MET DE PARELEN DE TRUC 1 i k HET SCHOTSCHE HUIS TE VEERE. H H Lord Morton in livrei ge had goed- V B D maakte een doen. Wanneer wenscht u I GELAATSSTUDIE VAN HET NIJLPAARD, het monster der Afrikaansche wildernissen. op den grond en zei toen: „Binnen een maand of drie. Kan dat? Heb je dan gelegenheid ge noeg om iets bijzonders te vinden? Eens kijken, laten we zeggen, dat je tot tachtigduizend pond kunt gaan Bradley maakte weer een buiging. „Uitste kend,” zei hij. „Ik zal alles doen om u naar uw genoegen te bedienen. Lord Morton haalde een chèqueboekje te voorschijn. „Ik zal u een waarborgsom geven,” zei hij. „Is tienduizend pond voorloopig vol doende?” Bradley kon zijn ooren niet gelooven. „Na tuurlijk, Lord Morton,” zei hij. De cheque werd geschreven en vertrok. Onmiddellijk schoot een hulde chauffeur toe om den Australiër in zijn duren auto te helpen. Drie maanden waren voorbijgegaan. Toen verscheen Lord Morton andermaal in den win kel van Bradley. Hij had dezelfde aristocratische en eenigszins onverschillige manier van doen als den vorigen keer. Alleen toen Bradley hem het snoer liet zien, dat hij met veel moeite weten te bemachtigen, kwam er een keurende blik in zijn oogen. „Het lijkt me een mooi stuk,” zei hij. „Het is werkelijk iets zeldzaams, Lord Mor ton,” antwoordde Bradley. „Ik heb het door zeer toevallige omstandigheden kunnen koopen van een verarmde Russische prinses „Ja. Ehik heb u al gezegd, dat mijn vrouw ziekelijk is. Ze kan niet loopen en wil het snoer toch graag zien, voordat mijn dochter het krijgt. Kunt u het op zicht zenden?” Bradley keek nadenkend naar het schitte rende paarlencollier, dat hij tusschen duim en wijsvinger voor zich uit hield. „Het zal mij een genoegen zijn, er persoonlijk mee te komen!" Lord Morton glimlachte. „Uitstekend,” zei hij. „Kom tegen een uur of vijf!” Om vijf uur des middags stond Bradley voor de woning-als-een-paleis van Lord Morton. Een deftige butler deed hem open. Na even te heb ben gewacht werd hij naar een schitterend ge meubelde kamer gebracht, waar Lord Morton hem ontving. Eenige minuten later werd Lady Morton binnengereden. Een oud, verschrompeld vrouwtje. Ze schreide, toen ze de parels zag. Een zuster reed haar direct weer weg en Brad ley wilde de parels weer in zijn zak steken. Lord Morton vroeg echter, ze nog eens te mogen zien, en hij hield ze juist bewonderend in zijn hand, toen zijn dochter binnenkwam. „O, vader!” riep ze uit. Lord Morton was zichtbaar verrast. Het cadeau had een verrassing moeten zijn voor haar huwelijk. Snel liet hij het snoer in een la glijden van een antieke kast, die in zijn nabij heid stond. Toen stelde hij haar aan den juwe lier voor Nauwelijks had hij dit gedaan, of de butler edric Bradley was drie en vijftig jaar; hij had eenigszins kromme beenen, roode kleurtjes en een accent, dat duidelijk zijn geringe afkomst verried. Hij had een groote juwelierszaak en ging grootsch op twee dingen: dat hij zichzelf van de onderste sport der maat schappelijke ladder had opgewerkt tot een vooraanstaand zakenman en dat hij nog nimmer was beetgenomen door een of anderen gauw dief. Vooral dit laatste kon bijna geen collega hem nazeggen. Op zekeren morgen kreeg hij bezoek van een heer, die zich voorstelde als Lord Morton: een slanke, kaarsrechte figuur, die duidelijk een aristocratische afkomst aanduidde. Lord Morton tutoyeerde Bradley onmiddel lijk en deed erg joviaal. „Mijn dochter gaat trouwen,” zei hij, „en ik wil haar een bijzonder fraai huwelijkscadeau geven. Ze heeft geen prettige jeugd gehad; we hebben twintig jaar in Australië gewoond en haar moeder is ziekelijk. We zijn juist veertien dagen geleden in Londen gekomen. Ik heb dus wel iets aan haar goed te maken, nietwaar? Welnu, ik geef u carte blanche om iets ge schikts te vinden. Ik dacht een parelsnoer, Bradley! Maar iets bijzonders. Niet buitenge woon. maar alleen het beste, wat je kunt krijgen" Bradley's oogen begonnen te schitteren. Hij buiging en zei: „Ik zal mijn best het te hebben?" Lord Morton keek even nadenkend voor zich kwam binnen en fluisterde Lord Morton iets in het oor. Deze wendde zich toch Bradley en zei: „Wilt u me even excuseeren?" En na zijn dochter bijna ongemerkt een teeken te hebben gegeven, om zich met Bradley bezig te houden, verdween hij uit de kamer Vijf minuten was hij reeds weg, toen het meisje opeens zei: „Hé, waar blijft vader! Het is belachelijk, om u zoo te verlaten! Wacht, ik zal hem even halen!” En ook zij verliet de kamer Weer vergingen vijf minuten, tien minuten, maar noch Lord Morton, noch zijn dochter keerden terug. Bradley liep het vertrek op en neerAf en toe trok hij eens aan het schel koord, dat in een hoek der kamer hing. Maar er verscheen niemand. Toen kreeg hij een idee! Hij ging naar de antieke kast en trok de la openDe parelen waren verdwenen! Het was eigenlijk geen la, maar een soort „glijbaan”, die dik met zijde was bekleed, zoa dat de parelen geruischloos in de aangrenzende kamer konden schuiven. Bradley begreep er nu alles van. Hij verliet de kamer, nam in de ver laten hall zijn hoed en keerde naar huis terug. Zijn bediende keek hem opmerkzaam aan, toen hij in den winkel verscheen. Maar Bradley zei niets en ook zijn gezicht verried niet wat er in hem omging. Hij ging regelrecht naar zijn privé-kantoor, schoof een schilderijtje, dat daar aan den wand hing, weg en opende een safe, die er achter, in den muur, was aangebracht. Toen ging hij in zijn binnenzak en haalde er het echte snoer parelen uit om het veilig in de safe op te bergen. En hij lachte! Het nagemaakte snoer parelen, dat „Lord Morton” in zijn bezit had, en waar mee hij natuurlijk met zijn handlangers was ge vlucht, was met de tienduizend pond, die hij als waarborgsom had gestort, uitstekend betaald..

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 12