MARTIJN DE WILDE SCHOONHEID ALS IETS VANZELFSPREKENDS Bewegwijzering in het gerenoveerde Veilingwegcomplex van de politie Rotterdam-Rijnmond door Martijn de Wilde en Reynoud Homan, 2014. Foto: Jannes Linders De kunst van goede grafische vormgeving is om iets er zo uit te laten zien dat het vanzelfsprekend is. Dat aan het ontwerp niet af te lezen valt hoeveel denk kracht, onderzoek, communicatie en vormgevoel nodig geweest zijn om die heldere en prettig leesbare catalogus te maken of de bewegwijzering te ontwer pen die de bezoeker soepel en efficiënt door een groot gebouw loodst. Dat laatste heeft Martijn de Wilde gedaan in samenwerking met ontwerper Reynoud Homan in het nieuwe Veilingwegcomplex van de politie in Rotterdam. Hoe vindt een bezoeker die voor het eerst in zo'n gebouw komt snel en gemakkelijk de kortste route naar zijn bestemming? En dan ook nog op zo'n manier dat hij niet in de gaten heeft dat hij gestuurd wordt? Het is Martijn de Wilde gelukt om de plattegrond, of beter gezegd de architectuur, en de functies visueel te vertalen, zodanig dat het gebouw transparant is geworden, ook voor de bezoeker die er voor het eerst binnenkomt. Dat vraagt een zorgvuldige inventarisatie van functies, van de verbindingen daar tussen, de hoeveelheid bewegingen in een gebouw en de diverse richtingen waarin de gebruikers zich begeven. Om ze in een oogopslag te laten zien waar ze moeten zijn, zijn pictogrammen nodig die helder en eenvoudig informatie geven. Er is de keuze van kleur, materiaal en het lettertype dat van veraf lees baar moet zijn en dat het karakter van het bedrijf moet weerspiegelen. Een politiegebouw heeft een iets andere psychologie dan een supermarkt, om maar wat te noemen. Dat is wellicht een van de meest substan tiële keuzes die een grafisch vormgever moet maken: welke grafische vorm kies ik om het beeld te schep pen dat een opdrachtgever van zichzelf de wereld in wil sturen? Martijn de Wilde is relatief nog maar kort bezig als zelfstandig grafisch vormgever. Geboren en opge groeid in Heinkeszand (1986) is hij na de middelbare school naar het Bredase St.Joost gegaan. In 2010 studeerde hij er af en deed in 2011 mee aan de ten toonstelling Zeeuwse Lichting bij CBK Zeeland. Hij heeft, in samenwerking met anderen, de uitnodiging en het affiche vormgegeven. Dat was een publicitair interessante opdracht die feitelijk het begin heeft gemarkeerd van zijn professionele carrière. Het was de eerste keer dat hij zelfstandig een concept kon ont wikkelen in samenspraak met de opdrachtgever en bij het drukproces betrokken was. Wat op de kunstaca demie nog een spel was tussen de veilige muren van een leslokaal, lag nu ineens op straat, voor iedereen zichtbaar. CBK Zeeland is inmiddels een van zijn opdracht gevers geworden. Hij heeft diverse publicaties ver- 37 Zeeuws Tijdschrift 2013 7

Zeeuws Tijdschrift | 2015 | | pagina 37