In een special over 650 jaar Tholen stad mag een bijdrage over het symbool bij uitstek van de stad Tholen, het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat niet ontbreken. In haar huidige hoofdvorm rond 1460 gebouwd op de plaats waar vermoedelijk ook haar voorganger stond die bij de stadsbrand van 1452 verloren is gegaan. tekst Wido Quist Piet Quist Op een zeer prominente plaats op de oostelijke dijk van de Vijftienhonderdgemetenpolder en uitziend over de Eendracht heeft ze haar functie als bestuurlijk centrum van de stad Tholen, door latere bebouwing tussen het stadhuis en de Eendracht ook letterlijk in het centrum van de stad, met een grote uitstraling vervuld. Dit was tot de gemeentelijke herindeling van 1971 voor de zelfstandige stad Tholen en nog tot 1979 voor de samengevoegde gemeente Tholen. Anno 2016 heeft het voormalige stadhuis nog slechts een functie als trouwlocatie en wordt het gebruikt voor lezingen, kunstmanifestaties en muziekuitvoeringen. In deze bijdrage wordt nader ingegaan op de veranderende functie en verschijningsvorm gedurende de laatste 150 jaar van het gebouw dat in zijn huidige voorko men vooral het resultaat is van een intensieve restau ratiecampagne in de late jaren vijftig van de vorige eeuw onder leiding van de Zuid-Hollandse architect Herman van der Kloot-Meijburg. Bouwmeester Het stadhuis van Tholen is het op één na oudste stad huis van het toenmalige graafschap Zeeland; alleen het rechter deel van het stadhuis van Goes (1410) is ouder. Het stadhuis van Sluis (1396) is het oudste van de huidige provincie Zeeland. Van ongeveer gelijke datum zijn de stadhuizen van Middelburg (gebouwd tussen 1452 en 1520), Veere (gebouwd tussen 1474 en 1477) en van duidelijk latere datum zijn Hulst (ge bouwd tussen 1528 en 1534) en Zierikzee (gebouwd tussen 1550 en 1554). Over de bouw van het stadhuis zijn geen schrif telijk bronnen bekend. Vermoedelijk is kort na de stadsbrand van 1452 de herbouw opgepakt en was de bouw omstreeks 1460 gereed. Zeker is dat het oudste luidklokje dat in de stadhuistoren hangt, dateert van 1448. Een ander gegeven is de oudst bekende stads rekening van 1472/73 waarin een post is opgenomen voor het stellen van het uurwerk in de stadhuistoren.1 Lange tijd is aangenomen dat het ontwerp van het stadhuis het werk was van Anthonie en/of Andries Keldermans; representanten van het beroemde ge slacht van steenhouwers uit Mechelen. En waarom ook niet? Bijna alles van enige omvang en importantie dat in die tijd in het zuidwesten van het huidige Nederland werd gebouwd, werd immers ontworpen en begeleid door een lid uit de familie Keldermans.2 De Stichting Anthonie Keldermans-concerten, die haar uitvoerin gen in het stadhuis verzorgt, heeft niet zomaar deze naam gekozen. En toch, als het bouwjaar 1460 juist is, kan het Anthonie niet zijn geweest. Hoewel zijn geboortedatum niet bekend is, kan afgeleid worden dat hij dan al wel heel jong het vak van bouwmeester moet hebben uitgeoefend, een vak dat in die tijd is ontstaan uit het vak van steenhouwer en ook daarin kan hij op die leeftijd dan nog absoluut geen ervaring in hebben opgebouwd. Wat wel tot de mogelijkheden behoort, is dat het zijn vader Andries i of zijn oudere broer Andries ii is geweest die als bouwmeester heeft opgetreden maar ook daar is geen bewijs van. Ook de naam van Evert Spoorwater, de Brusselse bouwmeester wordt in dit verband genoemd; hij was in die tijd immers in de wijde omtrek bij heel veel bouwwerken betrokken, al waren dat in hoofdzaak ker kelijke gebouwen, maar bijvoorbeeld ook het stadhuis van Veere. De Onze-Lieve-Vrouwekerk in Tholen wordt op stilistische gronden ook aan hem toegeschreven en het onderzoek van M. Hurx naar de profilering 19 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 10