juryaccolades Zeeuwse Boekenprijs 2015 De jury van de Zeeuwse Boekenprijs reikt sinds 2013 accolades uit om op die manier zijn waardering uit te spreken voor boeken die door bijzondere kwaliteiten opvallen. Voor de zbp 2015 werden vijf accolades uitgereikt. Hiernaast beschrijven de juryleden er elk een. Zeeland Het beste grensoverschrijdende boek Breskens is een merkwaardig dorp. Nu doen ze dit jaar niet echt mee in de strijd om de boekenprijzen, toch doen de Bressiaanders van zich spreken. En hoe. Ze hebben er prachtige visserstruien, dat spreekt voor zich. Ze hebben er Omer Guilliet, die met zijn 90 jaren jong nog steeds zijn beelden uit hout bevrijdt. Als we Kruisdijk even bij Breskens rekenen, dan hebben ze er ook nog een machinist en wereldverbe teraar. Maar om al die prachtige boeken gaat het in dit geval van de prijs voor de beste grensoverschrijdende uitgave niet. Ik heb het over Pieter Simon Hamel, in Breskens geboren in 1845. Hoe die man van redelijk anoniem onderwijzertje - zou hij Johan Hendrik van Dale hebben gekend? - consul aan de kust van Elmina wordt, hoe hij bevriend raakt met de koning van Siam, u moet het lezen. Tropenjaren is het boek waarin we hem aan de hand van zijn achterkleinzoon Hans Walraven achterna reizen. Als je het nou over grens overschrijdend hebt... Oud-journalist Walraven brengt een vergeten Bressiaander tot leven, hij laat ons een bijzonder boeiende reis maken tussen toen en nu. Zo'n boek verdient deze prijs, van a tot z, van de eerste tot de laatste pagina. Jan van Damme Het best uitgegeven boek Ik mag namens de jury van de accolade voor het best uitgegeven boek bekend maken. Dat betreft één boek maar toch wil ik de betreffende uitgeverij ook in het zonnetje zetten: Het Paard van Troje, deze enthousias te club uit Goes heeft maar liefst negen boeken onder onze aandacht gebracht, negen heel erg verschillende boeken waarvan er echter één ons extra opviel: Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog van Jan Zwemer en Allie Barth. Een prachtige uitgave, vormgegeven door Henk 84 Ze euws Tijdschrift 2016 1 HLOlimKOMHIl I TfIM Wittenberg, die verhaalt over een gruwelijke periode honderd jaar geleden. Het vertelt onder andere dat in er in de herfst van 1914 honderdduizenden vluch telingen hun heil zochten in Zeeland en hoe vele bestuurders en particulieren meewerkten aan opvang van deze ontheemden. Het boek is rijk geïllustreerd, goed geschreven, overzichtelijk ingedeeld, kortom een accolade meer dan waard. Carlos van Hijfte Het beste debuut Ik heb de eer om de accolade voor het beste debuut uit te reiken. Het is een prachtig en veelbelovend poëziedebuut, waarin opgroeien in Zeeland, zonder dat dit concreet wordt benoemd, een grote rol speelt. Een debuut waarin op een buitengewoon verfrissende wijze, maar tegelijkertijd heel herkenbaar over grote thema's als liefde, dood en eenzaamheid wordt verteld. Deze thema's, die ook heel erg horen bij de wereld van een twintigjarige, zijn op een prachtige, volwassen manier uitgewerkt. De verzen getuigen van een grote gevoeligheid, maar worden nergens sentimenteel. Ze vragen om herlezen en nog eens herlezen. Het zijn juweeltjes waar je nog lang mee rond blijft lopen om over na te denken. Bovendien, als je als twintigjarige studente je boek mag uitgeven bij een gerenommeerde uitgeverij als Prometheus, maak je een vliegende start. De accolade voor het beste debuut gaat naar de jongste winnaar van een accolade tot nu toe: Carline Dekker voor haar poëziebundel Daarom ben ik hier. Anya Marinissen Het origineelste boek Wie een ware voorstelling heeft weet tevens dat hij een ware voorstelling heeft en kan aan de waarheid ervan niet meer twijfelen. (Spinoza) In die traditie van Spinoza heeft de kunstenaar Loek Grootjans de verklaring voor het Zeeuws Licht ge vonden. Van maart 2012 tot maart 2013 heeft hij elke week de intensiteit van de reflectie van de zoutkristal len tussen Westkapelle en Domburg gemeten. Loek Grootjans heeft daar in zijn Storage for distorted matter (case P.M.). De zaak Piet Mondriaan microscopisch ver slag van gedaan, op mooi papier en goed drukwerk. De resultaten per meting staan in deel 146 van de unieke Slibreeks, waar hopelijk nog meer deeltjes op volgen. Door het zakformaat van het boek kun je het bewijs van Zeeuws Licht altijd bij je dragen! In navolging van Spinoza: er kan nu niet meer aan de waarheid worden getwijfeld dat bijvoorbeeld de werken van Mondriaan na Zeeland in Parijs, Londen en New York hun oorsprong hebben gevonden aan de Zeeuwse kust! Han Polman Het beste jeugdboek 'Je hais les voyages et les explorateurs'. Dit is de be faamde openingszin van Tristes Tropiques van Claude Lévi Strauss uit 1955. 60 jaar later vertelt John Brosens in zijn Bloedbroeder 1618. Lourens Lourenszoon een vergelijkbaar verhaal voor de jeugd over de botsing der culturen. We leven mee met een Zeeuwse matroos die vierhonderd jaar geleden strandde op de Amazone- kust en wist te overleven door zich de levenswijze van Indianen eigen te maken. Brosens maakt hiermee dat spanningsveld tussen culturen inzichtelijk en niet alleen voor de jongeren. Met dit spannende en ver diepende boek kent de jury hem de accolade voor het beste jeugdboek toe. Paul van der Velde 85 Zeeuws Tijdschrift 2016 1

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 43