Bezeten van meteo Een gehandicapt genie? Peter de Jonge, Jos én het weer in Zeeland. Goes: Uitgeverij Het Paard van Troje, 2015. isbn 9789071937293, €19,95. Ooit, in het protodigitale tijdperk, werkte ik voor de kabelkrant Zeeland TV. Als 's zondags het weerbericht van Hydro Meteo niet tijdig per fax binnenkwam belde ik mijn vrouw: 'Ga eens naar buiten, schat de temperatuur en steek je vinger in de lucht voor de windkracht.' Het bleek vaak aardig te kloppen, als de fax eenmaal binnen was en er vergeleken kon worden. Hydro Meteo leverde ook de eerste weermannen aan Omroep Zeeland. Maar Zeelands bijna archetypische weerman Jos Broeke, werkzaam bij de Omroep van 1995 tot 2012, zou de zaken nooit zo hebben aan gepakt als die redacteur van Zeeland TV. Jos Broeke nam en neemt het weer uiterst serieus. Hij was er al gek van toen hij nog maar een Jos Broekje was; in 1964 stond er al een flink artikel over de toen 17-jari- ge Jos en zijn meteorologische fascinatie: 'Bezeten van meteo'. Tegenwoordig verslaat Broeke het weer voor CTV. Misschien heeft Peter de Jonge, hoofdredacteur van die zender en voormalig hoofdredacteur van het AD, vooral om die reden zo'n aantrekkelijk boek over de weerman gemaakt. Het aardige is dat dit boek, met Jos Broeke als middelpunt, uiteraard ook een relaas is geworden over een stukje Zeeuwse (en Nederlandse) media- en meteorologiehistorie. Geboren Vlissinger Jos Broeke was als zevenjarig ventje al bezig met het weer en wilde niets liever dan werken voor het KNMI. En zulks geschiedde: hij begon in 1968 bij het KNMI in De Bilt en ging varen op het weerschip de Cumu lus. 'Als je zeeziek bent, voel je je dood- en doodonge lukkig. Maar gelukkig ging het de tweede dag over en had ik er de hele reis geen last meer van.' Vervolgens (1979) werkte hij bij zijn geliefde Weerstation Vlissingen, 'een luizenbaan', en uitein delijk via zijn eigen weerbureau bij Omroep Zeeland, waarmee zijn faam bij alle Zeeuwen was beklonken. Uit die talloze uitzendingen en ook uit het boek van De Jonge kwam en komt het plezierige aspect van Broeke's uiterst brede historisch-meteorologische belangstelling naar voren. Al op pagina zes zien we een afbeelding van Michiel de Ruyters befaamde tocht naar Chatham (1667), met in het bijschrift een mede- Jos Broeke toont een satellietfoto (1984). Foto uit het bespro ken boek. deling, ontleend aan de wandelende weer-encyclope- die Jos Broeke: 'De slag bij Chatham werd gewonnen omdat De Ruyter wist dat er bij een zonsverduistering een superspringvloed is.' Historisch gezien een beetje gechargeerd misschien, maar niettemin wetenswaar dig. Net als al die andere, persoonlijke ingangen tot het fenomeen Jos Broeke in het boek: de depressies waarmee hij kampte, zijn liefde voor stormen én natuurlijk voor de soapserie Goede tijden, slechte tijden. Ton de Jong Huib J. Planiceel, Adriaan Coorte uit IJzendijke. Een eenzame stillevenschilder. Middelburg: Zeeuws Veilinghuis in samenwerking met de auteurs, 2015. isbn 9789090288086, €14,90. Omtrent de intussen 'wereldberoemde' Zeeuwse schilder Adriaan Coorte (ca. 1660-1707), omstreeks 1960 herontdekt door Laurens J. Bol, bestonden tot kort geleden veel raadsels. Met hun boek Adriaan Coorte uit IJzendijke hebben De Jong en Plankeel veel nevelen verdreven. We weten nu bijvoorbeeld dat, zoals de titel al zegt, Coorte uit IJzendijke stamt. Adriaan was een telg van een invloedrijk geslacht in Staats-Vlaanderen. Zijn vader Cornelis was griffier in IJzendijke en grootgrondbezitter. In zijn elfde jaar ver huisde Adriaan met zijn moeder en broers naar Mid delburg; zijn beroemde stillevens op steeds kleiner formaat zijn misschien in Vlissingen geschilderd. De auteurs verrichtten verdienstelijk werk met 59 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 59