een eenvoudige maar intelligente Belgische bakkers dochter. Ze besluit het klooster in te gaan. In 1963 scoort ze onverwacht als Zuster Glimlach een wereld hit met het lieflijke Dominique. Het succes versterkt haar verlangen om haar leven niet alleen te wijden aan God, maar ook met haar muziek haar ideeën over het leven en God uit te dragen. Ze verlaat het klooster en keert terug in de maatschappij. Ze probeert haar carrière voort te zetten, maar het blijft bij die ene megahit. Niemand blijkt meer op haar te wachten. Behalve de belastingdienst en haar jeugdvriendin Annie. De jaren zestig van de vorige eeuw - de tijd waarin Soeur Sourire zich afspeelt - stond in het teken van de drang naar meer individuele vrijheid. Het afwer pen van autoriteit, in welke vorm dan ook, werd toen salonfahig. Dat kon de politieke partij zijn waar je familie al generaties lang op stemde, maar ook de schoolleiding, de gevestigde orde en het instituut kerk. In de katholieke kerk werd de progressieve wind die heel even opstak snel in de kiem gesmoord. Toch zijn er nog overblijfselen van die revolutie zoals het gebruik dat de pastoor nu tijdens de dienst met zijn gezicht in plaats van met zijn rug naar de mensen staat. En de mis is niet meer in het kerklatijn maar in het Nederlands. Een gelijke benadering van mannen en vrouwen binnen de kerk is nog steeds niet bereikt net zomin als homoseksualiteit geaccepteerd is. Eendagsvlieg In principe biedt het klooster een veilig thuis waar de liefde van en voor God intens ervaren kan worden. De maagdelijke non als bruid van God. Toch breekt Soeur Sourire met dat huis, uit drang naar individuele vrijheid. Toch blijft ze op zoek naar zingeving, in haar muziek, de hitparade en in de liefde. Uiteindelijk trekt ze zich met haar Annie helemaal terug uit het leven, gedesillusioneerd. Letterlijk verlaten door God en iedereen; zo voelt dat voor haar in ieder geval. Haar zelfmoord werd toentertijd door de katholieke kerk beschouwd als een doodzonde en daar is nog niets aan veranderd. Soeur Sourire had haar fijteen minutes offame met het lied Dominique en dat succes staat de rest van haar 54 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 54