HUMAN RIGHTS WATCH Vrees niet De aankondiging in januari dat Human Rights Watch de Vrijheid van Vrees Prijs zou krijgen, viel samen met het uitbrengen van jullie jaarlijkse World Report. Daarin wordt benadrukt dat vrees een grote rol speelde in de vele grote mensenrechtenontwikkelingen van 2015. Kunt u daar verder op ingaan? 'De vrees om gedood of gemarteld te worden, verdreef miljoenen mensen uit Syrië en andere haarden van conflict en onderdrukking. De angst voor wat een instroom van asielzoekers op hun maatschappij zou kunnen hebben, deed vele regeringen in Europa en el ders besluiten de grenzen te sluiten. De angst voor een toename van terroristische aanslagen deden sommige regeringsleiders besluiten burgerrechten in te perken en de schuld in de schoenen van refugiés en Moslims te schuiven. De vrees dat de bevolking regeringen er verantwoordelijk voor zou houden, deed diverse autocratische leiders besluiten tot onderdrukking op grote schaal van de mogelijkheden van die bevolking om samen te komen en hun stem te laten horen zoals we nog nooit eerder gezien hebben. Wij bij Human Rights Watch zien het als onze rol de regeringen en de bevolking tot het inzicht te brengen dat die angst het best aangepakt kan worden on the ability of those people to band together and make their voices heard. At Human Rights Watch, we see our role as helping governments and the public to recognize that these fears are best addressed without violating the rights that the Roosevelts worked to enshrine and uphold. For example, the refugee crisis that has dominated public discourse in Europe has given rise to voices that are antithetical to the Roosevelts' vision: voices of Islamophobia, voices that demonize refugees, voices that even advocate forcibly returning refugees to places where they are not safe from the persecution that drove them to flee. We have focused our efforts on curtailing the atrocities in places like Syria that lie behind the flight of millions, encouraging investment in countries of first refuge so refugees can make a life thereeducating their children there and earning a livelihoodwithout the need to flee to Europe, and establishing safe and orderly processes for refugees who still need to travel to Europe or elsewhere to be screened and resettled without the need to embark on a dangerous journey in a rickety boat across the Mediterranean. Our goal is to enable Europe to end the chaos on its borders without sacrificing the rights of desperate fleeing people.' 30 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 zonder de mensenrechten, waar de Roosevelts zo hard aan hebben gewerkt en hoog gehouden hebben, te schenden. Zo zijn bijvoorbeeld met de vluchtelingen- crisis, die het publieke debat in Europa overheerst, stemmen opgeklonken die recht tegen Roosevelts visie indruisen: Islamofobische geluiden, stemmen die refugiés demoniseren en er zijn zelfs geluiden die er voor pleiten de refugiés krachtdadig terug te sturen naar plaatsen waar ze niet veilig zijn voor de onder drukking die hen juist op de vlucht dreef. Wij hebben onze inspanningen er op gericht de gruweldaden in plaatsen als Syrië te beperken die de oorzaak zijn van de massale vlucht van mensen. Tegelijkertijd hebben we investeringen aangemoedigd in landen waar de vluchtelingen het eerst arriveren zodat ze daar kunnen leven, hun kinderen opvoeden en een boterham ver dienen, zodat ze niet naar Europa hoeven te vluchten. Ook streven we naar om een veilig en ordelijk verloop van de reis en het ziftings- en herplaatsingproces van refugiés die toch naar Europa of elders willen zonder dat ze een gevaarlijke reis hoeven te ondernemen op een lekkend vlot over de Middellandse Zee. Het doel is Europa in staat te stellen een einde aan de chaos langs zijn grenzen te maken zonder de rechten van deze wanhopige vluchtende mensen er aan op te offeren.' Voorziet u een wereld waarin de Vier Vrijheden universeel worden geaccepteerd? 'Mensen vragen ons dikwijls ofwe een wereld zon der schendingen van de mensenrechten voor ogen hebben. Dat is natuurlijk een meeslepende visie en de beweging die heden ten dage er naar streeft men senrechten hoog te houden, wint aan kracht maar in werkelijkheid is het zo dat regeringen altijd geneigd zullen zijn mensenrechten te schenden omdat ze daar voordeel in zien. Of het nu is om een hinderlijke oppositie de kop in te drukken of om de privileges van een elite in stand te houden ten koste van de minder bedeelden. De mensenrechtenbeweging is nodig om die optelsom te veranderen en te laten zien dat, wat voor voordelen een regering er in ziet de mensenrech ten te schenden, we er een nog hogere tol voor zullen eisen. Dus is het, jammer genoeg, onwaarschijnlijk dat de behoefte aan een mensenrechtenbeweging zal wegkwijnen. De strijd voor de Vier Vrijheden houdt niet op. De Roosevelts kunnen echter tevreden zijn dat, naast hun visie op de mensheid, ze ook aan de wieg staan van een steeds meer aan kracht winnende beweging die vastbesloten is die visie te verdedigen. Do you foresee a world in which the Four Freedoms are universally respected? 'People often ask us whether we envision a world without human rights violations. That, of course, is a compelling vision, and the movement that today seeks to uphold human rights is gaining in strength. But if truth be told, governments will always be tempted to violate human rights because they see advantages in doing so, whether to suppress a pesky opposition or to maintain an elite's privileges against disadvantaged members of society. The human rights movement is needed to change that calculation, to demonstrate that whatever advantages a government may see in violating human rights, we will exact a still higher price. So, sadly, the need for the human rights movement is unlikely to wither away. The battle for the Four Freedoms is a per ennial one. But the Roosevelts should be content that, along with their vision for humanity, they also helped to spawn an increasingly powerful movement that is deter mined to defend that vision.' 31 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 16