werden aldus Klikspaan opgeheven. De auteur van het boekwerk Minerva voor het Leven, denkt te weten dat Klikspaan twee sociëteiten door elkaar heeft gehaald. Dat zou dan gekomen zijn doordat de auteur zijn wijsheid pas dertig jaar na datum aan het papier toe vertrouwde. Een bewijs uit het ongerijmde, waar wel wat tegen in te brengen is. Wat hadden de toenmalige studenten-heren van stand in 1814 te zoeken op een lege zolder boven een verlaten koffiehuis? Hoe moest het met de verwarming, bediening, het entertainment en de versnaperingen? De heren waren beter gewend. Neem bijvoorbeeld café L'Esperance, tegenwoordig Lesp geheten. Een roemruchte zaak, waar het Non Sordentlid jhr. mr. Ernst Willem de Jonge ook al aan de jenever zat. Hij ontgroende ooit de soldaat van Oranje, Erik Hazelhoff Roelfzema. Daarbij sneuvelde een soepterrine. De twee werden goede vrienden en later ook verzetshelden. Café L'Esperance was er al in 1814 en claimde, net als nog een handjevol andere stemmige Leidse café's, het oudste koffiehuis van Leiden te zijn. Dus keus genoeg voor de toenmalige groensenaten en corpora. Voor Non Sordent is deze vraag niet relevant. Het gezelschap werd opgericht in 1813 in Middelburg, kreeg in 1815 een apart Leids vervolg en nam in 1820 de naam Non Sordent in Undis aan. Een sociëteit was niet nodig, want om de veertien dagen werd er 's avonds steeds bij één van de leden thuis gediscus sieerd en gedeclameerd. De eerste keer was dat in december 1815. Het gezelschap heette toen nog Fide, Amicitia et Virtute en fungeerde als de Leidse tak van het scholierendispuut uit Middelburg. Het was een ingetogen en stijlvol gezelschap, dat zich netjes hield aan de eigen richtlijnen, de Wet. Deze komt in het volgende hoofdstuk aan bod. Na 1815 groeiden de afdeling Middelburg en de afdeling Leiden uit elkaar. Waar het precies wrikte, is niet bekend. Het kan zijn dat de heren in Leiden inmiddels van het echte wilde leven hadden geproefd, waardoor het accent in Leiden steeds meer ging lig gen op volwassen studentenvermaak. Een andere verklaring kan zijn dat de belangstelling voor Fide, Amicitia et Virtute in Middelburg taande nadat de oprichters naar Leiden waren vertrokken. Feit is dat 17

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 18