ZEEUWSE SPIRIT De toekomst geloof en spiritualiteit in Zeeland tekst Jan Meeusen Zeeland staat te boek als een protestants gebied. Vol gens de statistieken hebben de protestanten - van mainstream tot behoudend - de meerderheid. In verschillende plaatsen kennen de mensen nog de Tale Kanaans en over het algemeen is het kerkbezoek stabiel. Aan de horizon zijn vele kerktorens zichtbaar maar vele daarvan waren ooit in katholieke handen. Het waren de monniken uit Vlaanderen die belang rijke delen van Zeeland hebben bedijkt, kloosters en kerken hebben gebouwd en de grond hebben ontgon nen voor akkerbouw. De fraaie grote bouwwerken in Hulst, Middelburg, Nisse en Goes en vele kleinere kerken stammen uit de eeuwen dat de Zeeuwse eilanden nog niet onder direct Hollands bestuur vie len. Veel Zeeuwse landheren kozen voor de ene of andere kerkelijke zijde. Portugese joden, Hugenoten, Salzburgers, lutheranen en doopsgezinden vonden in Zeeland een veilig onderkomen. Vanaf 1648 werd de katholieke eredienst verboden en dit verbod werd pas halverwege de negentiende eeuw ongedaan gemaakt. Kentering De laatste tientallen jaren is er sprake van een dui delijke kentering. Het stereotype van de protestantse orthodoxe Zeeuwen moet worden bijgesteld. De kerkverlating treft alle gezindten. De statistieken spreken duidelijke taal. Er is sprake van ontzuiling en kerksluitingen zijn aan de orde van de dag. Geloofs gemeenschappen staan als gevolg van de leegloop en de tegenwoordige krimp onder grote druk. Er heerst terughoudendheid de eigen traditie te etaleren en de toekomst wordt niet rooskleurig ingezien. Het is vaak onduidelijk waar de vele kerkverlaters hun heenko men zoeken. Vinden ze hun weg naar centra voor oosterse en nieuwe spiritualiteit die recent in Zeeland zijn opgericht? De belangstelling voor het aanbod van deze centra is in elk geval groot. Deze kentering in het zoeken naar geloof en spiritualiteit roept allerlei vragen op die in het hierna volgende lead artikel nader aan de orde komen. Provinciale Raad van Kerken Zeeland De Provinciale Raad van Kerken Zeeland durft het evenwel aan om weer een oecumenische Zeeuwse Kerkendag te organiseren. De eerste editie vond vijf jaar geleden plaats in Middelburg en nu is voor Goes gekozen. De ambitie van de Raad is met het motto 'Zeeuwse Spirit' een aantrekkelijk programma te bie den wat inspiratie biedt voor de toekomst. De Bijbel vaste lezer zal er zeker het verhaal van Pinksteren in herkennen. De Provinciale Raad van Kerken Zeeland bestaat uit een aantal regionale groepen van samenwerkende kerkelijke gemeenschappen. Naar voorbeeld van de landelijke Raad van Kerken wordt er geïnvesteerd in dialoog, maatschappelijke presentie en nieuwe initia tieven. De dialoog betreft het gesprek over onderwerpen van theologische en dogmatische aard. Meer concreet gaat het om gezamenlijke kerkelijke vieringen en 6 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 6