HET 'MYSTERIE' ALS UITDAGING Heroriëntatie in gelovig Zeeland Kerk- en geloofsgemeenschappen in Zeeland zijn in 'beweging'. Gezocht wordt naar passende antwoorden op de vrijwel over de hele linie voortschrijdende secularisatie en ontkerkelijking. ZT bracht over dit onderwerp zeven vertegenwoordigers van verschillende denominaties bijeen. Gesprek over onder meer nieuwe spiritualiteit, geloofsbeleving en zingeving, kleinschaligheid, maatschappelijke betrokkenheid en de zoektocht naar de diepste betekenis van het 'heilige'. tekst Oscar Steens Paul van der Velde Net als elders in de wereld heeft Zeeland sinds het begin van de twintigste eeuw te maken met seculari satie en ontkerkelijking. Na de Tweede Wereldoorlog volgde de zogeheten ontzuiling van de samenleving en liepen de kerken nog verder leeg. De tijd dat ker ken als sociaal-maatschappelijk bindmiddel fungeer den en in generieke zin leidend waren als het ging om (persoonlijke) moraliteit en geloof was - zo leek het - definitief voorbij. Oorzaken van ontkerkelijking Cijfers uit tal van onderzoeken spreken boekdelen. Ging omstreeks 1900 nog 90 procent van de Neder landers naar een kerk. Ruim een eeuw later, in 2008, deed minder dan twee op de tien dat nog maar, reken de het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit. Die trend zette zich ook de laatste jaren door. Omge rekend voor Zeeland, becijferde het CBS, bezocht in 2013 een kleine honderdduizend Zeeuwen (25,5 pro cent) een kerk. Daarmee is de provincie qua kerkelijk heid overigens wel koploper in Nederland (landelijk is het kerkbezoekpercentage 17 procent); sterker tussen 2010 en 2013 was er zelfs sprake van een lichte stij ging van het kerkbezoek: plus 6,2 procent, al valt deze minitrend hoogstwaarschijnlijk vooral toe te schrijven aan één specifieke denominatie en schrijdt de ontker kelijking in andere Zeeuwse gemeenschappen onver minderd voort. Berto de Graaf (emeritus predikant, lid Raad van Kerken en oud-voorzitter Provinciale Raad van Kerken 9 Zeeuws Tijdschrift 2015 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 9