JAAR VI YEARS F I J H E D E N FREEDOMS Han Polman 75 jaar geleden spiegelde President Franklin Delano Roosevelt ons een wereld voor gebaseerd op vier funda mentele vrijheden die basisvoorwaarden zijn voor menselijk welzijn, geluk en een duurzame democra tie: de vrijheid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwaring van gebrek en de vrijwaring van vrees. In 1941 mobiliseerde dit positieve toe komstbeeld miljoenen mannen en vrouwen voor onze vrijheidsstrijd. De Vier Vrijheden vormen nog altijd de basis waarop wij onze samenleving inrichten en 75 jaar nadat President Roosevelt zijn visie op de wereld gaf, vragen zij nog steeds dagelijks onze onverminderde aandacht en inzet. De schokkende aanslagen in Parijs, de enorme vluchtelingenstromen en het conflict in Oekraïne bewijzen hoe belangrijk het is dat wij ons blijven inzetten voor de fundamentele mensenrechten in het belang van vrede en veiligheid voor iedereen. Essentieel is het besef dat de Vier Vrijheden universeel zijn. Het zijn geen waarden die gebonden zijn aan een specifieke regio, cultuur of maatschap pelijke afkomst noch zijn ze afhankelijk van een bepaalde levensbeschouwing of politieke overtuiging. Ze staan boven de politiek. Toen de lidlanden van de Verenigde Naties in 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens ondertekenden hebben zij zich aan deze vrijheden verbonden. Ondanks poli tieke meningsverschillen blijven de mensenrechten de grondslag van onze samenleving. Het is juist hun universele karakter dat de Vier Vrijheden kracht geeft ons tot richtsnoer te dienen. De laureaten van de Vier Vrijheden Prijzen 2016 strekken ons in dat opzicht tot voorbeeld. De Duitse Seventy-five years ago President Franklin Delano Roosevelt envisaged a world based on four freedoms that are fundamental to human wellbeing and happi ness, and essential for an enduring democracy: the Freedom of Speech, the Freedom of Worship, the Freedom from Want and the Freedom from Fear. In 1941, this positive view of the future inspired millions of men and women to fight for our freedom. To this day we still guide our society according to these four freedoms; 75 years after President Roosevelt shared his view of the world with us, the four freedoms continue to demand our attention and efforts on a daily basis. We are reminded by events such as the shocking Paris attacks, the overwhelming flow of Syrian refugees, and the conflict in Ukraine, just how important it is to continue to fight for our fundamental human rights, in the name of peace and safety for everyone. Importantly, the four freedoms are universal. These values are neither bound to any one region, culture or heritage, nor do they depend on any specific philo sophy or political stance. They stand above politics. When the countries of the United Nations signed the Universal Declaration of Human Rights in 1948, they bound themselves to these freedoms. Despite political differences of opinion, human rights continue to be the foundation of our society. It is indeed their universal character that gives the four freedoms their strength in guiding us. 4 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 Bondskanselier Angela Merkel toont groot moreel leiderschap aan alle Duitsers ongeacht hun geloof of etnische achtergrond en geconfronteerd met de opkomst van een Europese anti-islam beweging blijft ze toegewijd aan de mensenrechten van hen die op de vlucht zijn voor oorlog en conflict. In de Centraal Afrikaanse Republiek weigeren de geestelijken Dieudonné Nzapalainga, Omar Kobine Layama en Nicolas Guérékoyame-Gbangou te accepteren dat hun verschillende geloofsovertuigingen een reden zijn voor haat, geweld of oorlog. Denis Mukengere Mukwege stelt de rechten van vrouwen boven de politieke en etnische belangen van de strijdende partijen in de Democratische Republiek Congo en Mazen Darwish zet zich in voor ieders vrijheid van meningsuiting in het door oorlog verscheurde Syrië. Niet in de laatste plaats zet Human Rights Watch zich wereldwijd in voor de rechten en menselijke waardigheid van ieder levend wezen. Als we, ongeacht onze culturele achtergrond, maatschappelijke afkomst, levensbeschouwing of politieke overtuiging, de Vier Vrijheden als richtsnoer van ons handelen nemen, dan moeten wij in staat zijn discriminatie, sociale uitsluiting, uitbuiting, armoe de, intolerantie en radicalisering uit onze samen leving te bannen. Pas dan zijn wij op weg de visie die President Roosevelt ons 75 jaar geleden voor ogen hield, te realiseren. Han Polman Commissaris van de Koning in de provincie Zeeland, Voorzitter Roosevelt Foundation The laureates of the Four Freedoms Awards 2016 are in this respect great examples for all of us. The German Chancellor Angela Merkel shows unlimited leadership to all Germans, regardless of belief or ethnicity, in the face of a rising European anti-Islam movement, and devotes herself to the human rights of all those who flee from war and conflict. In the Central African Republic, the clerics Dieudonné Nzapalainga, Omar Kobine Layama and Nicolas Guérékoyame-Gbangou refuse to let their different faiths be a reason for hate, violence or war. Denis Mukengere Mukwege puts the rights of women ahead of any political or ethnic issues among the opposing parties in the Democratic Republic of the Congo, and Mazen Darwish fights for everyone's freedom of speech in war-torn Syria. Last but not least, Human Rights Watch devotes itself to the rights and dignity of every human being all over the world. If we, regardless of culture, heritage, philosophy of life or political stance, let ourselves be guided by the four freedoms, then we should be able to abolish dis crimination, social exclusion, exploitation, poverty, in tolerance and radicalisation from our world. Only then will we be on our way to make President Roosevelt's 75 year-old vision a reality. Commissioner of the King in the Province of Zeeland, Chair Roosevelt Foundation Translation Sonja Zweegers 5 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 3