OUWE PI EZ EN, HALVE BELGEN EN JOLIJT Herman Philipse neem een echte zeeuw Philipse is een Nederlands patriciërsgeslacht dat van oorsprong uit Domburg komt. Stamvader van het geslacht is Philip Geerts, die vermeld werd als gegoed onder Domburg-Buiten. In de afgelopen 200 jaar leverde de familie vijf leden aan Non Sordent. Jacobus Hermannus Philipse stond in 1815 aan de wieg van Non Sordent. In 1969 trad Herman Philipse, filo soof en nu universiteitshoogleraar bij de Universiteit Utrecht, tot Non Sordent toe. Heeft u een Zeeuwse ziel? 'Ja, de vraag is of ik überhaupt een ziel heb. Zoals u weet ben ik nogal atheïstisch ingesteld. Mijn familie is aan het eind van de achttiende eeuw uit Zeeland ver trokken en heeft in Den Haag allerlei posities bekleed. Anthoni Willem Philipse, een directe voorvader van mij, was bijvoorbeeld in 1815 de eerste president van de Hoge Raad. We hebben nooit een buitenhuis in Zeeland gehad, zoals sommige families dat nog wel hebben. Mijn ouders hebben in de oorlog bij het bom bardement op de Bezuidenhout in Den Haag alles verloren. We hebben ook geen familiearchief meer. Je kan dus zeggen dat mijn Zeeuwse ziel een fictieve reconstructie is, die uit mijn studententijd stamt. Maar bij Non Sordent gold, dat iedereen die ooit ook maar iets met Zeeland te maken had, lid mocht wor den van Non Sordent. Dus wij werden gelubd in ons eerste jaar om lid te worden. Tot mijn grote genoegen overigens. We hebben enorm veel plezier gehad. Maar een Zeeuwse ziel, daar moet u de Zeeuwen van geboorte over ondervragen.' Non Sordent onderscheidt de mensheid in vier typen: Zeeuwen, met als ondersoort de overkanters, zij die wonen op Zeeuws Vlaanderen. Daarna de badgasten. Dat zouden Zeeuwen kunnen zijn geweest als ze Zeeuwen waren. Of misschien waren ze wel ooit Zeeu wen maar zijn ze dat niet meer. En dan heb je nog de rest van de wereld. Wij zijn eigenlijk een vijfde categorie, namelijk de gedeserteerde Zeeuwen. Of de afvallige Zeeuwen. Want mijn familie woonde voor het grootste deel in Den Haag en was ofwel betrokken bij de rechterlijke 58

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 59