U kwam van de overkant. Was u in rangorde toch hoger dan een badgast, iemand die bijvoorbeeld uit Zuid-Holland kwam? 'Ja, zeker. Ik was wel een Zeeuw, maar ik werd ook gezien als een halve Belg. Het speelde alleen in het begin een beetje bij inauguratie. Verder helemaal niet. Want er waren redelijk wat Zeeuws-Vlamingen in het gezelschap.' Wat maakt een Zeeuw een Zeeuw? 'Holland en Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen waren altijd al apart. Zeeuws-Vlaanderen heeft ook zijn eigen volkslied. Dat werd tegen het einde van de Eerste Wereldoorlog gecomponeerd toen België Zeeuws- Vlaanderen probeerde te annexeren. Het heeft een groot aantal coupletten. Twee ervan luiden: Waar eens gekrijs der meeuwen verstierven aan het eenzaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen, uit schorre, slik en zand. en ook Van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand, Dat is ons eigen landje, maar deel van Nederland. Tijdens de Wildzang, dat wil zeggen bij het eind van de vergaderingen van Non Sordent, mocht ieder lid zijn eigen lied zingen. Dit Zeeuws-Vlaamse volkslied was dan mijn inbreng.' Maar wat maakt nu een Zeeuw een Zeeuw? Het is de combinatie van al die verschillende men sen bij elkaar, die het toch tot een eenheid maakt. Ik denk ook wel het gevecht tegen het water. Het je één voelen. Het was natuurlijk best een rijke provincie. Het hoort bij Zeeland. De VOC en later de WIC zijn immers uit Middelburg voortgekomen. Nieuw-Zee- land. Noem het allemaal maar op. Dus ik denk dat de Zeeuwen wel iets hebben van: Wij zijn Zeeuw. Ook Niek Zaman een Zeeuws-Vlaming, iemand uit Zierikzee of Mid delburg: Ik ben Zeeuw. Daar is men wel trots op. Zie het als een eigen identiteit. Maar binnen die identiteit heb je grote verschillen. Kijk naar Hulst, wat altijd katholiek is geweest. En Axel wat tien kilometer ver der ligt, en wat eigenlijk weer meer bij Zeeland direct hoorde. Iemand uit Terneuzen streng gereformeerd, hervormd. Het meer Spaanse stuk, Aardenburg, Sluis, Hulst, dat was katholiek Spaans. Mijn grootmoeder is geboren op fort Spinola, dat ligt op de grens van Vlaanderen en Nederland. Dat was een Spaans fort oorspronkelijk. Dus dat was allemaal Spaanse invloed. Je hebt de Hugenoten. Die hebben een hele andere achtergrond. Maar uiteindelijk hebben ze mekaar in 62

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 63