Signalementen Cartografische 'spoorzoektocht' samenstellingjAN J.B. Kuipers met bijdragen van Mario Molegraaf en Paul van der Velde Aad de Klerk, De oude kaarten van Zeeland. Stad en dorp, land en water in vier eeuwen cartografie. Zwolle: WBooks, 2015. isbn 9789462580770, €24,95. Was het nodig, een nieuw Zeeuws kaartenboek na 'de grote Blonk' (Zelandia Comitatus, 2010)? In elk geval wijken de aanpak, de omvang én de prijs van het boek van De Klerk sterk af van dat vuistdikke werk. Het echtpaar Blonk produceerde een cartobibliografie van alle bekende gedrukte kaarten van Zeeland uit de periodei549-i86o, aangevuld met een hoofdstukje historische kaarten en een hoofdstuk met deelkaarten; ongeveer 175 in totaal. De Klerk behandelt vrijwel uit sluitend deelkaarten van gevarieerde aard, 48 in getal. Zijn doel vernemen we in de inleiding op pagina 7: 'de lezer én de kijker aan de hand van oude topogra fische kaarten meenemen op een reis door Zeeland, een reis met het karakter van een spoorzoektocht. Een zoektocht soms naar kortstondige sporen, soms naar bestendige en nog bestaande sporen'. Die tocht wordt gemaakt aan de hand van stadsplattegronden, polder-, water-, boerderij-, militaire 'nieuws'-kaarten en meer. Het boek opent uiteraard met de Schelde kaart uit 1504-1505; ook het Panorama van Walcheren van Anthonis van den Wijngaerde uit omstreeks 1550 wordt niet vergeten. Maar De Klerk duikt ook in min der bekende kaarten als een parochiekaart van Elle- meet (17de eeuw) en het tot gehucht vervallen Scha- kerloo in een bedrijfskaartboek (1765). Niet alle litera tuur onderaan de hoofdstukken is in de literatuurop gave achterin terechtgekomen (en vice versa). Zo zie ik op pagina 85 de Landschapsatlas van Walcheren van Kees Bos e.a. vermeld, maar niet achterin. Hoe dan ook: kaarten, en zeker historische en manuscriptkaar- ten, blijven tot de verbeelding spreken. Mijn favoriet in het boek is 'Zaamslag volgens de situatie van 't jaar 1600 gecopieerd uit een oud kaartje zonder schaale'. Het is een kaart van Hendrik de Zager uit 1801, dat pretendeert de situatie van ruim twee eeuwen voor dien weer te geven (pag. 66-67). Aardigste element van die kaart is - behalve een standerdmolen op een belt aan de Axelsestraat - de Torenberg met toren, die 58 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4 'Zaamslag volgens de situatie van 't jaar 1600 gecopieerd uit een oud kaartje zonder schaale' (1801).Afbeelding uit het besproken boek. al in 1697 was verdwenen. Er bestaat een nog fanta sierijker en zeker imponerender afbeelding van deze toren uit ongeveer dezelfde periode: een prent naar een tekening van C. Huyssen uit 1813, waarin de toren op een berg staat die kazematachtige trekken vertoont (afgebeeld in Zaamslag door de eeuwen heen van J. Plat- teeuw, 1968). In beide gevallen gaat het om immateri ële sporen van de toren, geheugensporen immers, die aanleiding gaven tot concrete, verbeeldingsrijke spo ren in kaart en prent, als echo's van echo's. Voor de liefhebbers van de antiquarische benadering blijven dergelijke uitingen van cartografische fantasmagorie trekken als een magneet.

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 58