ren maar die eveneens het fundament legde voor het eerste nationale werkloosheidsverzekeringsysteem die de miljoenen hulpbehoevende Amerikanen moest helpen bij het overkomen van wat fdr omschreef als de 'gevaren en wisselvalligheden van het leven'. Het is ook van belang niet te vergeten dat de Great Depression niet slechts een Amerikaanse crisis was maar onderdeel van een wereldwijde economische ineenstorting die een enorme invloed op de loop van de twintigste eeuw zou hebben. De wortels van de dictatuur In Europa en delen van Azië leidde de ellende van economische crisis tot de opkomst van fascistische dic taturen in Duitsland, Italië, en Japan. Die antidemo cratische regimes waren gericht op de regimentering van hun eigen economieën en het gebruik van geweld om hun doelen in het buitenland te bereiken. Helemaal onderste boven van de vernietigende effecten van de Great Depression en verbitterd over de Amerikaanse betrokkenheid bij de Eerste Wereld oorlog, keerde het Amerikaanse publiek zijn rug naar de rest van de wereld en verloochende zijn internatio nale verantwoordelijkheden. Door het ontbreken van Amerikaanse steun kwam er van de in 1919 opgerichte Volkerenbond weinig terecht en de vijanden van de democratie maakten opgang. Stukje bij beetje expan deerde Duitsland ten koste van zijn buren. Italië viel Abessynië binnen, Franco begon aan zijn fascistische kruistocht in Spanje en de Japanners vielen China binnen. Fdr kon er weinig tegen doen omdat hij gebonden was aan de neutraliteitswetten van midden jaren dertig die geen onderscheid maakten tussen de agressor en het slachtoffer. Tegen het einde van de jaren dertig zag Amerika zich geconfronteerd met een nieuwe wereldoorlog. De aanvankelijke reactie van Roosevelt op de wereldcrisis werd bepaald door de beginselen van de isolationisten en gedeeltelijk door zijn bezorgdheid over de toestand van de Amerikaanse economie. Maar om fdr's lange termijn benadering ten opzichte van de internationale dimensie van de crisis waar Amerika in de jaren dertig en veertig mee te maken had, echt te begrijpen, moet die gezocht worden in zijn overtui ging dat de interne en externe crisis nauw met elkaar verbonden waren. Hij schreef in zijn overbekende Bill of Rights rede in 1944: 'Wij zijn tot het helder inzicht gekomen dat echt individuele vrijheid niet kan bestaan at home and the use of force to achieve their objectives abroad. Meanwhile, torn asunder by the devastating effects of the Depression and bitter about American in volvement in World War 1, the us public turned its back on the rest of the world and disavowed its international responsibilities. In the absence of American support, the League of Nations foundered and the enemies of democracy flourished. Piece by piece, Hitler's Germany expanded at the expense of her neighbors, Italy invaded Abyssinia, Franco launched his fascist crusade in Spain, and the Japanese invaded China. Restrained by neutrali ty laws passed in the mid 1930s that did not distinguish between aggressor and victim, fdr could do little to assist the targets of aggression and by the end of the 1930s the United States found itself confronting a new world war. Roosevelt's initial response to this world crisis was dictated in part by the tenets of isolationists and in part by his concern over the state of the us economy. But the key to understanding fdr's long-term approach to the international dimension of the crisis that America faced in the 1930s and 40s rests, with his conviction that the internal and external crises were linked. As he wrote in his famous Economic Bill of Rights speech in 1944: 'We have come to a clear realization of the fact that true individual freedom cannot exist without economic security and independence. "Necessitous men are not free men." People who are hungry and out of a job are the stuff of which dictatorships are made.' 2 Hence, for Rooseveltand many of his advisorsit was the economic deprivation caused by the global economic meltdown in the 1930s that stood as the root cause of fascism and hence the outbreak of the war itself. 3 Fdr also believed that the absence of American political, military, and economic leadership during the 1930s was a major contributing factor in the world's decent into conflict. As the war intensified, therefore, he became more and more convinced that the United States must fashion a comprehensive response to the global crisis that included maintaining and strength ening key provisions of the New Deal at home, while simultaneously expanding American leadership abroad. Shift in us Foreign Policy So the articulation of the Four Freedoms was no acci dent or mere rhetorical flourish but part of a purposeful effort on fdr's part to convince the American people that they had no choice but to embrace an 'engaged 38 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 Norman Rockwell, Freedom of Worship. US National Archives and Records Administration 39 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 20