Sffil fffgg" Bffil ÏM Zeeuws Veilinghuis Zeeland Auctioneers catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Vlissingen 700 jaar kunst antiek aziatica 22-23 maart schilderijen 1-2 juni 'U U' Q fL J\ Q -00000000 ir -+00000000" i@) igi <@1 l@ Louis Heymans (1890-1977) 'Scheldekraan te Vlissingen' - 60 x 80 cm. Herengracht 74 4331 px Middelburg Tel. 0118 - 650 680 info@zeeuwsveilinghuis.nl In 2015 vierde Vlissingen zevenhonderd jaar stad. Op 2 april 1315 kreeg die stad van de Hollandse graaf Willem iii stadsrechten. Precies 700 jaar later werd dit herdacht in een bomvolle Sint Jacobskerk. Die bijeenkomst vormde de aftrap van het herdenkings jaar. In deze special van Zeeuws Tijdschrift dat volledig is gewijd aan Vlissingen, is een door de Gemeente Vlissingen gemaakt katern opgenomen met daarin een overzicht van alle activiteiten van het afgelopen jaar. De symposiareeks die door de Bibliotheek Vlissingen en het Gemeentearchief Vlissingen werd georganiseerd, ging op het karakter van de stad in. Een samenvatting van de vier symposia is eveneens in deze special opgenomen. Twaalf deskundigen lieten hun licht schijnen over vier onderwerpen: oorlog, Middeleeuwen, bouwen en ondernemen. Die samen vatting wordt voorafgegaan door een inleidend artikel van Peter van Druenen die met zijn boek Vissers, Kapers, Arbeiders de rode draad van de geschiedenis van die stad heeft gesponnen. Een blik op de kaart maakt die trits duidelijk. De stad ligt aan de monding van de Westerschelde. Aan de ene kant de kurk op de fles richting Antwerpen en aan de andere kant een pistool gericht op Engeland. Deze centrale ligging in West-Europa maakte het tot een gewilde buit. Vlissingen vormde dan ook door de eeuwen heen het strijdtoneel van menig veld- en zeeslag. Tijdens het symposium Middeleeuwen werd de in vloed van dat tijdperk op de infrastructuur van de bin nenstad, het onderwijs, godsdienst, bestuur en recht spraak in beeld gebracht. Daarbij kwam de speciale relatie met Antwerpen dikwijls aan bod. Die Vlaamse havenstad heeft tot op de dag van vandaag een enorme impact op de ontwikkeling van Vlissingen. De loodsen die de schepen naar Antwerpen begeleiden, zijn een levend bewijs van die nauwe band. Het symposium bouwen gaf een staalkaart van de gebouwen, stijlen en architecten die het beeld van de stad bepalen. Vrijwel elke bouwstijl is in de stad terug te vinden en daar zijn ware juweeltjes bij. Uiteraard werd er stilgestaan bij visies op het pronkjuweel van de stad, de boulevard en hoe die er in de toekomst uit moet gaan zien. In het symposium over ondernemen werd geconcludeerd dat Vlissingen de bakens verzette als het economische tij daar om vroeg. Hoe werd dat gedaan en welke risico's werden daarbij genomen? Hoe hielden betrokkenen zich onder het economische tij en hoe zit het met het ondernemen nu? Cultuurhistoricus Herman Pleij liet zijn licht schij nen over de (eigen)aardigheden van de stad en de iden titeit van de bewoners. Vlissingers zijn recht door zee, zeggen waar het op staat en hebben een ruwe bolster maar een blanke pit. Aan de hand van het boegbeeld van de stad Michiel de Ruijter liet hij zien dat gewoon doen het parool van de Vlissingers is. Gezond verstand boven geleerdheid. Vlissingen zou wat Pleij betreft wel wat trotser mogen zijn op haar geschiedenis want de Vlissingers hielpen mee het fundament te leggen voor de bloei van de Nederlandse republiek in de zeven tiende eeuw. De stad zegde in 1572 immers de Spaans overheersers de wacht aan. 'Op 1 april verloor Alva Den Briel, maar aprilletje zes, verloor Alva z'n fles!' Paul van der Velde hoofdredacteur 5 Zeeuws Tijdschrift 2016 1

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 3