(vanaf links) Rebecca Hillesum met haar dochter Etty, 1914; Etty's dagboek 'V 3 Febr 1942 - 27 Maart 1942'. Collectie Joods Historisch Museum; geboorteakte van Esther Hillesum. In hetzelfde jaar nog verhuisde de familie naar Hilversum, waar vader Louis aan het Gemeentelijk Gymnasium leraar werd, dat het jaar daarvoor was opgericht. Baby Etty zou later als volwassen vrouw in dezelfde plaats door mijn vader, die daar toen woonde, voor de keuze worden gesteld om bij hem onder te duiken in de villa, waar ik na de oorlog mijn jeugd heb doorgebracht, of door de 'Moffen' te wor den vermoord. Een aanbod dat zij resoluut afwees, omdat zij het lot van haar volk wilde delen. In plaats van onder te duiken in Hilversum, waar zij nog als peuter had gewoond, werd het het doorgangskamp Westerbork en in september 1943 het vernietigings kamp Auschwitz-Birkenau, waar zij korte tijd later omkwam. Deze keuze van Etty Hillesum om het lot van haar volk te delen, paste binnen haar bijzondere visie op leven en dood, op lijden en vervolging, op haat en vij anddenken, die wij uit haar gepubliceerde dagboeken leren kennen. Een visie die niets aan actualiteit heeft ingeboet in een wereld waar haat het leven van hon derdduizenden verwoest, zo niet voortijdig beëindigt. Haat die mensen ertoe brengt om onschuldige mede mensen te vermoorden, in Brussel, in Parijs, in New York, in Syrië, in Irak, in Jemen en ga zo maar door. Etty Hillesum had zo gehoopt dat wij uit de geschie denis en uit het lot van haar volk tijdens de Sjoa zou den leren 'dat ieder atoompje haat, dat wij aan deze wereld toevoegen, haar onherbergzamer maakt dan ze al is'. Nu de waarheid van haar woorden elke dag opnieuw wordt bewezen, zag ik het als mijn taak om niet alleen voor de publicatie van haar dagboeken en brieven te zorgen, maar ook om het onderzoek naar haar ideeën te stimuleren door het oprichten van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum (EHOC) in 2006 aan de Universiteit van Gent, waar ik sinds 2005 werk. Nu mijn emeritaat per 1 oktober aanstaande gaat beginnen, moest ik een beslissing nemen over de toekomst van het Etty Hillesum Onderzoekscen trum. Omdat ik al twee bijeenkomsten rondom Etty Hillesum in Middelburg had georganiseerd, in 2010 en 2014, en de belangstelling in deze stad voor haar persoon had opgemerkt, was de keuze niet moei lijk. In samenwerking met de Stichting Synagoge Middelburg is het plan voor de verhuizing naar Etty's geboortestad verder uitgewerkt. Het Zeeuws Archief was zo gastvrij om ons kantoorruimte aan te bieden, terwijl het University College Roosevelt Middelburg en het Roosevelt Study Center te kennen hebben gegeven met het EHOC te willen samenwerken. Ook de gemeente Middelburg is zeer geïnteresseerd in de activiteiten van het EHOC. Wat zijn dan die activiteiten? Het coördineren van het wereldwijde onderzoek naar Etty Hillesum; het organiseren van internationale congressen en symposia; het bijhouden van een bibliografie; het actueel houden van de Etty Hillesum bibliotheek, de EHOC website en Facebookpagina; het doen van eigen onderzoek; het uitgeven van de serie 'Etty Hillesum Studies'; en - zeker niet het minste - vraagbaak zijn voor geïnteresseerden uit de gehele wereld, van Australië tot Canada, van Colombia tot Zweden. Vanaf deze herfst vanuit Middelburg, de stad waar Etty Hillesum werd geboren. Prof. dr. Klaas A.D. Smelik is hoogleraar Hebreeuws en Joodse Studies aan de Universiteit van Gent en directeur van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum. 49 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 49