VOOR ONZE LEZERESSEN F# I r L anderen uit de omge- vermengd met een paar en toegediend zeer aan te be- vat, zal het „uitgangetje" naar alle waar schijnlijkheid volkomen slagen. De vol gende lekkernijen zullen stellig worden gewaardeerd. Hak een ons ham of tong, vermeng dit goed met een half ons boter, waarna men er een snuifje peper en zout aan toevoegt. Roer er een eetlepel dikken room door en wrijf het mengsel door een zeef. Smeer het daarna op dunne sneed j es wit of bruin brood. Stamp twee bananen met drie eetlepels geraspte kaas en doe er een beetje peper en zout doorheen. Smeer het mengsel tus- schen sneedjes bruin brood met boter en leg er een blaadje salade tusschen. Dompel twee groote tomaten in kokend water, verwijder de schillen, snijd ze daar na in kleine stukjes en voeg er een half ons gesmolten boter aan toe. Doe ze in een pannetje, voeg er een eetlepel ge raspte kaas aan toe, wat zout, suiker en peper en een paar druppels citroensap. Laat het gedurende tien minuten onder voortdurend roeren zachtjes koken en smeer het tamelijk dik op sneedjes gebo terd brood. Meng drie bananen met twee hardge kookte en fijngesneden eieren goed door een, voeg er twee plakjes gebakken spek aan toe, die in zeer fijne stukjes zijn ge sneden en kruid dit met wat zout en iets meer peper. Smeer het tusschen doorge sneden cadetjes of op dunne sneedjes brood, die vooraf goed met boter zijn be smeerd. -o- VOOR PICNIC-DAGEN. Het succes van een picnic hangt voor een zeer groot deel af van den inhoud van het lunchmandje. Indien dit een verschei denheid van smakelijke sandwiches be- IS HET DIPHTHERIE? r\ iphtherie is een van de meest gevrees- I y de besmettelijke ziekten en daar de symptortien ervan zoo onschuldig lij ken, wordt menig kinderleven erdoor in gevaar gebracht, zoozeer, dat het vaak erop of eronder is. Indien een kind klaagt over hoofdpijn, pijn in de keel, gezwollen klieren heeft en bovendien nog geplaagd wordt door pijn in het oor en soms ook wel in de beenen, dan denkt menige moeder zeer te goeder trouw, dat het slechts koude heeft gevat. Maar intusschen ligt de diph theric om zoo te zeggen in het lichaam van het kind op de loer en wacht slechts de gelegenheid af om zich te doen gelden. Indien een kind een pijnlijke, ontstoken keel heeft en over hoofdpijn klaagt, moet een moeder op haar hoede zijn. Het kan zijn, dat het slechts een amandelontste king is, waardoor de temperatuur zelfs zeer kan oploopen, terwijl bij diphtheric de temperatuur gewoonlijk veel lager blijft. De moeilijkheid is en blijft echter steeds, om te weten, of uw kind diphtheric of een gewone keelontsteking heeft, indien het warm en koortsachtig is, klaagt over zijn keel en klieren en pijn in zijn beenen heeft. Daarom moet men, indien deze ver schijnselen zich voordoen, onverwijld een dokter raadplegen. Deze zal onmiddellijk kunnen zien, of het kind in gevaar verkeert of niet. Indien ge in de keel van uw en bemerkt, dat ze er gezwollen uitziet en bedekt is met grijs vlies, dan kunt ge er kind kijkt en rood een zonderling zeker van zijn, -o- NUTTIGE WENKEN. Cacaovlekken mag men alleen met koud water uitwasschen. Stofvlekken worden het best met een mengsel van eigeel en brandewijn behan deld. dat het diphtherie is. Soms kan de keel rood en gezwollen zijn en kleine witte puntjes vertoonen, maar dit wijst slechts op een ontstoken keel en niet op diphthe rie. Indien de keel alleen maar rood ziet, dan betreft het vaak een lichte keelaan doening, althans voor het oogenblik. Ge moet het kind dan echter toch voort durend nauwkeurig gadeslaan, want wat nu een lichte keelaandoening is, kan over een uur een ernstige keelontsteking zijn, die gevolgd wordt door diphtherie. In dergelijke omstandigheden is het de plicht van iedere moeder het kind koel en kalm te houden en indien een dokter het noodig oordeelt, dat het in een ziekenhuis wordt opgenomen, dan mag zij niet morren of tegenwerken. In een ziekenhuis kan het kind in dergelijke omstandigheden veel beter worden verpleegd dan de meest toe gewijde en teedere moeder thuis ooit zou kunnen doen. Tot de ernstigste gevolgen van diphthe rie behoor en een soort verlamming van het zachte verhemelte, met het gevolg, dat het kind geen voedsel tot zich kan nemen en dit teruggeeft door den neus; een verlam ming van de oogspieren, waardoor het kind scheel gaat zien; een verlamming van het middenrif, waardoor de longen kunnen worden aangetast; en een verlamming van de hartspieren, die natuurlijk vol doende voor zichzelf spreekt. Deze gevol gen behoeven echter niet te worden ge vreesd, indien het kind naar een zieken huis wordt gezonden of wanneer, indien het thuis verzorgd wordt, de bevelen van den dokter stipt worden opgevolgd. Men kan zeggen, dat de crisis voorbij is, indien het kind weer voedsel tot zich mag nemen. Slikken is dan echter nogzeer moeilijk, daarom moet het voedsel vloei baar zijn tot de keel weer min of meer nor maal is. Een ei, geklopt in warme melk, melk met wat gerstewater, het wit van een ei stijfgeklopt en druppels sinaasappelsap met kleine lepeltjes, zijn velen. Laat u nooit over halen te doen, wat „mevrouw naastaan" deed om haar kind te redden. Doe alleen wat de dokter zegt en hij zal dan wel maken, dat uw kind, indien het eenigszins mogelijk is, weer ge zond en geheel normaal wordt. Denk eraan, dat alle uitwerpselen van het kind vol infectie zitten en dat ieder stukje linnen, dat er mee in aanraking is geweest, onmiddellijk dient te worden verbrand. Ook moet ieder voorwerp, dat het kind gebruikt, speciaal voor hem of haar gehouden worden en iederen dag zorgvuldig worden gesteriliseerd. Hier door zult u voorkomen, dat de smetstof zich verspreidt en ving aansteekt. Van deze afbeelding, die met toestemming der firma Weldon Ltd. te Londen is gereproduceerd, zyn fr. p. p. geknipte patronen verkrijgbaar tegen toezending van f 0.75 en vermelding van het nummer, aan Mevr. Milly Simons, 2e Schuytstraat 261, Den Haag. Een fraai avondtoilet met avondmantel van crêpe de Chine, afgezet met zomerbont. No. 80537. Aardig kinderjurkje van bedrukt katoen, afgezet met biesjes in een bijpassende kleur. Voor den leeftijd van 4 tot 10 jaar. t ft

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1929 | | pagina 14