C IB <D IE W IL A W ID r .1 I 0' .4 u] f' 7® III IIII RAADSEL r <'L - -*45 r I tal fi kX r> - 10 Dit is een hebben iKa I- »l klein Eskimodorp van drie hutten. Ze een gemeenschappelijken ingang, want in Groenland mag er niet te veel lucht binnen komen. De openingen in de daken zijn geen ramen, doch zij werden er in gemaakt, om er de huis houdelijke voorwerpen uit te halen toen deze hutten van sneeuwblokken werden verlaten voor de tenten, die in den zomer worden bewoond. ■jf de poolreizigers geïllustreerd. Daar is bijvoor beeld prof. Fridtjof Nansen, die als eerste in 1888 Zuid-Groenland van Oost naar West op skieën doortrok. Deze onderneming leek zóó onmogelijk, dat de Academie van Wetenschap pen in Noorwegen weigerde geld er voor be schikbaar te stellen. Nansen ging echter tóch, geholpen door schenkingen van particulieren en hij wist op zijn interessanten tocht o.a. vast te stellen dat er op Groenland een koudepool is en dat het heele eiland door een dikke ijslaag is bedekt. Na hem kwamen Peary, Rasmussen en de Quervain, die eveneens dwars door Groenland trokken. En thans vertoeft er wederom prof. Wegener, die er met een expeditie is heengegaan, ten einde er metingen te verrichten met betrekking tot de dikte van de ijslaag, die Groenland be dekt, en vol spanning ziet de geleerde wereld uit naar de resultaten van dezen ontdekkings tocht, die van zoo groot belang kunnen zijn voor verdere metereologische onderzoekingen en voorspellingen! /""'t roenland is, op een zeer klein gedeelte na, I geheel bedolven onder een dikke ijs- en sneeuwlaag, die het machtige werk is van ontelbare eeuwen Groenland, hoe komt dit witte eiland, dat bijna geheel binnen het Noordpool-gebied ligt, aan dien in onze ooren zoo zonderling klin kenden naam? Door een vergissing: Groen land werd ontdekt door Erik den Rooden, een stoeren Viking, die nu reeds meer dan duizend jaar geleden op een van zijn zwerftochten over de zeeën bij dit eiland belandde. En omdat hij met zijn mannen toevallig terecht kwam op een gedeelte van de kust, waar zich eenige groene vlakten bevonden, gaven zij het den naam van Groenland! Een vergissing dus, die zich ge handhaafd heeft, zooals het abuis van Columbus, die de bewoners van Amerika immers Indianen noemde! Nu weten wij, dat Groenland een van de on herbergzaamste landen van de wereld is. Op zijn kusten, die door diepe fjorden worden in gesneden, verheffen zich met ijs en bevroren sneeuw bedekte bergen, die soms meer dan drie duizend meter hoog zijn. De Oost-kust is abso luut onbewoonbaar, tengevolge van een kouden Kee-Kee-Tsjie-Ee (zóo heet deze Eskimo, be woner van Groenland) is een handig zeehonden- jnger, maar hij benut slechts primitieve wapens. In zijn linker hand heeft hij zijn harpoen, waar mee hij den zeehond spiest, terwijl hjj in zijn rechter hand het zoogenaamde „doodende ijzer” heeft, waarmee hij het dier afmaakt. golfstroom, maar op de Westkust is het warm genoeg voor een schaarschen plantengroei. De menschen die er wonen. Eskimo’s, Denen en wat halfbloeden, voeren er 'n moeilijk en een zaam bestaan. Zij leven hoofdzakelijk langs de kust in hutten van ijs en sneeuw. In het on zekere klimaat van mist en sneeuwstormen (bit ter koud in het zonlooze Noorden, maar in het Zuidwesten vaak zoo mild, dat er soms muggen voorkomen) leven deze menschen grootendeels buiten de deur, daar zij hun bestaan moeten hebben van de jacht op zeehonden, walrussen, beren en vossen of van de vangst van zalm, kabeljauw en walvisschen. Ook in de mijnen vinden sommigen een loonend beroep, want men heeft op Groenland behalve steenkool ook koper en ijzer ontdekt. Van Groenland komen jaarlijks de enorme ijsbergen, die vaak tot in den Atlantischen Oceaan drijven en daar dan voor de scheep vaart een groot gevaar opleveren. Ofschoon Groenland door meer dan twee honderd expedities werd doorvorscht, is toch het grootste deel van het binnenland en zelfs van de kust tot heden onbekend. Hetgeen eigen lijk geen verwondering behoeft te baren, want Groenland is het grootste eiland van de we reld en grooter dan ons land, België, Duitsch- land, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Zwit serland en Spanje bij elkaar. Zijn oppervlakte beslaat meer dan twee millioen vierkante kilo meter! Pas in den laatsten tijd deed de Deen Peter sen een opzienbare ontdekking: hij vond name lijk in het gebied van de Scoresby-Sond een meer dan honderd kilometer lange fjord, waar om heen vruchtbare steppen lagen, waarop tot dan toe in Groenland onbekende planten groei den en duizenden pool-runderen (muskusossen) graasden. Ijsberen, zeehonden en poolossen leefden bij groote menigten in dit groene para dijs van het onherbergzame eiland. Naar men gelooft, moeten er nog meer van deze fjorden bestaan, doch zekerheid heeft men hieromtrent niet. Evenmin heeft men nog zekerheid omtrent de dikte van de ijslaag, die het geheele eiland als een geweldige korst bedekt. Toch is de vast stelling ervan voor de geschiedenis van onze aarde van groot belang. Groenland is, kan men wel zeggen, de sleutel tot de weervoorspellingen voor ons land: indien van deze koudebron een depressie naar de zeeën in het Oosten of Wes ten van dit eiland trekt, dan wordt ons weer hierdoor beïnvloed. De ontdekkingsgeschiedenis van Groenland wordt door de namen van verscheidene beroem-

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1930 | | pagina 11