26 Zeeuws Tijdschrift 2016 1 het kasteel er uit moet hebben gezien. Kasteel West Souburg was een vierhoekig kasteel met een eveneens vierhoekige voorburcht en was tamelijk groot. Het archeologisch onderzoek heeft uitgewezen dat het kasteel op zijn vroegst in het begin van de vijftiende eeuw is gebouwd. Kuipers merkt hierbij op dat dit eigenlijk vrij laat is, aangezien dit soort vierhoekige kastelen voornamelijk gebouwd zijn in de periode van 1275 tot 1550. Over de vroege periode van het kasteel is niet veel bekend, wel over de welvarende bewoners van kasteel West-Souburg. De grandeur van het kasteel blijkt voorts ook uit de aanwezigheid van een verhar de straat die al in 1466 naar het kasteel liep. Kuipers merkt er overigens wel bij op dat deze weg, helaas voor Vlissingen, naar Middelburg voerde... De eerste vermelding van het kasteel stamt uit 1448 en in 1451 werd het in ieder geval bewoond door de familie Borsele van Brigdamme. Dat was een voornaam Zeeuws geslacht dat zo mogelijk nog belangrijker werd toen de familie in 1457 geparenteerd raakte aan het huis van Bourgondië. Kuipers vertelt dat in de vijftiende en zestiende eeuw veel belangrijke telgen van Bourgondië en Habsburg op het kasteel verbleven zoals Karel de Vijfde en Filips de Schone. Ten tijde van dit bezoek werd het kasteel bewoond door Anna van Bourgondië (1435-1508). Na haar overlijden kwam het kasteel in handen van haar halfbroer Filips de Goede. Hij woonde van 1509 tot 1517 op het kasteel in Souburg dat hij grondig liet verbouwen. Hij huurde een anoniem gebleven bouwmeester van grote faam in en kunstenaars zoals de schilders Jan Gossaert uit Antwerpen en Jacopo de Barbari uit Venetië verbleven op het kasteel. Karel de Vijfde tekende er in 1556 de akte waar in hij afstand deed van het Duitse keizerschap. Het kasteel was toen in bezit van Anthonie van Bourgondië die in 1567 de heerlijkheid en het kasteel verkocht aan Jeronimus de Rollé, baljuw van Veere. Het was De Rollé die in 1573, kort voordat hij sneuvelde, opdracht aan de op Walcheren rondwarende geuzen moest geven om zijn eigen kasteel in brand te steken. Marnix van Sint-Aldegonde liet het kasteel vanaf 1578 opknap pen. Hij liet het oostelijk deel, de hoofdburcht, herstel len en ging er in 1579 wonen. Later kwam het kasteel in handen van de Vlissingse koopmansfamilie Van Pere. Het kasteel kreeg in deze jaren een aantal op merkelijke bewoners. Een ervan was Jacob Verschoor, leider van de religieuze sekte de 'Hebreeërs'. Eind achttiende eeuw volgde afbraak en werd het muurwerk als puin verkocht. Opgraving van het kasteel van West-Souburg, gezien vanuit het westen, januari 1972. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto A. van Wyngen 27 Zeeuws Tijdschrift 2016 1

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 14