M AARTJE KORSTANJE OP DE GRENS VAN LEVEN EN DOOD Zonder titel, 2014. Karton, hout, houtlijm, PU-schuim, PU-coatings, pigmenten, kar. Collectie Groninger Museum. Foto: Gert Jan van Rooij Het gesprek met Maartje Korstanje over het kunste naarschap vindt plaats op een moment dat elke kun stenaar kent. Je zou het een tussentijd kunnen noe men, een periode van stilte tussen grote evenementen in. Maartje Korstanje heeft in 2015 een belangrijke duo-tentoonstelling gehad in het Groninger Museum, en ze heeft net de opening achter de rug bij haar vaste galerie in Nederland, galerie Upstream in Amster dam, waarvoor ze nieuw, groot werk gemaakt heeft. Dat is wat achter haar ligt. In het verschiet dienen zich grote veranderingen aan. Ze betrekt binnenkort een voormalige boerderij nabij Groede in Zeeuws- Vlaanderen en ze gaat voor een jaar naar New York als artist-in-residence. De rust en de ruimte versus de hectiek van de internationale kunstwereld in een metropool die nooit slaapt. Over uitersten gesproken. Zo'n tussentijd is voor een kunstenaar een fase van kwetsbaarheid. In je laatste shows heb je laten zien wat je kunt, nu is het tijd voor bezinning en onderzoek. Tijd voor een nieuwe weg waarvan je nog niet weet waar die uit zal komen. Want het beeld moet altijd weer opnieuw uitgevonden en veroverd worden. Voor een goed kunstenaar is niks vanzelf sprekend. Kunst gaat altijd verder, altijd op weg naar het onbekende. Zoals voor Maartje Korstanje dus. Ik tref haar in haar atelier in Amsterdam-Noord, in een reusachtige hal waar ooit schepen werden gebouwd en nu een veelheid aan kunstenaars en ontwerpers aan het werk is. Ze werkt met een bor- duurmachine, een nieuwe techniek die ze heeft leren kennen in het Tilburgse Textielmuseum, een oncon ventionele stap die ze zet in haar altijd durende zoektocht om haar eigen wereld uit te vinden. Het borduursel dat ze met een staalborstel weer bewerkt tot het pluizig en zacht wordt, monteert ze op het oppervlak van haar kartonnen beelden. Het roept het li Zeeuws Tijdschrift 2015 7

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 11