OM HOOGEN INZET. r K I F Ld rl V. P. 1 Vrij naar het Engelsch door L. D. "miin kleine Pat! Dit is het einde van de reis en ik zou graag je antwoord willen weten!" „Lawrence, had je dat ooit durven denken? Maar o, jongen, hoe lang is het geleden, dit we elkaar voor het laatst gezien hebben! Hoe lang ben je weg geweest!" gekomen! Middelburg DE MOLEN TE OOSTKAPELLE (ZEELAND), gelegen aan den Noordweg naar Domburg, biedt een verrassende aiwisseling in het natuurschoon. In de kleine wapenkamer vond Pat Law- weer over- I s haar innig tegen zich aan reden, een nieuwe wereld groot geluk tegemoet.... Het einde der reis was (SLOT) KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. In de hoofdstad van het koninkrijk Valacia is lutie uitgebroken. Bij de bestorming van worden de koning en de kroonprinses, een haar Engelsche verpleegster over i laren Prins troon moetten sprekend gelijkt op de vermoorde koningin Zij wordt grootgebracht bij en rence Seton, die ongeduldig heen en liep. Nog eer zij den drempel had schreden, was hij reeds naast haar. „Pat," fluisterde hij in haar oor, een revo- het paleis koningin gedood. Hun eenig kind, baby van eenige weken, is door r Miss Wentworth volgens vooraf mef de koningin overlegd plan, nog bijtijds de grens gebracht. t later. j Karri van Ostrovo, die aanspraak maakt op den van Valacia. en zijn rechterhand Kellner ont in een boekwinkel in Londen een meisje, dat van Valacia. j Bernard Cannister. De Prins Kellner zijn door de sprekende gelijkenis zeer ontdaan besluiten een onderzoek naar haar in te stellen. Als de beide heeren vertrokken zijn, weet Patricia haar pleegvader Cannister te overhalen haar aan het tooneel te laten gaan. Ze verkleedt zich als matroos en gaat zoo naar haar vriendin Lydia. Prins Karri en Kellner hebben Gluber. hun agent, opge dragen een onderzoek naar Patricia Cannister in te stellen. Hij vertelt hun, dat Cannister haar twintig jaar geleden na een spoorwegongeluk heeft meegenomen naar huis. Van de Engelsche verpleegster, die bij haar was en die bij het ongeluk om het leven kwam, heeft nooit iemand meer iets gehoord. Daar de Prins in haar een gewichtig tegenstandster ziet, raadt Kellner aan haar uit den weg te ruimen. Dit wil de Prins evenwel niet. Den volgenden morgen komt Gluber Kellner vertellen, dat Patricia spoorloos is verdwenen. Terugkeerend van haar vriendin is Patricia, die het matrozenpak van Jim Forrester droeg, in den zwaren mist verdwaald en bij de dokken terecht gekomen. Zij blijft voor een herberg staan, waar een aantal beschonken mannen uitkomen. Twee van hen komen op haar toe en denkende, dat zij een matroos is, bedwelmen zij haar en brengen haar aan boord van de „Nelly Fawsett”, die dien nacht moest uitvaren, doch geen voldoende bemanning had. Het schip is reeds in het Kanaal als Pat eindelijk bij komt.. De kapitein. Laurence Seton, merkt dat zij een meisje is en doet haar naar een leegstaande hut brengen. Hij zegt, dat zij van te goede afkomst is, om in het volkslogies te verblijven. Er wordt een hut voor haar ingericht en zij krijgt kleeren van Tommy Glover, den tweeden stuurman. Deze en de eerste stuurman Green koesteren na eenigen tijd argwaan. Glover vraagt op een 3' met Patricia in den officierssalon is achtergebleven om een kus aan „juffrouw Paff1. Hij loopt op haar toe. maar Pat dreigt hem met een revolver. „Wat zou er gebeurd zijn, als de kapitein het in mijn plaats had gevraagd 7” zegt Glover onthutst, doch Patricia geeft hem hierop geen antwoord, maar gaat in den storm naar de brug, waar Seton vertoeft. Kapitein Seton verliest, door de koude bevangen, zijn bewustzijn. Pat verzorgt hem en als hij bijkomt, laat hij merken, dat hij weet, dat zij een meisje is. Pat hoort dat de „Nelly Fawsett” met contrabande is geladen en verneemt van den kapitein, dat zij op weg zijn naar Valacia. Seton vraagt haar zijn vrouw te willen worden. Pat zegt, dat ze hem aan het einde der reis haar antwoord zal geven. Even later komt Glover naar haar toe, die haar herinnert aan het incident tusschen hen in den officierssalon. Hij gebruikt dit als een aanloop om haar ten huwelijk te vragen. Pat weigert hem en woedend hierover besluit Glover zich op haar en Seton te wreken, door tegenover de autoriteiten van Valacia haar gelijkenis uit te spelen met de vroegere koningin van dit land, van wie hij in een tijdschrift een portret heeft gevonden. Hij deelt zijn plan aan Green mee. die het hem afraadt. Green waar schuwt Pat met niemand in Valacia mee te gaan. Als ze het doel van hun reis bijna bereikt hebben, komt de loods Shumatz, een vriend van Seton, aan boord. Seton zegt Pat, dat zij bij Shumatz’ moeder moet gaan logee- ren, tot de lading contrabande gelost en het gevaar geweken is. Met gedoofde lichten varend, bereiken zij ten slotte de haven, die het einddoel van den tocht is. Prins Karri’s vertegenwoordiger komt aan boord en als er op den goeden afloop van Prins Karri's onderneming wordt ge toast. heeft Pat het ongeluk haar glas te laten vallen. Dit wekt achterdocht omtrent haar wenschen voor Valada's nieuwen heerscher. Even later hoort Glover wat Seton en Shumatz over. Patricia zeggen en over de wijze waarop zij van boord zal gaan. Des avonds zal Shumatz haar in een auto komen halen. Pat heeft een angstig voorgevoel, doch Seton zegt haar, dat ze niet bang behoeft te zijn, als ze maar eenmaal van boord is Seton vertelt Shumatz, dat Pat een meisje is. Deze is natuurlijk zeer verbaasd. Juist als zij er over spreken, komt Vodena, de afgezant van Prins Karri, die ook den avond tevoren aan boord was en getuige ervan was, dat Pat haar glas champagne liet vallen, in Seton’s hut en verwijt deze, dat hij verraad heeft gepleegd door Pat in Valacia te brengen. Hij heeft namelijk een briefje ge kregen, waarin staat, dat zij Prinses Valentina is en dat zij naar den troon van Valacia dingt. Het blijkt evenwel, dat Seton hier niets van afwist. Het briefje is geschreven door Glover. Deze is, evenals Pat. van boord verdwenen. Voorgevend, dat Shumatz haar kwam halen en dat Seton op de kade op haar wachtte, heeft Glover het meisje van boord gelokt en haar in een auto ontvoerd om haar aan Prins Karri uit te leveren. Bij graaf Vermulden zijn een aantal vooraanstaande Valacianen bijeen ter herdenking van den revolutienacht vóór 20 jaar. Juist hebben zij het er over, wat er toch van de Prinses zou zijn geworden, als Fritz, die 20 jaar geleden de klok luidde om de koninklijke familie voor het naderend onheil te waarschuwen, binnenkomt en hun vertelt, hoe hij in gesprek raakte met een dronken En- gelschen stuurman, die in een der misdadigersbuurten van Khamstadt een meisje opgesloten hield. Hij was met hem meegegaan naar het huisje waar ze zich bevond. Door een list wist hij haar te bevrijden en op den avond der bijeenkomst bij Vermulden brengt hij haar naar diens huis. Allen herkennen haar direct als de verloren gewaan de prinses. „En jij.... Jij hebt een koninkrijk ge vonden om het weer te verliezen!” „Om ten slotte mèèr dan een koninkrijk te vinden! Jij kroont mij tot koningin, Law rence. Jij kroont mij met de kroon der liefde!" „Kom, ga mee, lieveling; we hebben afge daan met Valacia! Laten we gaan." En hij duwde haar zachtjes naar de deur. Een donderend gejuich uit duizenden kee- len barste los, toen Lawrence haar naar den auto bracht, dien hij naast het paleis had doen wachten, ver weg van de menschen- menigte. „Hoor eens," zei hij, „hoe ze hun koning verwelkomen!" Maar Pat weende zachtjes. Seton sloeg zijn arm om haar heen en haar gezichtje naar zich opheffend drukte hij een kus op heur voorhoofd. „Lieveling, huil je omdat dit gejuich niet voor jou is?" vroeg hij bezorgd. „Huil je, omdat je een troon hebt verloren?" „Neen, o neen, Lawrence, daarom niet! Maar ik denk aan prins Karri, die zoo zielig- alleen achterblijft.Hij was zoo treurig. Wat mij betreft.... de gansche wereld is mijn koninkrijk nu ik jou heb...." Een teedere blik uit haar oogen vertelde hem, dat zij de waarheid sprak. Hij drukte terwijl zij voort- en een nieuw, Khamstadt viert feest omdat de prinses terug is. Zij woont in een vleugel van het paleis» Op zekeren dag ze is nog niet gekroond komt Karri haar bezoeken. De beide jonge menschen leeren elkaar waardeeren en er bloeit een begin van liefde in hen op. De bevolking van Khamstadt brengt de prinses een ovatie en den volgenden dag krijgt zij een brief van Seton, die haar schrijft, dat nu Glover's plannen schipbreuk hebben geleden hij niet meer noodig is en daarom naar Engeland teruggaat. Hij zal steeds aan haar als aan Pat blijven denken. De man, die den brief bracht, wachtte niet op antwoord. Patricia is zeer treurig na dezen brief, temeer daar ook Prins Karri den volgenden dag zal vertrekken als zij tot koningin gekroond zal zijn. Op den dag van haar kroning verschijnt op het laatste moment graaf Schuffle, die mededeelt, dat Patricia de prinses niet is. Prinses Valentina leeft nog en heeft zich in een klooster teruggetrokken. Graaf Schuffle woonde met een bediende in een eenzame streek in Amerika, waar het gerucht door een verdwaalden reiziger hem ter oore kwam, als zou de prinses zijn gevonden. Daar hij wist, dat dit op een vergissing berustte, heeft hij zich naar Khamstadt gehaast. Hij deelt mede dat Valentina afstand heeft gedaan ten gunste van Prins Karri. Intusschen doolde Seton troosteloos door Khamstadt. Wanneer hij in een café uitrust, laat hij zich verleiden opium te schuiven teneinde vergetelheid te vinden. Terwijl een Chinees hem naar de schuifkamer brengt, krijgt hij reeds berouw. Terwijl hij wakend neerlag op een der kussens, hoorde hij hoe Vodena, Gluber en Kellner in een kamer naast hem plannen beramen Patricia te vermoorden. Seton raakt slaags met hen. doch weet te ontkomen. Hij rent naar het paleis, om de regeering te waarschuwen, doch men wil hem eerst niet toelaten. Ten slotte wordt hij door een officier ontvangen, die hem mededeelt, dat Pat geen prinses is. Seton is natuurlijk erg verheugd. Den volgenden morgen vraagt Prins Karri of Patrida zijn vrouw wil worden, doch zij zegt, dat niet te kunnen, omdat ze van een ander houdt. Daarom nemen ze af scheid. De Prins is erg treurig en Patricia heeft mede lijden met hem om zijn eenzaamheid. arril" Hij hoorde hoe zijn naam ge- - - fluisterd werd en keek om naar haar, u ff Le strekte haar handen naar hem uit en in een oogwenk stond hij naast haar. „Voor één keer!" smeekte hij, haar in zijn armen nemend. „Het is de eerste keer en, de Hemel weet het, ook de laatste keer! Daar kan hij niet boos over zijn op mij!" Zijn lippen beroerden ontroerd de hare. Toen trad hij terzijde en het meisje verliet het vertrek, de deur achter zich sluitend. Eenige oogenblikken later trad de Baron binnen. „Men roept om u, prins," riep hij opge wonden uit. „Men beeft, de proclamatie, waarbij ge tot koning werd uitgeroepen, reeds gelezen. U zijt koning van Valacia!” „Koning van Valacia!" herhaalde de prins schamper, terwijl een bitter lachje zijn mond vertrok. „Wat beteekent een koninkrijk, Baron, wanneer men de vrouw verliest die alles ter wereld is?" Hij verliet het vertrek en men boog voor hem. Hij betrad het balcon en vertoonde zich aan zijn volk. En gejuich vervulde de lucht. van

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1929 | | pagina 2