Tobias Veldkamp Wat maakt Zeeland dan zo bijzonder? 'Zeeland is heel erg zichzelf. Het heeft een rijke geschiedenis, maar het is ook een bepaald volk dat Zeeland kenmerkt. Ik waardeer dat enorm. Ik vind het leuk dat het op zo'n manier zoals zo'n gezelschap voortleeft op zo'n vereniging als deze.' Wat is de meest frappante karaktertrek van de Zeeuw? 'Toch altijd een erge overtuigende koppigheid die ik herken.' Zijn studenten van het dispuut Non Sordent in Leiden anders dan studenten van andere disputen? 'Ja zeker. Minerva is in het algemeen heel erg gericht op tradities. Maar wij proberen er nog het meest op te hameren dat we het oudste gezelschap van Minerva zijn. En dat proberen we waar te maken door de oude tradities in stand te houden. Meer dan andere gezel schappen dat doen. Want er zijn heel weinig spreek gezelschappen meer over op Minerva. Ja, juist het feit dat wij nog zo actief zijn met Non Sordent, en dat wij nog altijd onze koppen boven water houden, terwijl de andere gezelschappen vergaan, vind ik erg mooi.' De avond op Minerva kabbelt genoeglijk voort. De mossels worden uitgeserveerd door de keuken van Minerva en smaken uitstekend. Zij het dat de vraag zich opdringt, waarom de lege schelpen niet op de grond worden geworpen. Was het niet de gewoonte om deze bij een mosselmaaltijd over de linker schou der weg te werpen, behalve op de momenten dat zich een bediende met weer een nieuwe schaal mossels meldde? Het Collegium Illustre zucht. Vele mooie tradities raakten in de afgelopen jaren in onbruik. Zo ook het mosselritueel, dat nog een tweede fase kende. Na de maaltijd was de vloer op Minerva afgedekt met een laag schelpen, waarop dan weer het Collegium een dansje maakte, onder het zingen van lied nummer dertien over het Zeeuws meisje. Het leek dan alsof of je de zee hoorde ruisen, aldus een ouwe pies. Maar dat mag nu niet meer hoor ik het huidige Collegium Illustre zeggen. Volgens de bedrijfsleider van Minerva te veel rommel en te hoge kosten om het zaakje weer schoon te krijgen. Tja. Dit huishoudelijke argument weerhoudt ons er gelukkig niet van, om op 3 december 2014 toch met een enkel achteloos wegscherend schelpje de mossel traditie te eren bij de 199e verjaardag van het meest Zeeuwse gezelschap te Leiden. Minerva ligt er niet wakker van. 57

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 58