verovert conquers het merk the brand roosevelt zeeland 50 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 tekst text Karen Kroese 'De Nobelprijs kennen we allemaal. Maar wie Nobel was, weten veel mensen niet,' zegt Pieter Jan Mersie, directeur van de Roosevelt Foundation. 'The Four Freedoms Awards kennen steeds meer mensen en iedereen weet wie Roosevelt is.' Zeker als je in Roosevelt City woont, zoals Middelburg soms wordt genoemd. Die naam en het gedachtengoed van de Roosevelts veroveren Zeeland. Kort na de Tweede Wereldoorlog werden in vrijwel alle Zeeuwse steden lanen en straten naar de president van het land dat ons mee hielp bevrijden, genoemd. De belangstelling voor Roosevelt herleefde begin jaren tachtig toen de Four Freedom Awards voor de eerste keer in Zeeland werden uitgereikt. Four Freedom Awards De uitreiking van de Four Freedoms Awards was al een traditie vanaf 1950 in New York, een initiatief van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute, als signaal dat we wereldwijd moeten blijven strijden voor de essentiële vrijheden van de mens zoals Franklin D. Roosevelt die op 6 januari 1941 verwoordde in zijn State of the Union voor het Amerikaanse congres. Daarin riep hij het Amerikaanse volk op niet afzijdig te blijven in de oorlog die in de wereld woedde. Hij bepleitte geen strijd tegen een vijand, maar zette aan tot een strijd vóór het herstel van democratische waar den: de Vier Vrijheden. Democratie kan alleen tot bloei komen als mensen, overal ter wereld, het recht hebben op vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst en gevrijwaard zijn van gebrek en van vrees, was zijn betoog. Tot op de dag van vandaag hebben die waarden niets aan actualiteit ingeboet. In 1982 werd tweehonderd jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten herdacht. Het was bovendien het honderdste geboortejaar van Franklin D. Roosevelt en vanwege de vermoedelijke historische familiebanden met Zeeland (zie kader op p.52) werden dat jaar voor het eerst de Four Freedom Awards in Middelburg uitge reikt. De Roosevelt Foundation in Middelburg en het Roosevelt Institute in New York willen samen mensen inspireren om overal ter wereld het gedachtegoed van Franklin D. Roosevelt in leven te houden. De Four Freedoms Awards worden in even jaren in Middelburg 'We all know the Nobel Prize, but how many people know who Nobel was?' asks Pieter Jan Mersie, Director of the Roosevelt Foundation. 'More and more people are aware of the nature of The Four Freedoms Awards and everybody knows who Roosevelt was.' This is certainly the case when you live in Roosevelt City, as Middelburg is sometimes called. Roosevelt and his ideas are con quering Zeeland. Just after the end of the Second World War lanes and streets in practically all cities of Zeeland were christened Roosevelt after the president of the country that helped to free the Netherlands. There was a revival in the interest for Roosevelt when the Four Freedoms Awards ceremony took place for the first time at the beginning of the eighties. Four Freedom Awards The Four Freedoms Awards ceremony in New York is a tradition dating from 1950. It was an initiative of the Franklin and Eleanor Roosevelt Institute, to signal that we should on a global scale forever fight for the essential freedoms of man as Franklin D. Roosevelt articulated them in his State of the Union before the American Congress on 6 January 1941. In it he called upon the American people to not be indifferent to the war ravaging the world. He did not advocate a battle against a particular enemy but instead he pleaded to battle for the reinstatement of democratic values: the Four Freedoms. He argued that democracy can only blossom when people, everywhere in the world, have the right of freedom of expression and speech, freedom of religion, freedom from want and freedom from fear. To this very day, those values remain as valid as when he coined them. In 1982, 200 years of diplomatic relations between the United States and the Netherlands were commemo rated. It coincided with Franklin D. Roosevelt's one hun dred year birth anniversary. Because of the alleged his torical family ties connecting the Roosevelts to Zeeland (see boxout on p.52) the Four Freedom Awards ceremo ny took place for the first time in Middelburg that same year. Jointly, the Roosevelt Foundation in Middelburg and the Roosevelt Institute in New York want to inspire people all over the world to keep the legacy of Roosevelt alive. The Four Freedoms Awards ceremony takes place in Middelburg during even numbered years (odd years 51 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 26