iVOOR DE JEUGD 011 P O R l NUTTIG OM TE WETEN. 4 &STUDIE 14 DE UITGEBETEN KRINGEN OP UW PRESENTEERBLAD. R E S DE goed blusch- wasschen. Stof Vloeipapier kan in noodgevallen bij spiritus- lampen als kousje dienen. voor- stukje Een zekere briefafsluiting is die met eiwit, dat zelfs waterdamp niet vermag op te lossen Kleine gaten in gummi worden gemakkelijk zacht in ammoniakwater (één deel ammoniak en twee deelen water). Watertonnen worden geheel dicht, wanneer men de voegen voor de duigen met droge leem voldrukt en de tonnen dan met water vult. De voor dikke kleeden en al gereinigd van ladders wordt onder de pooten een Een sterke aluinoplossing is een middel. Indien men rondom de pit van een stearine- kaars tot daar waar het zwartsel begint, een laag fijn zout strooit, brandt de kaars uiterst spaarzaam. J réiken door zacht te wrijven met een flanellen lap met verwarmde lijnolie. Leelijk en gevlekt eikenhout, waarvan de vlekken reeds oud zijn, moet men eerst met warm water afwasschen en daarna met de verwarmde lijnolie met tus- schenpoozen net zoo lang wrijven tot het opper vlak weer eenigszins op 't oorspronkelijké lijkt. Daarna wrijven met gele of witte was. Bamboe- houten meubels, plantenstandaards, serrestoelen, theetafels e.d. worden weer als nieuw wanneer men ze met zout water afneemt en met een fla nellen lap met verwarmde lijnolie nawrijft. Vuilgeworden drooglijnen legt men in een niet te diepen pot, overgiet ze met warm sop en bedekt den pot. Na een half uur wrijft men de lijnen met wollen lappen af en spant ze op nieuw op een stofvrije plaats. Wil men petroleum zuinig en toch helder laten branden, dan mengt men door eiken liter vier gram terpentijnolie en twee gram kamfer. Hetzelfde bereikt men door den bovenkant van de kous met vet te bestrijken en dezen kant naar binnen te draaien. Het neerdraaien van de kous bespaart geen olie, maar bederft de lucht. Het wegglijden komen, indien men gummi legt. Indien uw presenteerblad door water- of andere uitgebeten kringen wordt ontsierd, kunt u dikwijls reeds een uitstekend resultaat be- Koffiedik met water vermengd geeft een goeden mest voor klimop. SLAAPKAMER VAN UW KINDEREN Het is goed lampen, die niet geregeld bran den, van tijd tot tijd geheel te laten uitbranden. Heeft u er ooit al eens aan gedacht, dat kin deren de helft van hun leven in bed door brengen? En heeft u, als een gevolg hiervan, er dan ook wel aan gedacht, hun slaapkamer zoo gezond en frisch mogelijk te maken? De ramen van de slaapkamer moeten zoowel overdag als des nachts steeds zoo wijd mogelijk geopend zijn, terwijl er twee paar gordijnen voor dienen te hangen van dun, gemakkelijk waschbaar materiaal, waarvan het eene stel van een «donkere stof moet zijn, zoodat ze, dicht getrokken, het licht buitensluiten. •Veel meubelen zijn op een slaapkamer uit den booze, daar zij slechts stofnesten en broed plaatsen van bacteriën zijn. In een slaap vertrek mogen niet meer meubelen zijn dan strikt noodza^elijk is voor gezelligheid en com fort. De beste vloerbedekking voor de slaapkamer is kurk. Dit is warm voor de bloote voetjes van de kleinen en het is ook gemakkelijk te reinigen met een vochtigen zeepsop-doek. Een paar kleine kleedjes in heldere kleuren en van gemakkelijk te wasschen materiaal, kunnen hier en daar op den vloer worden gelegd. Dat zij goéd waschbaar zijn, is een eerste vereischte, want zelfs in de ordelijkste families kunnen kinderen wel eens een ongelukje hebben. Kinderen leven zoo dicht bij den grond, d.at men er zeker van kan zijn, dat zij alle stof, die zich daar bevindt, inademen. Het is daarom absoluut verkeerd dikke kleeden in de kinder kamer te leggen. Zelfs al gebruikt men dage lijks een stofzuiger, dan nóg is het veel beter dunne kleedjes te nemen en die geregeld te en vuil is steeds gevaarlijk de gezondheid der kleinen en kunnen thuis nooit geheel worden! Het ledikantje van de kleinen moet steeds zóó worden gezet, dat ze overvloed van frissche lucht kunnen inademen. Om tocht af te weren, zet men er een scherm om heen. Ook mag het bed niet langs of te dicht bij een buitenmuur worden gezet, daar hierdoor het beddegoed licht vochtig kan \vorden. Wanneer verschillende kinderen eenzelfde kamer deelen, is het aanbevelenswaardig kamer schermen om de bedden te zetten. Behalve dat zij de kinderen voor tocht behoeden, zullen zij ook voorkomen, dat zij buitensporig lang met elkaar blijven liggen praten. Bovendien geven zij een gewenschte mogelijkheid tot afzonde ring. Kinderen ontwikkelen vaak reeds vroeg een gevoel van preutschheid en stellig zullen zij zich des morgens eerder van het hoofd tot de voeten wasschen indien, zij dit vrij en zonder gezien te worden kunnen doen, dan wanneer anderen hen hierbij gadeslaan. Maak zooveel het mogelijk is, dat ieder kind zijn toiletartikelen van een eigen, bepaalde kleur heeft, zoodat ge er zeker van kunt zijn, dat ieder zijn eigen zeep, haar- en tandenborstel en handdoek gebruikt!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 10