De stad die als de branding bruist... 'Een nieuwe lente, een nieuwe tekst, beeld geluid... pvh Mediaproducties verhuist. naar de stad die als de branding bruist.'. Dit bericht in rode belettering ontvingen meer dan 200 contactpersonen begin 2005. Peter verliet Krabbendijke en maakte een nieuwe start in Vlissingen. Hij liet zich niet door zijn ziekte tegenhouden en ging nog fanatieker dan voorheen aan de slag. Hij werd lid van de Raad voor Cultuur Zeeland, opende tentoonstellingen in de Grote Kerk Veere, werd hoofdredacteur van Port News, een blad over de Zeeuwse havens, gaf mediatrainingen, en deed weer een programma bij Omroep Zeeland, over muziek. Anders een trouwe bezoeker van de redactie vergaderingen liet hij nu dikwijls verstek gaan omdat ze samenvielen met een van de vele andere zaken waar hij mee bezig was. Het verwonderde me niet dat ik van het muzieknummer weinig hoorde. De financiering daarvan was al een tijd rond door een royale bijdrage uit de 'Welkom in Zeeland'-pot. Hij was dan ook blij toen ik zei dat het me beter leek dat hij zich concen treerde op de cd en ik het nummer zou doen. Die cd kwam in mei 2005 uit en bevatte 18 opnamen. Samen met het tijdschrift is het een Zeelandbrede momentop name van de stand van zaken in de Zeeuwse muziek wereld van toen. Hij zag het als zijn laatste klus voor het zt en schreef dat hij zich nog op zijn redactielidmaatschap zou bezinnen. Peter kreeg moeite met de redactionele koers van het zt die volgens hem te weinig journa listiek was en hij ervoer te weinig waardering voor zijn inzet. De bom barstte eind 2005 toen het zt in opdracht van de Raad van Cultuur Zeeland, bezig was met de samenstelling van een verhalenbundel die in 2006 onder de titel Subliem Zeeland zou uitkomen. In een vergadering van die raad was kennelijk het idee ge opperd dat Peter en ik een essay zouden schrijven wat later als een toezegging door die raad werd geïnterpre teerd. Dat was de druppel die bij Peter de emmer deed overlopen. 'ik moet helemaal niets meer en heb het al druk genoeg!!!'. John Louws, lid van de raad rea geerde. 'Ik schrik wel van je heftige reactie. Dat laat on verlet dat ik je een beter 2006 dan 2005 toewens, want ik weet dat het afgelopen jaar voor jou heel emotioneel en zwaar is geweest.' Zeelanddoc Na zijn afscheid van de redactie hadden we nog zo nu en dan contact. In 2007 leverde hij een substantiële bijdrage aan het havennummer door tussenkomst van onze redacteur Marcel Migo, met wie hij frequent samenwerkte. De onvrede over de redactionele koers van het zt vond vijf jaar later een uitweg. Al eerder had hij medewerking verleend aan het door Kees Bos van 1:997 tot 2008 geredigeerde Zeelandboek dat jaarlijks uitkwam. In 2010 bracht Peter ZeelandDoc uit. Velen zagen het als opvolger van het Zeelandboek maar in feite was het Peters Zeeuws Tijdschrift. 'ZeelandDoc is een boekblad of- als u wilt - een bladboek van formaat (27 x 21 cm, 157 pagina's) met verhalen die ergens over gaan vormgegeven met smaak en gevoel voor kwaliteit tot een document dat het kijken, bladeren en lezen waard is een journalistiek document met artikelen over Zeeland die ertoe doen. ZeelandDoc is ook een podium het laat zien dat Zeeland leeft, zich ontwikkelt en toekomst heeft. Dat deze provincie meer is dan zon, zee en strand. Dat Zeeland midden in de wereld staat. En dat de wereld onmiskenbaar zicht baar is in het Zeeland van nu.' Het was een geslaagd product en Peters journalistieke testament. Het zou bij één aflevering blijven. 88 Zeeuws Tijdschrift 2016 1 Vanaf toen hadden we weinig contact. Wel stond ik op zijn mailinglist van mensen die hij op de hoogte hield van zijn welbevinden. In de lente van dit jaar kregen we het bericht dat het weliswaar niet goed ging maar dat er toch hoop was. Op verzoek van Peters partner, Hannie Franken, mailde Marcel Migo me op 1 sep tember: 'Ik begreep van haar dat je enige tijd geleden met Peter hebt gesproken over mogelijke bijdragen van hem voor het zt Vlissingen 700 jaar [hij kende de stad door en door, red.]. Dat zal helaas niet meer kunnen gebeuren. Peters gezondheidssituatie is in de afgelo pen maanden zeer sterk verslechterd. Hij is stervende.' Niet lang daarna, op 5 september, stierf hij. In 1997 schreef hij in het zt een artikel, 'Vlissingen 2010. Bruisend als de branding of gaat de stad naar de haaien?'. Omdat Peter, die we bitter zullen missen, graag het laatste woord had, een citaat uit de lead van dat artikel tot slot. 'Stadskoers 2010. Onder dat motto lanceerde het gemeentebestuur van Vlissingen dit najaar een offensief. Het idee was weliswaar geleend van anderen, maar daarom niet minder de moeite waard. Om de lijnen uit te zetten voor de toekomst organiseerde het een groots opgezet symposium voor deskundigen en een inspraakdag voor burgers. Hoe vergaat het Vlissingen in de volgende eeuw, hoe moet het eruitzien in pakweg 2010? Een woonstad of toch meer een werkstad? Koopstad of toch vooral toeristen stad? Of misschien wel conferentie- en recreatiestad? Zegt u 't maar.' De redactie van het Zeeuws Tijdschrift met genodigden in 2005 voor het jaarlijkse 'Inhoudsopgavediner' in het huis van de hoofd redacteur in St. Jansteen. Van rechts naar links: Peter van Houte, Paul van der Velde, Oscar Steens, Karen Kroese, Dick van der Wouw, Francisca van Vloten, Jan Kuipers (vaste medewerker) en Monique van Hootegem (vormgeefster). 89 Ze euws Tijdschrift 2016 1

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 45