NOËSIS NAAST NOËMA Geloven is niet voor de dommen tekst Gert Ian Smit Iulie Benschop Sinds University College Roosevelt (UCR) zich in Mid delburg heeft gevestigd ervaren we in de stad iets van die speciale sfeer van jonge mensen bezig met het verwerven van wetenschappelijke kennis. Tegelijk zijn ze bezig met 'ver-kennen', het ontdekken van alle ter reinen van het leven. Soms komen die samen in wat ze verbindt: een kennen dat weten overstijgt. Voor het eerste aspect, het opdoen van wetenschappelijke ken nis, het tot weten komen, staat UCR garant. Voor het tweede en vooral voor het derde element op de ontdek kingstocht door het leven, 'het kennen en gekend zijn', wil het Universiteitspastoraat het oog scherpen voor het visioen. Het Universiteitspastoraat (UP) een acti viteit van de Protestantse Gemeente Middelburg, is op 3 mei van start gegaan en is gevestigd in de schoot van UCR, het Simpelhuys en de Engelse Kerk. Noësis naast noëma: het weten verbonden met het kennen. Het logo van het UP is de Jakobsstaf, een i4e-eeuws instrument om je te oriënteren, voorloper van de sextant. Celoven als een manier van kennen In de oeverloze rivier van het weten wil het UP een stapsteen zijn waar in viering en ontmoeting, in bele ving en gesprek, een verkenningstocht op gang wordt gebracht die weten en kennen verbindt, naast opera tieve ook speculatieve kennis. Juist jonge academici mogen ontdekken dat iets bekijken, een voorstelling van iets hebben - in de zin die door de wetenschap als grondslag van alle kennisverwerving wordt beleden - één mogelijke vorm van kennis is. Aanvoelen, beluis teren, verdragen, beleven, vrezen en liefhebben zijn radicaal andere wijzen van gewaarwording, die voor een leven als volledig mens onmisbaar zijn. Voor stu denten - met of zonder kerkelijke achtergrond - kan in wat we ervaren als werkelijkheid een ruimte voor geloofswaarheid aan het licht komen die het waard is te worden gekend, die óns ontdekken zal. Deelname aan die gezamenlijke innerlijke zoektocht vraagt een open intellectuele houding. In die zin is geloven voor al een heel kritische manier van kennen. Het wonder van de taal Daarbij worden we op het spoor gezet door verhalen. Zij bieden een werkelijkheid die steeds waar wórdt. Dat zijn vooral Bijbelverhalen maar ook andere lite raire uitingen komen aan bod. Het verhaal brengt ons bij het wonder van de taal. Het UP wil een plek zijn waar deze taal wordt geleerd en gesproken, waar ruimte is voor geloofswaarheid en geloofskennis naast wetenschap en feitenkennis. Als pendant van de wetenschap, die uitgaat van een gegeven werkelijk heid die door het verstand wordt onderzocht, wil het UP met studenten aandacht besteden aan de vraag hoe die werkelijkheid gegeven is, en wat het betekent dat die werkelijkheid 'gegeven' is. Kennis heeft welis waar allereerst betrekking op wat de dingen zijn, maar voelend beseffen we dat ze zijn. Daarbij ervaart een gelovend mens dat de hoogste, eerste, of meest funda mentele gedaante van voelen, beminnen is. Een mens wordt gekend en bemind door God en is daardoor zelf tot liefde in staat. Behalve op studenten van UCR richt het UP zich op studenten van HZ University of Applied Sciences in Vlissingen en studerenden elders die in het week end op Walcheren zijn. Elke zondag is er een kern activiteit: de ene week rondom een essay, film, boek, kunstwerk of stelling. Jezelf leren kennen door je te herkennen via de werken van anderen die je leert ken nen en beminnen. De andere week in een viering die het experiment niet schuwt. En door de week wil het UP er zijn als gesprekspartner en meedenker. Gelo ven is niet voor de dommen, maar voor wie wil leren dat je nooit uitgedacht raakt. Ds Gert Jan Smit is universiteitspredikant en Julie Benschop is secretaris van het Universiteitspastoraat in Middelburg. 50 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 50