De deurbel was gekocht voor jou Zeeuws licht ontsluierd Carline Dekker, Daarom ben ik hier. Amsterdam: Prometheus, 2015. isbn 9789044627596, 17,50. Zo'n vier jaar geleden verraste een meisje uit Kloetinge op haar blog met zeer Zeeuwse gedichten. Carline Dekker heette ze en ze maakte geen geheim van de band met haar 'geliefde vaderland' waar ze leerde vliegeren, in bomen klom, slootje sprong, op septemberdagen de achtergebleven aardappelen opraapte. Niet alleen het landschap, ook de taal was haar lief: 'Hoe ik heb, nog altijd ik is/ hoe zij heeft, nog altijd ze ei is.' Ze blééf aan de Zeeuwse kust, 'want het land moet eten,/ de dieren moeten leven,/ en ik ben trouw aan het bloed/ dat door mijn ade ren gutst.' Toch is ze in Utrecht gaan studeren en ontbreken in haar debuutbundel Daarom ben ik hier, verschenen bij de toonaangevende uitgeverij Prome theus, concrete verwijzingen naar Zeeland. Dat wordt ruimschoots gecompenseerd door de overtuigende, soms zelfs overrompelende gedichten. Gedichten waarin zand en golven en de rest trouwens niet ont breken: 'het is een augustus waar ik nooit op wachtte/ onze huiden plakken van de warmte op het strand/ we ruiken naar zeezout en kusten'. De liefde is haar grote onderwerp, wie had anders verwacht? En die liefde brengt geen geluk, ook daar kijken we niet van op. Maar ze vindt nieuwe termen voor de oude emo ties. 'De deurbel was gekocht voor jou': in zes woor den zegt Carline Dekker wat anderen in nog geen zes jaar krijgen gezegd. De jongste (geboren 1995), maar meteen ook de stralendste ster aan het Zeeuwse dich- tersfirmament. Zie ook de blog waarop ze sinds 2011 gedichten de wereld instuurt (woordenloos.tumblr. com). [Mario Molegraaf] Loeic Grootjans, Storagefor Distorted Matter (Case P.M.). De zaak Piet Mondriaan. Middelburg: CBK Zeeland, 2015. Slibreeks 146. isbn 9789063541897, 6,- De kunstenaar Loek Grootjans heeft dé verklaring voor het Zeeuws licht gevonden. Hij deed dat na een inten sief onderzoek van een jaar waarin hij van n maart 2012 tot 3 maart 2013 elke week de intensiteit van de reflectie van de zoutkristallen tussen Westkapelle en Domburg mat door een halve liter water te laten ver dampen tot die zoutkristallen. Hierbij kwam hij tot de ontdekking dat ze op 9 september 2012 het grootst waren. Door de stromingen in het water ontstond toen de grootste vortex van kristallen in de lucht die het hel dere Zeeuwse licht veroorzaken. Begin september 1900 was Piet Mondriaan op de Hoge Hil in Domburg getui ge van dit subtiele maar overweldigende fenomeen dat naar algemeen wordt aangenomen Mondriaan op het idee van zijn abstracte zienswijze bracht. Loek Grootjans kan zonder meer tot een van groot ste 'Zeeuwse' kunstenaars gerekend worden. Wie kent niet zijn monochrome series waarin hij de verfrestanten uit zijn atelier verwerkte? Het is passend dat hij de unie ke Slibreeks afsluit met dit 146ste deel. Net als zoveel kunstenaars en auteurs was het zijn verlangen ooit een keer een deel in die serie te mogen uitbrengen. Wie de lijst van contribuanten van de afgelopen 30 jaar door loopt, komt daar vele bekende namen tegen niet alleen uit Zeeland maar ook de rest van het land. CBK Zeeland stopt dus met de uitgave maar de voorraad blijft onder zijn beheer. Met Uitgeverij den Boer/de Ruiter begint de Slibreeks aan een nieuwe fase in zijn bestaan. Moge die even eigenzinnig, bijzonder en fraai vormgegeven zijn als voorheen. [Paul van der Velde] 6i Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 61