IJDSCHRIF INHOUD CONTENTS 5° Paul van der Velde Hoofdredacteur Editor in Chief paul van der velde 4 6 8 26 32 karen kroese maatschappijn societal anguish 2 14 20 66 2 2016 redactie Paul van der Velde (hoofdredacteur), Frits de Coninck, Oscar Steens en Francisca van Vloten vaste medewerkers Albert Clement (muziek), Johan de Koning (architectuur), Jan J.B. Kuipers (signalementen), Anya Marinissen (Zeeuwse Boekenprijs), Mario Molegraaf (poëzie), Jaap de Moor (geschiedenis), André van der Veeke (proza) en René de Visser (kunst) aan dit nummer werkten mee Karen Kroese, David B. Woolner, Sonja Zweegers (vertaler proeflezer Engels) bestuur stichting zeeuws tijdschrift J.M.M. Polman (voorzitter), J.A.M. Nijskens (secretaris penningmeester), D. Anbeek, D. van den Bout, A. Luscombe, K. Scherphuis adres Postbus 8004, 4330 ea Middelburg, 06 211 06 047, zeeuwstijdsch rift@dezb.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vier keer per jaar. De abonne mentsprijs bedraagt 47,50 euro. Buiten Nederland: 52,50 euro. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. vormgeving Martijn de Wilde (basisontwerp: Pharos M. van Hootegem) druk Drukkerij Damen Dit nummer kwam tot stand in samenwerking met de Roosevelt Foundation. adverteerders Auberge De Campveerse Toren Veere, Zeeuws Veilinghuis, Wauters Hulst bv, Stichting Zigzag, nv Westerscheldetunnel, Damen Schelde Naval Shipbuilding, hz University of Applied Sciences, ucr University College Roosevelt, Provinciale Zeeuwse Courant, Koninklijke Zeelandia Groep bv, de Drukkery Middelburg, De Koperen Tuin Goes 2016 Zeeuws Tijdschrift, issn 0166-5154 Foto's omslag en inhoud cover and contents photos Voorkant: a Bundesregierung, Steffen Kugler; Mazen Darwish; Hollandse Hoogte; Torleif Svensson; Harald Dettenborn. Achterkant: a US Library of Congress; v Roosevelt Foundation. Zelfs na 75 jaar hebben de Vier Vrijheden nog niets aan actualiteit ingeboet. Het is eerder zo dat ze actueler dan ooit zijn maar overal staan ze onder druk. Niemand kan zich aan die bedreiging onttrekken door de steeds meer interculturele en inter-communicatieve wereld, waarin alles en iedereen niet zozeer verbonden als wel verknoopt is geraakt. De hele samenleving staat onder hoogspanning en uit een angstreflex trekken extremisten zich terug in getto's van gelijkgestemden. Of dat nu in een hekwerk- wijk of belastingparadijs, een geïsoleerde voorstad of terroristenkamp is, de bewoners ervan zijn verknipte cynici en de burgers in de samenleving voelen zich terecht door hen bedreigd. Die getto's kenmerken zich door antimaatschap- pelijke ideologieën, variërend van onverantwoord kapitalisme tot godsdienstig fundamentalisme. De strijd tegen deze uitwassen dient met de Vier Vrij heden in de hand onverminderd voortgezet te worden. Alleen hiermee kan de nijpende maatschappijn bestre den worden. 75 years on and the Four Freedoms are still as relevant as ever. They are perhaps even more significant in these current times, but are under immense strain. No one can escape the pressures resulting from an increasingly intercultural and inter-communicative world, in which everything and everybody is more bound than they are connected. Societies are feeling the tension and extremists are, out of fear, withdrawing into social pockets of like- minded peers. Whether these be gated communities or tax havens, isolated suburbs or terrorist camps, the members of these fringe groups are frustrated cynics and the general population feels justifiably threatened. These isolated groups maintain anti-societal ideol ogies, which vary from reckless capitalism to religious fundamentalism. The fight against these excrescences must continue, guided by the Four Freedoms, and only then can we hope to reconcile our societal anguish. Maatschappijn Societal Anguish 75 jaar Vier Vrijheden 75 Years Four Freedoms han polman Internationale Vier Vrijheden Prijs Angela Merkel International Four Freedoms Award Angela Merkel roosevelt foundation Er zijn geen gevangenissen om vrijheid van meningsuiting te huisvesten Mazen Darwish, Vrijheid van Meningsuiting Prijs There are no prisons to accommodate free speech Mazen Darwish, Freedom of Speech and Expression Award paul van der velde De Drie Heiligen uit de Centraal Afrikaanse Republiek Dieudonné Nzapalainga, Omar Kobine Layama, Nicolas Guérékoyomane-Gbangoué, Vrijheid van Godsdienst Prijs The Three Saintsfrom the Central African Republic Dieudonné Nzapalainga, Omar Kobine Layama, Nicolas Guérékoyomane-Gbangou, Freedom of Worship Award paul van der velde Ik droom van een wereld waar iedereen in waardigheid zal leven Denis Mukengere Mukwege, Vrijwaring van Gebrek Prijs I dream of a world where everyone will live in dignity Denis Mukengere Mukwege, Freedom from Want Award paul van der velde De onafgebroken strijd voor de Vier Vrijheden Human Rights Watch, Vrijwaring van Vrees Prijs The battle for the Four Freedoms is a perennial one Human Rights Watch, Freedom from Fear Award paul van der velde De Vier Vrijheden en de mondiale veiligheid Een erfenis voor vandaag én morgen The Four Freedoms and global security A Legacy for Today and Tomorrow david b. woolner Het merk Roosevelt verovert Zeeland The Roosevelt brand conquers Zeeland 3 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 2