Franklin Delano Roosevelt (1882—1 werd als enige vier maal tot president van de vs gekozen. Tijdens de Grote Depressie in de jaren 1930 en de Tweede Wereldoorlog in de jaren 1940 vergrootte hij de verantwoordelijkheid van de federale overheid op sociaal en economisch terrein. Met zijn Four Freedoms speech en het Atlantic Charter in 1941 legde hij de basis voor de Verenigde Naties en de fundamentele mensen rechten 'overal ter wereld'. Eleanor Roosevelt (1884-1 962) was de eerste actieve first lady die zich inzette voor slachtoffers van de Grote Depressie en de Tweede Wereldoorlog. Na de dood van Franklin speelde zij binnen de Verenigde Naties een cruciale rol bij de formulering en aanname door de Algemene Vergadering van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens in 1948. was the only American president who was voted into office four times. During the Great Depression in the thirties and in the Second World War in the forties he increased the responsibility of the federal government at social and economic levels. His Four Freedoms speech and the Atlantic Charter laid the groundwork for both the United Nations and the funda mental human rights 'everywhere in the world'. was the first active First Lady. She made a huge effort for the victims of the Great Depression and the Second World War. After Franklin D. Roosevelt passed away she played a crucial role in the wording and ultimately the acceptance of the Universal Declaration of the Human Rights by the General Assembly of the United Nations in 1948. Ontwikkelingsplan 2013/16 is aan elke woonkern een thema toebedeeld, voor de woonkern Oud-Vossemeer is dat het thema Roosevelt. Het inrichten van een informatiecentrum over Roosevelt en het ontstaan van de Vier Vrijheden is één van de invullingen daarvan. Het monumentale Ambachtsherenhuis op het dorpsplein is als vestigingsplaats aangewezen. Het is in 1767 gebouwd voor het bestuur van de Ambachtsheerlijkheid. Van 't Rosevelt was één van de ambachtsheren. Het wapen van de familie is terug te vinden in de schouw van het pand. Prinses Beatrix zal op 20 april 2016 het Roosevelt Informatiecentrum openen. 'Dat is vanwege de belangstelling die het Roosevelt Institute en de familie Roosevelt na de Tweede Wereldoorlog hebben getoond voor Oud- Vossemeer,' vertelt Kees de Koning, secretaris van de Stichting Roosevelt Oud-Vossemeer. In april krijgt Oud-Vossemeer ook een horeca gelegenheid, 'Huys van Roosevelt'. De brasserie wordt gevestigd aan het dorpsplein pal tegenover het Roosevelt Informatiecentrum. De Stichting is blij met de komst van de brasserie. Kees de Koning: 'De brasserie komt in een flink pand dat inmiddels al een aantal jaren leeg staat. In het pand direct naast het Ambachtsherenhuis komt een koffiebar annex snoepwinkel. Het krijgt een naam met een kwinkslag, 'De 4 Verleidingen'. Beide etablissementen zullen bijdragen aan meer levendigheid in Oud-Vossemeer. In samenwerking met Landschapsbeheer Zeeland is het afgelopen jaar de eerste fase van een wandelroute- Roosevelt family after the Second World War', explains Kees de Koning, Secretary of the Roosevelt Foundation Oud-Vossemeer. In April of this year Oud-Vossemeer will be enriched by a brasserie carrying the name Huys van Roosevelt. It will be housed at the village square directly oppo site the Roosevelt Information Center. The Roosevelt Foundation Oud-Vossemeer is quite taken by this private initiative. Kees de Koning: 'The brasserie is a welcome addition. In the house next to the manor a cof fee annex candy shop will be opened and is named The Four Seductions. They can make Oud-Vossemeer into a livelier place and will reinforce each other's activities. In cooperation with Landschapsbeheer Zeeland the first phase of a walking circuit has been created in Tholen. The walking circuit Roosevelt of 3,3 kilometres in and around Oud-Vossemeer is part and parcel of it.' The Roosevelt Movement Not only institutions and companies are aware of the importance of Roosevelt. The basic thought of the more idealistic oriented Roosevelt Movement is to reinforce each other. The movement was launched just before the Roosevelt Triangle Lecture. The movement consists of people representing companies, clubs, and organ isations who want to propagate the Four Freedoms. Barbara Oomen: 'My impression is that there are many people in Zeeland who clearly see the importance of the Four Freedoms. They contemplate how to implement these freedoms in their daily life.' In this way the Four 56 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 netwerk op Tholen tot stand gekomen. De wandelroute 'Roosevelt' van 3,3 kilometer in en om Oud-Vossemeer maakt er onderdeel van uit.' De Roosevelt Movement Niet alleen bedrijven en instellingen zien het belang van Roosevelt. Elkaar versterken is de kerngedachte van de meer ideële Roosevelt Movement. Die werd gepresenteerd in januari voorafgaand aan de Roosevelt Triangle Lecture. De beweging bestaat uit mensen van bedrijven, clubs en verenigingen die zich inzetten voor de Vier Vrijheden. Barbara Oomen: 'Mijn indruk is dat er heel veel mensen in Zeeland zijn die het gedachte goed van de Vier Vrijheden heel belangrijk vinden en nadenken over hoe en wat ze kunnen doen om daar invulling in het dagelijks leven aan te geven.' Zo worden Roosevelt en de Vier Vrijheden nog meer deel van het dna van Zeeland en kan Zeeland zich (inter) nationaal) profileren als provincie-van-de-vrijheid. Tijdens de uitzending van Omroep Zeeland over de Roosevelt Movement belde Erik Veraart in. Hij woont in Vogelwaarde. Als hij in Middelburg is, gaat hij altijd even kijken bij de borstbeelden van de Roosevelts op de Helm. 'Soms is er een stuk sigaret in zijn mond gestopt. Dan haal ik die eruit, want ik vind dat je voor Roosevelt respect moet hebben.' De Roosevelt Movement vindt hij een mooi initiatief. 'Het zet de pro vincie positief op de kaart. Wat willen we nog meer?' Freedoms become part and parcel of the Zeeland dna. Thus Zeeland can profile itself at an (inter)national level as the province of freedom. During a broadcast of Omroep Zeeland about the Roosevelt Movement Erik Veraart called in. He lives in Zeeland Flanders (Vogelwaarde). When in Middelburg he always stops at the statues of the Roosevelts on the Helm. 'Sometimes I notice a cigarette in Roosevelts' mouth. I immedi ately remove it because we should treat Roosevelt with respect.' He likes the initiative of the Roosevelt Movement. 'It puts Zeeland on the map in a positive manner. What else would we want?' Translation Paul van der Velde Proofreading Sonja Zweegers 57 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 29