Nihil Sine Labore in 1893; zittend v.l.n.r. Schorer, Kist, Evers, Van de Hoek, Reynierse; eerste rij staand v.l.n.r. Van Trigt, Heyse, Hage, Oele, De Marees van Swinderen, Quirijns, Heeröldt, Koelstra, Alberts; tweede rij staand v.l.n.r. Rank, Quist, Scholte, Doorenbos, Polet, Voorstvader, StoIIe, Roscam Abbing, Remijnse. Collectie Zeeuwse Bibliotheek Beeldbank Zeeland Het lidmaatschap was, net als bij Fide, Amicitia et Virtute voorbehouden aan de hoogste klas van het gymnasium. Het was ook een dispuut voor welspre kendheid. Daarnaast hield het zich bezig met toneel en literatuur. Op de vergaderingen moesten leden voordrachten houden en stellingen verdedigen. Om er drie te noemen: Zelfmoord is in ieder geval een daad van lafheid; Schutterijen een overbodig instituut; De populariteit van Cats, een nationale ramp. Nihil Sine Labore begon als een jongensclub. Vanaf 1910 waren ook de meisjes welkom. Iets wat nu 100 jaar later nog niet aan de hand is bij het Leidse Non Sordent in Undis. Na de Tweede Wereldoorlog werd Nihil Sine Labore een algemene scholierenver eniging, die diverse activiteiten organiseerde. Maar de proeve van welsprekendheid voor de vuist weg bleef centraal staan. Nihil Sine Labore kende geen boetes, zoals haar voorgangers, maar wangedrag op de ver gaderingen werd bestraft met het houden van een improvisatie van enkele minuten. Van 1921 tot 1977 verscheen met wisselende regelmaat een orgaan, Nihil Scribens geheten. De overgang van het Stedelijk Gymnasium naar de Stedelijke Scholengemeenschap luidde het einde in van Nihil Sine Labore. In 1975 werd de vereniging opgeheven. De welsprekendheid zit de Middelburgers nog steeds in het bloed. Vorig jaar kwalificeerden twee scholieren van de huidige Nehalennia Scholenge meenschap zich voor de eindronde van een landelijke wedstrijd in welsprekendheid. Hun onderwerpen waren: 'Willen we nog steeds zo veel invloed vanuit Ame rika in ons leven hier in Nederland?' En: 'Tradities en gewoontes zijn goed maar we moeten kritisch kijken naar of ze nog wel passen in ons leven nu'. Nihil Sine Labore heeft een aantal bekende Nederlanders opgeleverd, waarvan de familienamen ook vaak opdoken bij Non Sordent: Johannes Tak van Poortvliet, Pieter Lodewijk Tak, Willem Polman Kruseman, Pieter Boutens, Johannes Kielstra, Piet Meertens, Guus de Casembroot, Jozias van Aartsen, Hugo Schorer, Salomon Kroonenberg, Jaap Goede- gebuure, Niek van Sas, Adriaan Pieter Kaland, Ward Cortvriendt en Henk Don. 23

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 24