Het Wonderlijk Mechanisme der Menschelijke Hersenen 1 1 t'J I substantie schijnt zoodanig te zijn, dat de gevoelscentrum Hoe de hersenen door den schedel beschermd worden. De groote (licht getint) en kleine hersenen. ers de mi- i ze oei len ter ge- de rfd. inn iad ;ijn ru- De de iet in lit- er- len iet tiet Hoe de hersenen (van boven gezien) gewonden zijn. - 15 - iter een rer- I hoe I en die I Ier- I en X) iet lik an I en >til de I an I DE HERSEN-CENTRA. Het bewegingscentrum voor het been2, idem voor den arm5, het motorische spreek- centrum 4, centrum van de gelaatspieren5, centrum voor de tong; 6, idem voor de spraak (sensorisch); 7, idem voor het gezicht. dat die van den arm en een deel, dat die van het been beheerscht. Vlak bij dit bewegings centrum ligt aan den linkerkant het spraak centrum in de zoogenaamde slaapkwab ligt het gehoorcentrum, terwijl we voorts nog kunnen onderscheiden het reukcentrum, terwijl het smaakcentrum nog niet is gevon den. Hoewel we verschillende centra hebben ontdekt en weten, welke functies deze ver richten, dient toch te worden erkend, dat we van een groot deel der hersenen nog niet weten, welke taak het heeft te verrichten. Een bijzonderheid merken we nog op en dat is, dat de rechterkant der hersenen de linker! helft van het lichaam controleert en omge keerd Evenals ons overige lichaam hebben ook de hersenen behoefte aan rust en voedsel. Een gecompliceerd systeem van bloedvaten, die over de geheele hersenmassa zijn ver spreid, brengt het benoodigde voedsel naar de millioenen hersencellen, die gedurende onzen slaap de noodige rust vinden. De menschelijke hersenen zijn het wonder lijkste mechanisme, dat men zich denken kan. Een telefooncentrale in een groote stad is een zeer vernuftig en ingewikkeld samenstel, maar de hersenen zijn veel meer zij zijn een levende telefooncentrale,- die geheel zelf standig werkt en uitgerust is met de macht om te denken. De hersenen bestaan uit een massa weeke zenuwen, die niet alleen uiterst ingenieus de verschillende bewegingen van het lichaam regelen, maar die tevens al die eigenschap pen bepalen, welke wij onze persoonlijkheid noemen. Bovendien zijn de hersenen het centrum, waarin onze gedachten, onze gevoe lens, wenschen en verlangens ontstaan. Door wetenschappelijke onderzoekingen is de menscherin geslaagd, eenigszins na te gaan, hoe de hersenen werken, maar voor het groot ste deel tasten wij met betrekking tot de werking van deze menschelijke denkmachine nog steeds in het duister. De hersenen als een geheel zijn keurig ver pakt, zonder verspilling van ruimte, in de schedelholte. Zij worden in drie deelen ver deeld, die ieder een bepaalde functie hebben te verrichten. Het grootste gedeelte, dat het gansche bovendeel van de schedelholte in neemt, noemt men de groote hersenen en dit is misschien wel het wonderlijkste. Hier ontstaan onze gedachten en onze gevoelens. Xaar den achterkant van het hoofd en onder de groote hersenen ligt een kleiner gedeelte, dat kleine hersenen heet en tot taak heeft onze zoogenaamde reflexbewegingen te contro- leeren. Wat verstaan wij onder reflexbewe gingen Het feit, dat wij ons in evenwicht houden, terwijl wij loopen, kan als een voor beeld van zoo’n reflexbeweging worden ge noemd. De druk op de zolen van onze voeten stuurt door middel van de zenuwen in ons lichaam boodschappen naar de kleine her senen en deze sturen op hun beurt wederom boodschappen terug naar de spieren, die ons evenwicht controleeren. Dit heen- en weerzenden van deze boodschappen geschiedt, zonder dat wij er iets van merken, want al loopend kunnen we soms diep in gedachten zijn over iets heel anders. Nog een ander voor beeld van de taak van de kleine hersenen indien er een stofje in ons oog waait .en daar een prikkeling teweegbrengt, ontvangen de kleine hersenen onmiddellijk wederom een boodschap en onmiddellijk ook gaat er tijding terug naar het oog, dat dan gaat tranen bij zijn pogingen om het vuiltje eruit te wasschen. Deze en nog veel meer reflexbewegingen worden door de kleine hersenen uitgevoerd. Het derde deel der hersenen is lager gelegen en meer in het midden aan net eind van dien grooten bundel zenuwen, die we het rugge- merg noemen en die door ons lichaam heen naar de hersenen loopt. Dit derde gedeelte is het verlengde merg en vormt de verbinding tusschen de hersenen en het ruggemerg. Zijn werk bestaat in het regelen en controleeren van die organen van ons lichaam, die dag en nacht geheel automatisch werken, zonder dat wij er iets ‘voor doen of zonder dat wij er bij denken. Deze automatische machine omvat zulke organen als het hart dat het bloed door het lichaam pompt, de maag, wier taak het is het voedsel gereed te maken voor de vertering, en de longen die de zuurstof uit de lucht opnemen. De groote hersenen zijn werkelijk een wonder van vernuft. De ontleedkunde heeft ons geleerd, dat zij bestaan uit een ongeveer vijf millimeter dikke schorslaag, diegrauw van kleur is, en de daaronder gelegen merglaag, die wit van kleur is en waarin in alle richtin gen zenuw vezels verloopen. De grijze massa is de wonderlijkste stof, die wij kennen. Zij bestaat uit millioenen zenuwcellen, wier werkzaamheid onze gedachten, emoties, herinnering en andere gewaarwordingen van ons bewustzijn regelen. Met andere woorden deze grijze massa is de behuizing van ons verstand, van onze intelligentie en indiendeze massa wordt beschadigd, zooals een telefooncentrale is behalve juist, ook zeer „4. welsprekend. Al de deelen van ons lichaam zijn voorzien van zenuwen, die correspon- deeren met telefoondraden, en deze zenuwen zijn door middel van het verlengde merg met de hersenen verbonden. De wijze, waarop de boodschappen van de hersenen werken, kan misschien het best worden aangetoond door te verwijzen naar intellect hoe meer windingen, hoe grooter beeld "een naderenden°auto, wordt er een beeld gevormd op het gevoelige zenuwvlies (netvlies) aan de binnenvlakte van den oogap- intelligentie afban- pel en er wordt 'n boodschap gestuurd naar 'n keïijk is van den omvang of het gewicht der gedeelte aan den achterkant der groote her senen (in de achterhoofdskwab), waar het gezichtscentrum is gelegen. Ónmiddellijk zendt dit centrum nu een boodschap naar de spieren van Waaruit de hersenen bestaan en hóe 'zij de functie van bepaalde lichaamsdeelen controleeren. Ben ingenieuze automatische telefooncentrale. soms het geval kan zijn bij verschillende ziek ten, dan vermindert ons verstand en kan soms geheel worden verstoord. Zooals men ziet, bestaat de massa van de groote hersenen uit verschillende windingen en hierdoor ontstaat een veel grooter opper vlak dan wanneer zij zonder meer één weeke massa vormden. Het aantal van deze windin- gen staat in zeker opzichten verband met het het oog. Wanneer dit orgaan iets ziet, bijvoc naderenden auto, wordt het intellect. Indien we dit beweren, staan we op veel veiliger bodemdan wanneer we zeggen, dat de graad van i j_ _ir-i_ j hersenen. Het volumen der hersenen van beroemde en niet-beroemde menschen is nauwkeurig berekend en men is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de bezitters spieren van onze beenen enzoovoort, met het van een geringe hoeveelheid hersenen soms gevolg, dat wij voor den auto uitwijken, met veel meer verstand waren gezegend We hebben gezegd, dat het gezichtscentrum Indien we nu de witte massa der groote her- aan den achterkant der groote hersenen ligt, senen bekijken, dan zien we, dat deze bestaat We dienen hier nog bij te voegen, dat er meer uit een zeer samengesteld netwerk van zenuw- van deze centra bestaan, die weer andere vezels en de relatie tusschen de grijze en witte functies hebben. Zoo is er bijvoorbeeld een substantie schijnt zoodanig te zijn, dat de gevoelscentrum en een bewegingscentrum, grijze cellen de uitvoerders zijn, welke op de aan welk laatste we onderscheiden een deel, witte vezels spelen, hen dwingend de juiste dat de beweging van het gelaat, een deel, boodschappen naar de verschillende deelen van ons lichaam te sturen. De vergelijking tusschen de hersenen en

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 15