VOOR ONZE LEZERESSEN I r 2 ha A r c de andere ingrediënten zui- dan nóg kan het eten zeer schadelijk voor de na Natte compressen met afsluitend wollen er over. Flinke warme voetbaden met zout of rustigen slaap ge- maar weinig men- een lauwwarm bad warm is op het juist met voedselver- den dag. te zijn een het bad te gaan zitten om van een problematiek; DE ZOMER EN DE GEVAREN VAN ONS VOEDSEL. XT iemand kan zich als het veroorloven onachtzaam voedsel te zijn, want warm weer zijn gevallen van giftiging bijna aan de orde van De maagstoornissen, die vele kinderen tijdens hun vacantie vertoonen, zijn waar schijnlijk lichte gevallen van voedselver giftiging, die niet als zoodanig worden herkend, omdat overvloedig purgeeren dikwijls den aanval verdrijft, nog voordat de symptomen zich duidelijk hebben kun nen maken. Voedselvergiftiging wordt gewoonlijk ptomaine-vergiftiging genoemd. Dit is echter een onjuist woord ervoor. De echte ptomaine zijn chemische producten van ontbinding (verderf), die pas gevormd worden wanneer het ontbindingsproces in zeer verren staat verkeert en zooiets kan natuurlijk niet plaats hebben bij vleesch of ander voedsel, dat nog door ons gegeten wordt. Het zou dan zóó kwa lijk rieken, dat niemand er meer aan den ken zou het te nuttigen. Microben zijn verantwoordelijk voor de vergiftiging door voedsel. Gedurende warm weer wordt hun aantal en hun ver meerdering ten zeerste begunstigd. Voed sel, dat door microben is „aangetast", als wij dezen term eens mogen gebruiken, behoeft niet noodzakelijk uiterlijk veran derd te zijn: voor onze zintuigen kan het nog „frisch" zijn. De vacantie-ganger is licht geneigd, waar het voedsel betreft, niet zoo voor zichtig te zijn als anders, daar hij er slechts op uit is vreugde en plezier te vinden. Hij eet alles door elkaar en vaak te veel. Er zijn echter voedingsmiddelen, die voorzichtigheid en matigheid eischen wanneer zij genuttigd worden. Vleesch behoort er onder andere toe. Ook oesters, -o- DE TEMPERATUUR VAN DE SPIJZEN. De temperatuur van de spijzen, die wij tot ons nemen, mag niet lager zijn dan onze lichaamswarmte. IJs, koele vruchten en koude dranken zijn slecht voor de maag en het gebit. -o- KIESPIJN DOOR KOUVATTEN. Tegen kiespijn door kouvatten is aan te opgewekt bevelen: ver- OM GOED TE SLAPEN. Slapeloosheid is een algemeen voor komend verschijnsel, dat de zenuwen en de gezondheid ten sterkste benadeelt. Niemand kan zich goed en voelen, als hij geen voldoenden of kwikkenden slaap heeft genoten. Perso- verband nen, die gekweld worden en uitgeput ra ken door onvoldoenden slaap, zijn bijna spiritus, steeds slecht gehumeurd en zichzelf on- Propjes watten met arnica-tinctuur in gelukkig voelen en anderen ongelukkig de ooren. maken zal er het resultaat van zijn. Het opzuigen van rum door den neus. kreeft, conserven, melk, vanille- of vruchtenijs zijn dikwijls verantwoordelijk geweest voor vergiftigingsgevallen. Bij warm weer zijn schapen- en lams- vleesch het meest geschikt om gegeten te worden. Gehakt en ander gemengd vleesch moet men liefst niet eten, of men moet bij de bereiding aanwezig zijn ge weest en overtuigd zijn, dat er niets an ders dan deugdelijk versch vleesch voor is gebruikt. Hoe minder vleesch men bij warm weer eet, hoe beter overigens. Niet-versche visch visch, die zacht aan voelt en ge makkelijk van de graat genomen kan worden veroorzaakt ook vaak allerlei maagstoornissen. Versche melk moet, juist als het warm is, worden gekookt eer men ze gebruikt. Roomijs, gekocht in winkels of aan wa gentjes, die niet onder controle staan of een erkende reputatie hebben op te houden, kan’ eveneens zeer veel kwaad doen. Misschien is er voor de bereiding van het ijs geen versche melk of geen zuivere melk gebruikt. Maar zelfs indien de melk en ver zijn geweest, dan nóg kan het eten Een warm bad, dat de huid verfrischt van dergelijk ijs zeer schadelijk voor de en den bloedsomloop bevordert, zal vaak gezondheid zijn en ernstige gevolgen na maken, dat men een zich sleepen, indien het bereid werd in niet. Er zijn immers een omgeving, die aan helderheid en zin- schen, die zich na delijkheid te wenschen overliet. Kinderen niet opgewekt gevoelen. Iedereen verlaat moeten er vooral op gewezen worden, de badkamer in dat zij door dergelijk ijs te eten ernstig ziek kunnen worden! Tijdens de vacantie moeten zware spij- opzichten zen van het menu geschrapt worden. Re- een weinig zorg duceer het kwantum proteïnestoffen en vetten, dat ge nuttigt, zoo Eet veel lichte salade, rauw fruit ning. Alle voedsel, waarin zich proteïne- noodzaakt stoffen bevinden, moet zeer versch zijn en goed gekookt worden. En men zal terdege Het nut moeten uitkijken, waar men het koopt! Sinds we weten, dat vliegen en schadelijke dieren zoo’n groote rol spe len bij het verwekken van voedsel-vergif- tiging, moeten wij de spijzen terdege tegen vlak hen beschermen zoolang ze niet opge diend zijn. Eigenlijk ook zelfs dan nog! Niet alleen bij het hanteeren en maken van terste zindelijkheid betrachten, maar bij het schoonmaken en wasschen van vaten, waarin ze worden opgediend van de potten en pannen, waarin worden bereid! een goed humeur en in een rustigen, kalmen geestesstaat, voor opgesteld natuurlijk, dat het bad in alle een succes was, hetgeen met en oplettendheid gemak kelijk te bereiken is. Men verzuime sterk mogelijk! daarom bijvoorbeeld niet, zijn handdoe- en ho- ken of spons mee te nemen, om niet ge-|« kwartier buiten op te drogen! dergelijk bad is zeer niet alleen len opzichte andere van de nachtrust, maar ook van het hu meur. Geregeld voor een zeer en indien klaar- het zelfs het voedsel moet men de ui- ook de en ze I een lauwwarm bad nemen het slapen gaan is inderdaad goed middel tegen slapeloosheid men er tijdig mee begint, zal een kwaal voorkomen! aS JJ »j-f. -o- I V Links: Vlugge mantel met zomerbont afgezet voor slanke figuren. Rechts: Smaakvol wandeltoilet. Links: Eenvoudig ontvangtoilet in den z.g. go> detstijl. Rechts: Vlug en coquet tennispakje. I

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1929 | | pagina 12