T s F Ij M LI I T 7-^ CW fjMk’ ZA «KW, J SLANGEN ZIJN DOMME DIEREN (rffö pSJ 1A R r I Mf -'-J 1 '1 - -TL J - - ^>©4 Ben dieren-tragedie Wreede babies Kijltj r i Sj aii EEN FRAAI GEZICHT OP DE VILLA „DUINVLIET" BIJ DOMBURG. Ter g< te Zaï Zitten Jubila Direct Gasfa fabrie l'-U De R hoog< woed, 58 p< werd Hoe aardig en onschuldig pas geboren leeuw tjes er ook mogen uitzien, in werkelijkheid zijn zij toch de slechtst opgevoede babies onder de wilde dieren. Wanneer zij in een dierentuin ter wereld komen, worden zij dan ook slechts bij uitzondering bij hun moeder gelaten. Men ver trouwt hen haar namelijk niet toe, omdat zij niet erg goed tegen plagen kan! De vader is wat dat betreft beter bij zijn kroost te ver trouwen, misschien omdat hij geduldiger is! In- tusschen: de jonge leeuwtjes worden dan ook werkelijk heel erge kwelgeesten voor hun ouders! Hun liefste manier om moeder te sarren is... haar in den staart te bijten tot zij brult van de pijn! Daarom houdt zij, als zij jongen heeft, haar staart in de hoogte en buiten het bereik van haar kinderen, maar deze hebben den tijd en wachten geduldig tot zij van moe heid gedwongen is haar staart te laten zakken! Dan vallen ze er met zijn allen op aan en halen hun hart terdege aan het wreede spel op, waarbij zij zich gewoonlijk nog wel schade loos wéten te stellen voor hun wachten! In één geval maakten de jonge leeuwtjes hun OUD-VLISSINGEN IN VOGELVLUCHT GEZIEN. Indien een beer jarenlang in een kleine kooi gevangen heeft gezeten, en zijn vrijheid terug krijgt, zal hij dan daarvan genieten? Hét ant woord op deze vraag is in het algemeen mis schien moeilijk te geven, maar in één bepaald geval moet het toch ontkennend luiden! Een ijsbeer had jaren lang in een kooi van een rondreizend circus geleefd, waarin het dier dus niet veel ruimte had gehad om zich te be wegen. Op zekeren dag vond het zichzelf echter in de groote open ruimte van een dierentuin. Hij had nu de gelegenheid om op rotsen en klippen te klimmen, te zwemmen en te baden en te duiken; hij kon nu heele einden loopen en het heerlijkste plekje opzoeken om er te slapen, maar ondanks al die vrijheid kon hij niet anders meer zien dan de tralies van zijn vroegere gevangenis en inplaats van. gebruik te maken van zijn nieuw verkregen betere om standigheden, zocht hij een klein plateau op. Daarop begon toen een roerende en onver mijdelijke tragedie: dag in dag uit, week na week, en maand na maand deed de beer niets anders dan op de kleine vlakte heen en weer loopen: zes passen vooruit en zeven opzij: de afmetingen van zijn vroegere circus-kooi! Van alle aanlokkelijkheden, van de gansche groote uitgestrektheid van zijn verblijf in den dierentuin heeft hij nooit gebruik gemaakt! Hij leefde op het kleine plateau en stierf er! Hij kon niet anders meer! moeder het leven zóó lastig en onverdraaglijk, dat zij bij haar vandaan gehaald moesten wor den. Maar toen kwam er een nieuwe moeilijk heid: zoowel de moeder als de jongen vonden de scheiding verschrikkelijk en begonnen te kwijnen. Maar toen was het de moeder, die uit komst bracht! Ofschoon zij alleen maar in vrede had kunnen eten en slapen toen men heur kin deren van haar vandaan had gehaald, kon zij toch niet langer aanzien, dat deze leden omdat zij niet meer met haar staart konden spelen. Daarom bedacht zij het genieuze plan, om hem door de tralies van de kooi te steken, zoodat haar jongen er weer naar hartelust mee konden sollen ener in bijten! ot voor korten tijd heeft men slangen altijd voor erg verstandige dieren ge houden. Daar is nu een einde aan ge komen; men heeft thans gemerkt, dat zij in werkelijkheid verschrikkelijk dom zijn. Dat slangen alleen bewegende voorwerpen of dieren opmerken, wisten we reeds, maar het was niet bekend, dat de slang zelfs niet het geringste spoor van een herinneringsvermogen heeft! Wanneer haar slachtoffer nog maar nau welijks dood is, heeft de slang reeds vergeten, waar zijn lichaam ligt! Ze vinden hun voedsel slechts bij toeval, terwijl zij over den grond kruipen op zoek naar het dier, dat zij slechts eenige oogenblikken tevoren hebben gedood! Tastend glijdt hun kop dan langs het dier, tot zij den kop er van hebben gevonden. Wanneer twee slangen hetzelfde maal vinden, is dit het begin van een waar drama in de wildernis! De eene slang begint namelijk het gevonden dier aan het eene eind te verorberen, terwijl de andere zich aan den tegengestelden kant er van te goed begint te doen, tot zij op een gegeven oogenblik ieder zoowat aan het midden van hun prooi zijn gekomen! Dit belet hun echter niet, voort te gaan met hun gulzige bezigheid: De eene slang werkt den kop van de andere naar binnen, met het gevolg, dat zij beiden sterven! Slangen zijn koudbloedige dieren en kunnen een jaar lang buiten voedsel, mits zij volwassen zijn en niet in dien tijd vervellen. Het sprookje, dat zij hun slachtoffer hypnotiseeren, is onjuist. Het overvallen dier is zich zelfs ternauwernood van het hem dreigend gevaar bewust en de dood treedt reeds eenige seconden nadat de slang het heeft gegrepen, in.

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 12