Bert Altena Machinist en wereldverbeteraar Het leven van A.J. Lansen 1847-1931 Uitgeverij Verloren: Hilversum 2014 Over de levens van bekende mensen hebben we sinds het begin van de hausse in biografieën een over vloed aan materiaal. Over de levens van zij die niet in de schijnwerper staan veel minder, hoewel daar zich ook een kentering voordoet. De biografie van Bram Lansen, de zoon van een arme wagenmaker uit Groede, is daar een voorbeeld van. In Vlissingen kwam Lansen in aanraking met de vrijdenkersbe weging. Hij ontwikkelde zich tot een meeslepende spreker en een nijver auteur. Lansen nam afstand van zijn geloof en via de vrijmetselarij kwam hij uit bij het socialisme. Bram Lansen was een harde werker, die zijn stem durfde te verheffen tegen het op hol geslagen kapitalisme. Altena zet met deze biografie zijn grote kennis van de Vlissingse arbeidersbeweging om in een groepsportret met Lansen heel duidelijk in beeld. John Brosens Bloedbroeder 1618 Lourens Lourenszoon leed schipbreuk in het Amazonegebied en leefde acht jaar onder de Arocouros Uitgeverij pma: Best 2014 We zijn geneigd onze Gouden Eeuw van economische en territoriale expansie door de ogen van onze on dernemende voorvaderen te zien. Maar hoe zagen de volkeren dat die met hen in aanraking kwamen? John Brosens laat ons in zijn spannende Bloedbroeder 1618, dat leest als een trein, door de ogen van Amazone indi anen kijken naar de roodharige barbaren, Europeanen die slechts één doel nastreefden: zelfverrijking ten kos te van de inlanders. Lourens Lourenszoon strandde in 1618 op de Braziliaanse kust en leefde bij de Arocouros Indianen. Een geromantiseerd verhaal over accul turatie dat deels gebaseerd is op het verslag van een jonge Vlissingse matroos dat in het archief van de wic bewaard is gebleven. Lourens paste zich aan, wist zo te overleven en kon zo zijn verhaal navertellen. Brosens heeft dat vier eeuwen later met verve neergezet. Peter van Druenen Vissers, Kapers, Arbeiders Vlissingen 700 jaar stadsrechten Stichting Historische Publicaties Schelde-estuarium: Vlissingen 2015 Zevenhonderd jaar Vlissingen. Zo'n verjaardag mag je niet voorbij laten gaan zonder dat er een gedegen geschiedenis van de stad verschijnt. Die geschiedenis is er dankzij het doorzettingsvermogen van de Vlissingse historicus Peter van Druenen ook daadwerkelijk geko men. Met ruim 1100 pagina's weten we nu waarom de Scheldestad nooit die glorieuze toegangspoort tot Europa is geworden, die het graag had willen zijn. Vlissingers kozen liever voor de korte termijn en sloegen hun slag - bijvoorbeeld met de kaapvaart - als de kans zich voordeed. Van Druenen brengt de geschiedenis van begin tot eind overzichtelijk in kaart, inclusief de ver banden met de nationale en internationale geschiedenis. Het is een boeiend geschreven relaas over een stad die in ieder geval de inwoners na aan het hart ligt. Vissers, Kapers, Arbeiders is nu reeds een standaardwerk. Anja Geldof en Stefanie Huibregtse Truien bij de vleet Zeeuwse visserstruien in verhalen en patronen Stichting Zeeuwse visserstruien: Middelburg 2015 Anja en Stefanie doken in de geschiedenis van de vis sersfamilies en spraken met de mannen en vrouwen die de tijd van de handgebreide truien nog hebben meege maakt. Het harde bestaan van de vissers en hun families komt uitgebreid in beeld. De verhalen worden afgewis seld met informatie over de Zeeuwse visserijgeschiede nis en de Zeeuwse vissersdorpen tussen 1880 en 1955. Daarbij is er door passende fotografie voor gezorgd, dat de kabeltrui in gevarieerde patronen de komende jaren wel een hit moet worden. We verwachten de komende winter overal in Zeeland de breinaalden te horen tikken. Een liefdevol werkstuk waarin een zeer vage foto uit een familiealbum kan uitgroeien tot een heel nieuw hoofd stuk. Het enthousiasme spat van dit hele project af, een tentoonstelling, een blog en een postzak vol stemmen voor de pzc publieksprijs. TflMËN DE VLEET 82 Zeeuws Tijdschrift 2016 1 Jan Vantoortelboom De man die haast had Uitgeverij Atlas Contact: Amsterdam Antwerpen 2015 Elsie valt door het trapgat. Leon van wie ze de oppas is en met wie ze op zolder speelt, ziet haar vallen. Elsie zal nooit meer loskomen van haar bed en rolstoel. Schuldig, onschuldig, wie zal het zeggen? In elk geval is zowel het leven van Elsie als dat van Leon gete kend. Welkom in de wereld van Jan Vantoortelboom. Hij schreef met De man die haast had eigenlijk meer dan een roman waarin het geluk op afstand wordt gehouden. Immers, geluk versnelt de tijd en verkort zo het leven. Die onberekenbare tijd, de grote een zaamheid, fatalisme, uitzichtloosheid en het gebrek aan levensvreugde zijn de dragende thema's van het werk. Ondanks deze kille omgeving maakt het De man die haast had spannend en toegankelijk, met een grote tragische lading en een onverwacht en aan grijpend einde. Zoveel fascinerende boeken maar welk boek heeft nu de zbp 2015 gewonnen? Een subliem gelaagde roman op basis van wat de auteur zelf 'uitgebeend schrijverschap' noemt. Een verhaal over vriendschap en verliefdheid, over verraad en trouw, over afhaken en doorzetten. Dat laatste geldt ook voor de auteur wiens romans speelden in West- Vlaanderen, op de grens van het Nederlandse taalgebied, maar in dit boek komt hij thuis in Zeeuws-Vlaanderen. Ze werden allen genomineerd voor de zbp maar drie keer is scheepsrecht. De winnaar van de zbp 2015 is Jan Vantoortelboom met zijn De man die haast had. De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2015 bestond uit Jan van Damme, Carlos van Hijfte, Anya Marinissen, Han Polman (voorzitter) en Paul van der Velde (secretaris). 83 Zeeuws Tijdschrift 2016 1

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 42