Hoe de vestingstad Tholen tot het laatst Spaans en katholiek bleef ■tj*- A Het is een opvallend gegeven dat Tholen al een vesting heeft vóór het in 1366 stadsrechten krijgt. Een jaar eerder namelijk neemt Jan van Blois, Heer van Tholen, het initiatief om het dorp te voorzien van grachten en muren. De reden is dat hij een oorlogje vreest met de Heer van Bergen op Zoom over het door hen beiden betwiste schorrengebied aan de noordoostkant van Tholen. Het aanleggen van de vestingwerken is een enorm karwei waarvoor Jan van Blois mensen uit Goes en Dreischor (waarvan hij ook Heer is) haalt om te helpen graven, bouwen en metselen. De muur wordt voorzien van wachttorens en de haven komt binnen de ommuurde stad te liggen. Tholen krijgt vier poorten: de Zuidpoort, de Oudelandsepoort, de Noordpoort (later de Verbrande poort) en de Dalemse poort (later Vossemeerse poort). 10 Zeeuws Tijdschrift 2016 4 tekst Kees Slager Of de vestingwerken ook meteen dienst hebben ge daan, is niet duidelijk. Wel zijn er schermutselingen geweest tussen de Thoolse en Bergse rivalen, maar over het verloop ervan en over de uitslag tasten wij in het duister. Het zal nog twee eeuwen duren eer de vesting Tholen een paar keer echt door vijandelijke troepen wordt aangevallen. Dat gebeurt in het roerige begin van de Tachtigjarige Oorlog. Nadat Vlissingen zich op 6 april 1572 als eerste Zeeuwse stad heeft aan gesloten bij de Prins van Oranje, volgen nog datzelfde jaar Veere, Arnemuiden, Zierikzee en Brouwershaven. Maar Tholen blijft trouw aan de Spaanse koning. Dat betekent wel dat de stad en het eiland doorlo pend te maken krijgen met de geuzen. Zij schuimen de Zeeuwse stromen af met hun schepen en ma ken het platteland onveilig. De rebellen doen maar liefst drie pogingen de vesting Tholen in te nemen. Tholen ligt immers op een strategisch belangrijke plek: alle scheepvaart van Antwerpen, Vlissingen en Zierikzee naar Dordrecht passeert het eilandover de Eendracht of over de wateren ten oosten en noor den ervan. Kaart van Tholen anno 1545 door Jacob van Deventer. Gemeentearchief Tholen. Vergeefse veroveringspogingen door de geuzen Het is achteraf treurig om te moeten constateren dat alle keren dat de vesting Tholen succesvol vijandelijke aanvallen weet af te slaan, die vijand bestaat uit troe pen van prins Willem van Oranje. Want de magistraat van Tholen is allesbehalve prinsgezind en heeft sinds mei 1572 een garnizoen Spaanse troepen binnen de poorten om aanvallen van de prinsgezinden te kunnen weerstaan. De eerste keer dat de geuzen de vesting proberen in te nemen is in de nacht van 11 juli 1572. Ze slagen er ook werkelijk in om binnen te dringen en heel even is Tholen in handen van de prins. Maar het duurt slechts uren, want de volgende dag al lukt het de Spanjaarden, die hulp krijgen van troepen van het garnizoen Bergen op Zoom, om de stad te heroveren. Maar precies een week later zijn er al weer troepen van de prins op het eiland. Dan overvallen ze het kas teel van Sint-Maartensdijk, plunderen die plaats en de kerk en nemen baljuw Hendrik van Baexen als gijze laar mee naar Brielle. Hoewel er geen exacte datums van bekend zijn, verwoesten de geuzen waarschijnlijk ook in hetzelfde jaar de kerk van Westkerke en steken ze de molen van Oud Kerkhof in brand. Het is een vaak toegepaste tactische zet, want zonder molen valt er al snel geen brood meer te bakken. 11 Zeeuws Tijdschrift 2016 4

Zeeuws Tijdschrift | 2016 | | pagina 6