Goddelijke strijd op het Zeeland Nazomerfestival tekst Karen Kroese Tijdens het komende Zeeland Nazomerfestival zijn er twee voorstellingen op locatie die op zeer uiteenlopen de manieren een duidelijke link hebben met religie: Saul en Soeur Sourire. Op dit moment, mei 2015, zijn we nog aan het begin van de repetitieperiodes. Tot aan de première zal er nog veel veranderen aan de pro ducties. Tekst en muziek worden op elkaar afgestemd, vormgeving, kostuums en licht zijn in ontwikkeling. De voorstellingen worden uiteindelijk op maat voor de festivallocaties gemaakt en zullen in deze vorm alleen in Zeeland te zien zijn. God is licht. God is donker. God is alles. God is alles tegelijk. Alles wat we niet kennen heejt een naam. Aan alles wat we niet weten en niet begrijpen hebben we een naam gegeven. Die naam is God. God heejt niet geluisterd Toen ik 'Nee' wilde zeggen. Nergens vind ik hem nog. Niets laat hij van zich horen. Ik ben alleen. [fragmenten uit Saul, tekst Rob de Graaf] Mythologisch gevecht Saul is een grootschalige productie waarin tekst en livemuziek elkaar uitdagen. De oude lasloods - ver laten industrieel erfgoed - aan de binnenhaven in Vlissingen versterkt de eenzaamheid van de Bijbelse figuur Saul aan het eind van zijn leven. Deze tragi sche koning gaat ten onder aan twijfel. Twijfel aan zichzelf en twijfel aan God. Dat God hem heeft uitver koren voor het koningschap ervaart Saul als een vloek. Hij blijft eenzaam achter in een ultiem gevecht met zichzelf. Geïnspireerd op een figuur uit het Oude Tes tament wordt deze Saul een universeel menselijk ver haal. Het gevecht dat Saul levert is meer mythologisch dan religieus. In de mythologie gaat het altijd om de mens versus de goden. De held wil zich - in zijn over moed - meten met de goden. Uiteindelijk verliest hij dit gevecht en moet hij zijn meerdere erkennen. Hij zal ten onder gaan aan de gevolgen van zijn mense lijke hybris. In de voorstelling Saul speelt acteur Dirk Rooft- hooft de hoofdrol. Hij is de Bijbelse figuur aan het eind van zijn leven. Saul levert een gevecht met zichzelf, zijn koningschap en met zijn geloof in God. Zijn tegenspeler is de David Kweksilber Big Band: 26 muzikanten waaronder één operazangeres en een tap dansen In wezen is de muziek ook een personage, de verbeelding van Sauls strijd, zijn inspiratie, zijn steun en tegenkracht. Zuster Glimlach Soeur Sourire vertelt het verhaal van Jeannine Deckers, 53 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 53