Dit heeft dus zijn weerslag op het hele studenten leven. Bestaat de kans dat de meeste gezelschap pen over twintig jaar nagenoeg verdwenen zouden zijn? 'Ja, dat vrees ik. Wij hebben op dit moment niet meer een echte Non Sordent-familie. Ik heb Jan Adriaan Zonnevylle nog meegemaakt als boer praeses. Zo'n jongen met zo'n achtergrond maakt een verschil. Hij had een echte drive om er op zijn Zeeuws wat van te maken. Je merkt dat wij dat ook graag willen, maar wij zitten er een beetje tussenin. We hebben nauwelijks meer tijd en rommelen maar wat aan.' Maar de uutstapjes gaan toch zeker nog wel naar Zeeland? 'Ja. We doen Zeeland. De laatste keer hebben we in Zeeland gegeten in visrestaurant Sixties in Tholen. Daarna zijn we doorgegaan naar Antwerpen.' Kan je dan niet beter ergens in Zeeland uitje dak gaan? 'Tja, degenen die dit dus vooral betreuren zijn natuurlijk de oude piezen, want die komen uit een tijd dat het wat minder strak in elkaar zat. De studie was anders. Ik vind Non Sordent hartstikke leuk, maar eigenlijk moet ik fulltime studeren. Ik vind het waanzinnig mooi en daarom steek er toch nog tijd in.' Misschien moeten de tradities die Non Sordent wat worden bijgesteld? 'Misschien moeten we niet aan de Wetten sleutelen, maar er een handleiding, een algemene maatregel van bestuur aan toevoegen met de ontgroening zoals die nu gaat, de uutstapjes en het bijzondere programma dat hoort bij onze lustrumjaren. Dan beginnen we altijd op het Moesbosch, bij de familie Van Doorn. En dan eindigen we bij de Commissaris van de Koning voor een borreltje. Dit bijzondere jaar volgt in de Burgerzaal van het Stadhuis van Middel burg een feestmaaltijd. Geheel in stijl dus.' Langzaam maar zeker komen er meer vrouwelijke studentes dan mannen. Wordt het geen tijd om ook de vrouwen toe te laten tot Non Sordent. Misschien krijg je dan wel genoeg Zeeuwse aanwas? 'Non Sordent is een mannengezelschap en dat is al tweehonderd jaar zo. Ik zie echt geen reden om dat te gaan veranderen.' Hoe lang blijft Non Sordent nog bestaan na het lus trum? 'Ik hoop voor eeuwig, maar het hangt er vanaf wie we kunnen vinden om er nieuw leven in te blazen. Ik ben bang dat Non Sordent wel blijft bestaan, maar dat het zijn bijzondere karakter en zijn tradities verliest.' Of weer terug naar een serieus dispuut, met een minder groot accent op de gezelligheid en de drank en meer op debat en inhoud over ook voor Zeeland serieuze zaken. Bijvoorbeeld over de stijging van de zeespiegel die Zeeland op termijn ernstig zou kunnen duperen? Maarten van de Steeg: 'Ik denk dat het wenselijk is, maar niet haalbaar. Als het echt nodig is, ga ik wel met een schep en een zandzak op de dijk staan. Al is het maar om het huisje van mijn ouders te bescher men'. Arent van Gent: 'Ik acht het niet wenselijk om het serieuze accent op de borrelavonden terug te brengen. Dat is al honderd jaar niet meer het geval. Wellicht is het leuk om dat op gepaste momenten te doen.' Nog even over de betekenis van de naam van het gezel schap Non Sordent in Undis. Wat wil die zeggen? 'Non Sordent in Undis? Wij verzinken niet in de gol ven. Dat lijkt mij wel een mooie visie op de toekomst. Maar meer letterlijk wil het natuurlijk zeggen: zij wor den niet bevuild door de golven. De verwijzing is naar de intellectuele kant van het gezelschap.' Ik heb ook gelezen dat het kan betekenen: wij zijn niet minder dan de rest. Het zou dan duiden op een Zeeuws minderwaardigheidscomplex. Komt dat bekend voor? 'Nee. Eerder grootheidswaan. Net als de Friezen zijn we daar goed in. Er is laatst een onderzoek gedaan over de vraag hoe de Nederlandse bevolking over zichzelf denkt. De Zeeuwen zijn het meest trots op hun provincie. Maar Zeeland is grappig genoeg een provincie waar minder mensen wonen dan in een gemiddelde grote stad in Nederland. Wij zijn een vrije provincie, blijf daar met je tengels van af.' 69

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 70