ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2016 i li EEN AVOND VOL VERRASSINGEN Op 5 november hadden in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland de prijsuitreiking en het fundraising dinner ten bate van de Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) plaats. Beide worden jaarlijks georganiseerd door het Zeeuws Tijdschrift in nauwe samenwerking met en financieel ondersteund door ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Bij het feestelijke diner dat uitstekend werd verzorgd door de hoofdsponsor van de ZBP, Auberge de Campveerse Toren, waren een kleine honderd gasten aanwezig. Paul van der Velde S Tijdens het diner was er een vol programma omlijst door s muziek van de Zeeuwse band Triskell. Vijf gedragen lofre- d) des op de genomineerde boeken van de shortlist werden ten beste gegeven. Het derde en nieuwste nummer van de TO 66ste jaargang van het Zeeuws Tijdschrift, over de collectie hedendaagse kunst van de Vleeshal, werd aangeboden aan Roos Gortzak, directeur van de Vleeshal. Bovendien was er een bijzonder moment aan het eind van het diner. Paul TO van der Velde, al 26 jaar hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift en sinds de oprichting in 2003 secretaris van de zbp, ontving uit handen van Commissaris van de Koning Han Polman een onderscheiding. Hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na afloop van het diner vulde het plein van de bibliotheek zich met de pers en nog meer gasten voor het belangrijke moment van de prijsuitreikingen. 80 INZENDINGEN Voor de veertiende editie van de zbp werden maar liefst 80 publicaties ingezonden. Het is elk jaar weer verheugend te zien hoeveel er in en over Zeeland wordt geschreven en hoe divers de onderwerpen zijn. De zbp heeft inmiddels ruime landelijke bekendheid gekregen. Ook niet-Zeeuwse auteurs en uitgeverijen weten allang de weg naar de zbp te vinden zodra er in een boek raakvlakken met Zeeland zijn. Daarmee levert de prijs niet alleen een grote bijdra ge aan het culturele klimaat in Zeeland, maar ook ver daarbuiten. Overigens is Zeeland de enige Nederlandse provincie die over een eigen boekenprijs beschikt. 62 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 Rieks Veenker PRIJSWINNAARS De boeken worden beoordeeld door een (internatio naal) samengestelde jury. Dit jaar was er een verras sende uitkomst want er waren twee winnaars, die elk 1000 euro ontvingen. Arjen Fortuin won met de meeslepende biografie Geert van Oorschot. Uitgever van Uitgeverij Van Oorschot. De biografie vertelt niet alleen over de persoon van Oorschot, een geboren, zeer temperamentvolle Vlissinger, maar geeft ook een goed beeld van de naoorlogse literatuur, de politiek, het literaire leven en de uitgeverijwereld. De andere winnaar was de Vlaming Chris de Stoop met Dit is mijn hof van Uitgeverij De Bezige Bij. Deze veelgepre zen bestseller beschrijft op een persoonlijke manier hoe natuurontwikkelaars in samenwerking met Antwerpse havenbaronnen, met het mandaat van de natuurcompensatie in de hand, de polders tussen de haven en de Nederlandse grens als nieuwe natuur op eisen waarvoor het oude boerenland moet wijken. Het verdriet en de woede over dit proces is de ondertoon van dit aangrijpende boek. Naast de prijzen kent de zbp zes accolades die worden gegeven aan auteurs wier boeken volgens de jury extra waardering verdienen (zie juryrapport op pagina 67). PRIJS ZEEUWSE BOEKHANDEL De Prijs van de Zeeuwse Boekhandel groot 500 euro is een oeuvreprijs voor een Zeeuwse of frequent over Zeeland schrijvende auteur. Dit jaar werd die prijs toe gekend aan Rob Ruggenberg, die spannende jeugdboe ken schrijft voor kinderen en jongeren vanaf 12 jaar. Voor elk boek verricht hij grondig onderzoek. Zijn on derwerpen zijn altijd historisch en hebben een Zeeuws tintje. De drijfveer van Rob Ruggenberg is vooral om historische verhalen te schrijven over het overleven van bevolkingsgroepen in een ver verleden, waar ook ter wereld. Hij wil dat de lezer die eerste ontmoetingen óók bekijkt vanuit die andere volken. PZC PUBLIEKPRIJS Voor de pzc Publieksprijs groot 1000 euro kan door iedereen op één van de ingezonden boeken worden gestemd via de website van de pzc. Dit jaar was de winnaar de Zeeuwse auteur Rieks Veenker met zijn kinderboek De Tuinen van Ginder. Achter de Poort van Heinde van Uitgeverij Palmslag (1122 stemmen). De il lustraties zijn van Coen Hamelink. Het boek gaat over een oude bijenkoningin die op de vlucht slaat omdat haar dochter, de nieuwe koningin, haar wil doden. Het boek bevat schitterende, soms humoristische tekenin gen met heel veel details terwijl het boeiende verhaal dubbele bodems en veel woordspelingen bevat. Als organisatie kijken we zeer tevreden terug op de Zeeuwse Boekenprijs 2016. Een prijs die de culturele infrastructuur van onze provincie versterkt en niet meer is weg te denken. Het is een Zeeuws product dat staat als een huis. 63 Ze euws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 32