Mazen Darwish (1974) werd geboren in Syrië en woont in Damascus. Hij heeft een rechtengraad van de Universiteit van Damascus en is met name gespecialiseerd in internationaal recht en mensen- rechtenwetgeving. In het begin hield hij zich bezig met de wettelijk status van gevangenen in Syrië. Hij organiseerde steuncampagnes en zorgde ervoor dat er internationale steun voor kwam en hij verzekerende de gevangen van rechtskundige bijstand wanneer ze berecht werden. Voorts organiseerde hij ondersteu ning voor de gezinnen van de gevangenen. Darwish droeg bij aan de heroprichting van het Committee for the Defense of Democratic Liberties and Human Rights in Syria en werd verkozen tot lid van de raad van toezicht van dat comité. Hij is ook de medeoprich ter van Voice, een krant die zich richt op de mensen rechten in Syrië. Daarin schreef hij vele artikelen over zaken met betrekking tot vrijheid en gebruikte Voice als platform om een campagne voor de afschaffing van de noodtoestand in zijn land te beginnen. Hij ziet de Vier Vrijheden als de kern van menselijke waardigheid en als de fundamentele steunpilaren van de morele waarden die ons bestaan de moeite van het leven waard maken. Zijn persoonlijke motto is: 'Vrijheid van meningsuiting is een recht en het is iedereen zijn plicht het te verdedigen. Er zijn geen gevangenissen om vrijheid van meningsuiting te huisvesten.' Hoe zou u uw jeugd beschrijven en welke waarden ont leent u er aan? 'Ik ben opgegroeid in een omgeving waarin politiek niet van de lucht was. Mijn vader was een politicus en mijn moeder was een lerares die eveneens politiek actief was. Ze werden beiden lastig gevallen door de veiligheidsdienst en werden gevangen gezet vanwege hun politieke ideeën en idealen. Dit bracht mij er toe hard te werken in de hoop dat niemand anders in mijn land vergelijkbare onmenselijke ervaringen zou on dergaan. Het is mijn overtuiging dat afwezigheid van vrijheid van meningsuiting de mens en samenleving tot geweld, haat en extremisme aanzet. We moeten ons daar met klem tegen verzetten.' Mazen Darwish (1974) was born in Syria and lives in Damascus. He holds a law degree from the University of Damascus and is specialized mainly in public interna tional law and human rights laws. Darwish first started to work on the legal status of prisoners in Syria. He framed international support and advocacy campaigns and also secured legal support when they went to trial. Furthermore, he organized support for the families of those imprisoned. Darwish contributed to the re launch of the Committee for the Defense of Democratic Liberties and Human Rights in Syria and was elected as a member of the Board of Trustees of said Committee. He wrote numerous articles on freedom issues in the newspaper Voice, of which he is a co-founder, using the publication as a platform to campaign for the abolition of the state of emergency in his country. He sees the Four Freedoms as the core of human dignity and as fun damental pillars of the moral values that make our lives worth living. His personal motto is: 'Freedom of Speech is a right and it is everybody's duty to defend it. There are no prisons to accommodate free speech.' How would you describe your youth and which values did you derive from it? 'I was raised in a politically active environment. My father was a politician and writer, my mother was a teacher and she was also involved in politics. They were both harassed by security forces and were imprisoned because of their political ideas and ideals. This motivat ed me to work hard in the hope that no one else in my country would share comparable brutal experiences. It's my belief that absence of freedom of speech and expression will push people and society to violence, hate and extremism. We have to "fight" that.' John Locke as source of inspiration What is the most important book you have read? 'I tremendously appreciate all the works by the English philosopher John Locke (1632-1704) who can be considered one of the most influential thinkers of Enlightenment and can be viewed as the "father of liberalism". Under suspicion of being involved in a plot against the English government he fled to The Netherlands in 1683 and stayed there for five years. During these years in exile he worked on his Essay Concerning Human Understanding, Two Treatises of Civil Government and A Letter Concerning Toleration. 10 Zeeuws Tijdschrift 2016 2 Demonstratie op zaterdag 20 oktober 2012 in Parijs tegen geweld in Syrië. De maandag erop werd Mazen Darwish vrijgelaten door de regering van Assad. Protest on Saturday 20 October 2012 in Paris against violence in Syria. The Monday after, Mazen Darwish was released by Assad's government. Foto photo: Hollandse Hoogte. John Locke als inspiratiebron Wat is het belangrijkste boek dat u gelezen heeft? 'Ik apprecieer ten zeerste de werken van de Engelse filosoof John Locke (1632-1704) die als een van de meest invloedrijke denkers van de Verlichting en als de "vader van het liberalisme" beschouwd kan wor den. Toen hij verdacht werd van een samenzwering tegen de Engelse regering vluchtte hij in 1683 naar Nederland en bleef daar vijf jaar. Tijdens zijn balling schap werkte hij aan zijn Essay Concerning Human Understanding, Two Treatises of Civil Government en A Letter Concerning Toleration. Hij zou bij iedereen die geïnteresseerd is in vrijheid van meningsuiting boven aan op de leeslijst moeten staan.' Wat is volgens u de meest inspirerende persoon en waarom? 'Don Quichot. Toen ik begon met mijn activiteiten voor de verdediging van de vrijheid van meningsuiting in Syrië leek het op vechten tegen windmolens. Don He should be on everyone's reading list who is interest ed in freedom of speech.' Who inspires you the most and why? 'Don Quixote. When I began my activities in the defense of freedom of speech in Syria, it seemed to me like fighting windmills. Don Quixote stuck to the values he believed in and I do the same.' What are your good and bad character traits? 'I would consider tolerance, patience and hard work as my good character traits and poor time management and a certain degree of disorganization as my bad ones.' How would you describe your network? 'I consider it to be very effective and encompassing. I am proud of my friends and colleagues from around the world and I am grateful for the support they give our cause.' 11 Zeeuws Tijdschrift 2016 2

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 6