VOO CL/ l ONZË E Roi fot( de de nen< gek wis laat woi hoo het gesl hoo en een zal nem van leed andi dat nog op PORTRET VTUDiE- zette zich tegenover mij en legde Tiaar baby op haar schoot. DESSEN fa A DE VERZORGING VAN ONZE SCHOENEN IN DEN WINTER Hevige regenbuien en natte, modderige straten brengen ons al spoedig tot de over tuiging, dat het tijd is om onze schoenen van dikker leer te gaan dragen, indien wij willen vermijden het slachtoffer te worden van ver koudheid. rheumatiek en alle andere onple zierige kwaaltjes, welke den tol vormen, dien ons klimaat eischt van ons, indien we lucht hartig genoeg zijn om ons niet volgens den tijd van het jaar te kleeden. HOE STAAT HET MET UW HART? een moeder mij instapte. Ze M jeug ged< uitn kooi te v Daa te vi duizi hadc filmt meer e zoek was Harv een 1 naar gaan □ere deleft was echte snelz wees Mi sterd op d< mann Ret en d< hen e dag e tegen vrore den Op tocht, zeil ij raakti „TA wond later, konde we or te vo SLECHTE GEWOONTEN TEGENOVER JONGE KINDEREN. Onlangs zat ik in de tram, toen bij de eerstvolgende halte na ze doen ook nog heel veel andere domme dingen! Zoo zijn er bijvoorbeeld, die hun kind als het ware uit hun eigen mond voeren door het beet jes voedsel, die zij zelf vooraf gekauwd hebben, in het mondje te stoppen. Ze gelooven. het kind op die manier beter verteerbaar voedsel te geven. Maar ze vergeten, dat half gekauwd voedsel eigenlijk geen voedsel is en dat het natuurlijk vol met bacteriën zit, omdat het komt uit een plaats, die er om zoo te zeggen een ware broedplaats voor is. Bovendien: aan voedsel, dat reeds half ge kauwd is, is eigenlijk alle voedingswaarde ont nomen. Een baby moet gevoed worden met voedsel, dat voor zijn leeftijd geschikt is. Doet men dit, dan is het nergens voor noodig dat moeder het eerst kauwt en het op die wijze tot een be smettingsgevaar voor het kind maakt. Maar: er zijn heusch moeders, die dit niet weten of het niet willen weten. En de laatste zijn verreweg de grootste vijanden van hun kinderen omdat zij nooit verstandiger zullen worden! Als hun kinderen gezond blijven, dan is dit zeker niet aan hun ..verstandige” op voeding te danken. Ofschoon ze dit misschien wel denken. Herinnert u zich slechts de moeder uit de tram: ,,Er was niemand zoo zindelijk op haar kinderen als zij1" De moeder was zwaar verkouden. Ze kreeg haar zakdoek, snoot haar neus en toen, ver- eerend naar haar kindje kijkend, begon zij zijn gezichtje schoon te maken metdenzelfden zakdoek, dien zij bovendien nog met wat speek sel uit haar eigen mond bevochtigde. Wij zaten slechts met zijn beiden in de tram en dus waagde ik het haar te vragen: ..Me vrouw, zoudt u dat wel doen? Is u niet bang, dat uw kindje ook verkouden wordt? Uw zak doek zit vol bacteriën en door er zijn gezichtje mee schoon te maken, brengt u ze óók in zijn mondje, oogen en neusje!” Ik bedoelde het heusch goed. Het was zoon schat van een kindje en het zou zoo jammer zijn geweest, als het ziek werd van verkoud heid... Maar die moeder was blijkbaar erg dom. Ik had dat eigenlijk al wel kunnen weten, want anders zou ze wel voor haar kindje een anderen zakdoek hebben gebruikt. Kwaad viel ze uit: „Zoo? Nou, ik zeg u dan maar, dat er zeker niemand zoo zindelijk op d’r kinderen is als ik, hoor! Bemoei je er maar niet mee! Het is toch zeker mijn kind?" Ik gaf geen antwoord; wat moet men tegen zoon moeder zeggen? Ik weet het niet! Is zij de êénige moeder, die zoo dom doet7 Welneen! Er zijn er nog heel veel meer en Indien wij verlangen, dat ons lichaam dage lijks zijn zware taak naar behooren verricht, dienen wij er de noodige aandacht en zorg aan te besteden. Het hart is de centrale pomp, van ons lichaam; het controleert den loop van onzen levens stroom. Het heeft behoefte aan rust en daarvoor is dus voldoende slaap noodzakelijk. Gymnas tische oefeningen dienen regelmatig te worden gedaan om het pompstation in goede conditie te houden. In geval ons hart lijdend is, moeten wij de raadgevingen van den dokter strikt opvolgen. Een kalm, gelijkmatig leven is dan noodzakelijk, en iedere inspanning dient vermeden. Frissche lucht is een eerste vereischte en een gezond gemiddeld lichaamsgewicht moet steeds behouden blijven door een verstandig dieet en een eenvoudige levenswijze. Wanneer we onze zwaardere schoenen voor den dag halen, bemerken we echter vaak, dat ze gedurende den tijd, dat wij ze niet gedragen hebben, wat hard en stug geworden zijn, en dat ze niet prettig meer aan onze voeten zitten. Om dit te verhelpen wassche men ze in warm water en wrijve ze daarna in met castor-olie. Het is natuurlijk onnoodig te zeggen, dat er niet veel kans is zé daarna door poetsen mooi glim mend te krijgen, maar dat is van ondergeschikt belang als het om onze gezondheid gaat. Castor-olie is ook een goed middel om de zolen waterdicht te maken. Men wrijft deze, evenals de randen, goed met castor-olie in en herhale dit eenige keeren om het er goed in te krijgen. Daarna late men de schoenen op een warme plaats gedurendë een dag en een nacht staan. Indien men de zolen en randen eens in de veertien dagen goed met castor- olie inwrijft en het er flink laat indrogen, dan kan men er van verzekerd zijn absoluut water dichte schoenen te hebben en geen nadeelige gevolgen te ondervinden van natte straten!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 10