Jhr. mr. D.M. Schorer Niet alles natuurlijk, want Non Sordent kent ook nu bijvoorbeeld nog de procantor, de voorzanger die de Wildzang leidt met zijn liederenboek, dat iedereen moet kennen. Kent u nog lied dertien? 'Natuurlijk. In Zeeland woonde eens een man, die had zo'n aardig kind. Een meisje wat door ieder een, ten zeerste werd bemind. Non Sordent in, Non Sordent in Undis. En dat op de wijs van Io Vivat.' Bij de Wildzang noemt de procantor het nummer van een bepaalde zang en las de eerste regel voor. Daarna moeten de leden van Non Sordent dat lied uit hun hoofd verder zingen. Ik weet niet of dat nog steeds wordt volgehouden, maar wat gebeurde er in uw tijd als iemand faalde? 'Dan moest ie twintig kluten in het kerkenzakje doen. Twintig kluten. Het waren tweeëneenhalf centstuk ken. Dat waren kluten. Een halve stuiver. Dat was in de tijd van vierkante stuivertjes en de kleine zilveren dubbeltjes.' Aan jonkheer mr. D.M. Schorer, oud-ambassadeur, de vraag: is een Zeeuw een Zeeuw, zijn alle Zeeuwen gelijk? 'Walcheren maakt Zeeland. De mensen uit Walcheren vinden zichzelf de Zeeuwen. En die praten ook voor Zeeland. Ik woon zelf in Zierikzee, of op Schouwen moet ik zeggen. En Schouwen is anders dan Wal cheren. Schouwen is wat moderner. Wat Hollandser. Schouwen is liberaal. De WD is de grootste partij. Walcheren daarentegen is een beetje gezagsgetrouw. Echt aardige mensen, vriendelijke mensen. Dat is Walcheren. Schouwen is na de oorlog helemaal in de Jhr. mr. D.M. Schorer toeristische hoek gedreven. En dat kenmerkt ook een beetje de zakelijke sfeer. Duiveland daarentegen is conservatiever.' Waar hoort Non Sordent het meeste bij? Bij Schou wen, bij Walcheren? 'Middelburg. Middelburg en Goes, want we hebben ook een aantal leden uit Goes. Goes kan ik nooit zo goed plaatsen. Non Sordent is Walchers. Dat kun je wel zeggen. De meeste mensen komen uit Walcheren. Walcheren kende al langer een intellectuele boven laag. Middelburg was altijd al het centrum van de overheid.' 53

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 54