IPIHUL^TIEILISTISCIHIË VEI&ISSINSEN 1D1E K.1E1D1D 1ENI1D1E eiElDjMDlHTlE SS8s NIET /I I 11 BLUNDERS EE ]V KLEINE IIIIIIMI cesno-SLovensH 7SWÉ//iE/?iï f 1 .4 PHILATELISTISCHE VERGISSINGEN. PHILATELISTISCHE VERGISSINGEN. Dfutftfir» Xridi HELVETIA ELVETIA 2>eutfrf)e* Xe id) n vergissing is menschelijk! Waarom zouden postzegel-ontwerpers dus uit gesloten zijn? De beroemdste vergissing op philatelistisch gebied is waarschijnlijk wel de eerste post- zegel-uitgave van Mauritius (1847), waarbij de graveur in plaats van de woorden Post Paid (d.i. porto betaald) de woorden Post Office (d.i. postkantoor) vóór den neus van Koningin Vic toria graveerde! Bij de eerstvolgende uitgave werd deze vergissing hersteld. Intusschen heeft een „bok" zelden zooveel opgeleverd als deze, want men betaalt nu nog graag veertig- a vijftig duizend gulden voor zoo’n eersten zegel. Juist omdat die fout er op staat! I A e gasten hadden zich na het diner in den J salon verzameld. Er heerschte een op- JLx gewekte, joviale stemming. Vooral dokter Boelgatschki, een klein mannetje met een rood, appelwangig gezicht, amuseerde zich uit stekend. Het was voor het eerst, stelde hij bij zichzelf vast, dat hij zoo n amusant gezelschap had meegemaakt. Wel is waar was hij eigenlijk een vreemde eend in de bijt met zijn gast heer had hij eenige weken tevoren pas toe vallig in den trein kennis gemaakt en de andere aanwezigen waren hem totaal vreemd geweest maar men had hem direct als oude-bekende behandeld. Neen, het was werkelijk een aller- charmantste boelAls zijn gastheer het hem vroeg, kwam hij zeker nog eens weer Hartelijk lachte hij om een allergeestigsten mop, die eenkort, gezet heertje van een jaar of veertig op smakelijke wijze debiteerde „Ha-ha-ha! lachte hij en greep onderwijl in zijn vestzak naar zijn gouden sigarettenkoker. Op hetzelfde oogenblik echter werd zijn gezicht van rood opeens heel bleek, doodsbleek. Zijn sigarettenkoker, zijn gouden met briljanten be zette sigarettenkoker was verdwenen! Nerveus tastte hij in al zijn zakken.' Maar hij vond zijn Wat een pech, dacht hij, dat zooiets nu juist bij mij en niet bij een van mijn vrienden ge beuren moet! Plotseling kreeg hij een inval. „Heeren,” sprak hij, „het doet me leed, daV we allen in een scheeve positie zijn gekomen. Dokter Boelgatschki is zijn gouden met bril janten bezette sigarettenkoker kwijt. Ik hoef u niet te zeggen, hoe onaangenaam mij dit is, en ik hoop dan ook, dat wij den koker spoedig zullen vinden. Ik wil u een voorstel doen. U ziet allen dat kleine tafeltje in den hoek, met dat zilveren blad er op. Welnu, ik zal het licht in de kamer uitdraaien en tot tien tellen. Daar na zal ik het licht weer aansteken en ik durf wedden, dat de koker dan op het zilveren blad op dat tafeltje ligt. Het is natuurlijk maar een grap van een der heeren geweest. Het voorstel vond algemeen bijval. Iedereen zeide stellig overtuigd te zijn, dat de koker in derdaad tevoorschijn zou komen. Het licht werd uitgedraaid, de gasten verspreidden zich en de gastheer telde langzaam tot tien. Toen flitste het licht weer aan, en alle gasten staarden met wijd-geopende oogen naar het tafeltje, waarvan... nu ook het zilveren blad verdwenen was. Tenslotte een philatelistische fout, die bijna aanleiding zou zijn geweest tot een oprlog: in het jaar 1900 gaf de republiek San Domingo een postzegel uit, waarop een afbeelding van haar gebied voorkwam, waarbij de grens echter, tot schade van haar buurman Haiti, verkeerd ge trokken was. Haiti nam dit „politiek vergrijp” aan de regeering van San Domingo zeer kwalijk en het scheelde maar weinig of de wapenen hadden voor dezen blunder „eerherstel” moeten geven! Tenslotte is het nu wel zoowat aan iedereen bekend, dat de man, welke den Franschen post zegel teekende met de zaaiende vrouw, geen landbouwspecialist is geweest. Hij liet haar na melijk tegen den wind in zaaien, hetgeen blijkt uit het feit, dat haar kleed en heur haren naar achteren wapperen! koker niet. Zenuwachtig sprong hij op. „Ik heb hem misschien in mijn jaszak laten zitten,” zei hij en deed moeite niet te laten merken, hoe zeer hij was geschrokken. Hij verliet den salon, zocht in de hall de zakken van zijn jas na, maar vond niets dan een drietal oude verfrom melde tramkaartjes. „Misschien hebt u hem thuisgelaten,” merkte een lange heer op, toen de dokter weer in den salon was verschenen en hakkelend mededeelde, dat de koker ook niet in zijn jaszak was te vinden. „Neen,” antwoordde hij geheel verslagen. „Ik weet zeker, dat ik hem bij me heb gestoken, want ik herinner me nu, dat ik er tijdens het dessert een sigaret uit heb opgestoken.” De gasten opperden de onmogelijkste ver onderstellingen en begonnen overal te zoeken. Het was krankzinnig om te merken, waar zij dachten, dat een gouden sigarettenkoker zich kon verstoppen. Men zocht onder de stoelen, onder de sofa’s, onder de kleeden. Een van de heeren keek zelfs achter de schilderijen. De gastheer zelf zocht het ijverigst. De koker was in zijn huis geweest, niemand van de gasten was nog vertrokken en dus moest hij er nóg zijn. II - In het jaar 1927 voerden de posterijen in Griekenland een soort van „klucht der vergis singen" op. Ter gelegenheid van de honderd jarige herdenking der overwinning in den zee slag bij Navarino gaf men vijf „jubileumzegels” uit, waaronder er waren, die de beeltenissen vertoonden van de drie verbonden zeehelden, die den 20sten October 1827 de Turksche vloot sloegen. Een sympathiek idee, maar de man, die de postzegels maakte, bleek al heel slecht met de geschiedenis van zijn land op de hoogte te zijn, wanthij verwisselde de namen der admiraals! In 1903 bracht de Engelsche eilandengroep St. Kitts-Nevis in West-Indië postzegels in cir culatie, waarop men Columbus kon aanschou wen, die door een uitschuifbaren verrekijker naar de kust staat te kijken, en daarbij gebruik maakt van een uitvinding, die meer dan een eeuw later pas zou worden gedaan. Een vergissing, die ons naar het rijk der astronomie voert, kwam voor op de eerste post zegels, die Tsjecho-Slowakije het licht deed zien. Ze gaven een kiekje van Hradschin een stadsdeel van Praag met daarachter de op gaande zon. Dit vrijheidssymbool werd op de latere uitgaven echter weggelaten, omdat men er achter gekomen was, dat de zon op die plaats óndergaat! Een fout van geheel anderen aard komt voor op de postzegels van Zwitserland met het zoon tje van Wilhelm Tell, die op de eerste editie een voetboog vasthoudt, waarmee men niet zou kunnen schieten omdat de pees verkeerd ge spannen is, hetgeen pas later werd veranderd. Uit den inflatietijd herinnert men zich onge twijfeld nog de Duitsche postzegels, waarop een groep mijnwerkers staat afgebeeld, die zoo foutief was geteekend, dat de knielende mijn werker zijn hamer in de linker hand vasthield! Pas na verloop van twee jaar gaf men aan dezen linkshandige de juiste houding. Deze ver gissing doet denken aan die, welke gedemon streerd wordt door het Duitsche zegel van twin tig mark, waarop een boer zonder voeten achter den ploeg loopt! Ook op het eerste zegel van Lübeck staat een typische vergissing. Terwijl in de vier hoeken twee schilling als de waarde er van staat aangegeven, leest men in de omranding „zwei ein halb Schilling". Een „misdruk”, waar voor men veel geld over heeft!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 9