L 1 C1H1IW1E1ESC1H1E1KIDCIPILIIE1D1EW id 5 OPGEBLAZEN SCKJWEECUTEN- KCCL HEI STEEME1XI! r i A EEN WINKELSTRAAT. f- del e OP DE MARKT. - 15 - 1 5 t t S s kels aan wordt staat hij 1 i t r 5 1 t h it r 5, d h pas te nu een- f keuken-bezitter. Hij hoeft daarvoor geen huis te huren, want hij neemt zijn „keuken mee op straat. Aan een juk bevestigd hangt aan den eenen kant de keuken en aan den anderen kant het buffet. Daarmee kuiert de Chinees de straat op om te blijven staan waar hij denkt dien dag goede zaken te kunnen doen. Heeft hij zich EEN CHINEESCH HANDELAAR IN VRUCHTEN. vergist, dan loopt hij een paar meter verder desnoods een paar straten enopent zijn zaak op een beteren, op een „loop’-stand. De Chinees houdt er van zich op bloem rijke wijze uit te drukken en deze karakter eigenschap komt ook tot uiting in de opschrif ten, die boven zijn winkels prijken. „De groote levenshal”, „De hal der tevredenheid”, enzoo- voort zijn de „firma-namen”, waaronder hij zijn zaken drijft. Vermakelijk zijn wel eens de uit hangborden der kleinere apothekers, die ge woonlijk meestal ook kwakzalvers zijn. „Ik kan uitstekend de pols voelen en alle ziekten ge nezen. Zonder baat te hebben gevonden behoeft niemand te betalen.” Bij een anderen apotheker- kwakzalver leest men: „Bij dokter Soe Feng zijn de beste eenden te koop! Ze zijn door hem zelf gemest en slechts met het beste voedsel ge voed. Gebraden genuttigd heelen ze beslist alle ziekten." Hoe poëtisch en interessant deze opschriften vaak ook zijn, voor den niet-ingewijde zijn ze dikwijls totaal onbegrijpelijk. Boven den ingang van een speeltuin staat bijvoorbeeld als eenige aanduiding: „Verheugt u tezamen”, terwijl een goudsmid zijn beroep slechts aanduidt met de woorden „Bestendige bron”. Een der gewoonste opschriften bij een Chi- neeschen winkel luidt: „Uitstekende waren en vaste prijzen. Zoomin de hulpelooze grijs aard als het onervaren kind worden hier be drogen!” maar zoo wat voor, de slechte bijna alle overzeesche landen in te dringen, men in Britsch-Indië, Java, Sumatra, Japan, Siam, Australië of waar ook komt, overal on dervindt men, dat de Chineesche koopman en handelaar een gewichtige rol speelt. In Malakka bijvQorbeeld treft men een groot aantal Chinee- zen aan, die het van eenvoudigen straatventer tot dollar-millionnair hebben gebracht! Over de door den kleinhandelaar toegepaste kunstgrepen zou men een boek vol kunnen schrijven. Schapebouten blaast hij zoo handig op, dat het uitgedroogde stuk vleesch er vet en appetijtelijk uitziet! Visch of kool vult hij op met kiezelsteenen en verkoopt ze volgens het gewicht. Gaten in oude porceleinen vazen wor den zoo handig met stukjes oud porcelein dicht gemaakt, dat het bedrog slechts door een wetenschappelijk onderzoek is vast te stellen! Natuurlijk worden dergelijke „trucs” slechts door den kleinhandelaar toegepast. De Chinee sche groothandelaar is over het algemeen zeer betrouwbaar; men kan zich op zijn woord ver laten, omdat hij voor alles zijn „gezicht" (aan zien) wil handhaven en hij er angstvallig voor waakt, al naar den omvang van zijn vermogen, zijn „gezicht” niet te verliezen. De Chineesche bediende woont ook wan neer hij gehuwd is bijna steeds bij zijn pa troon in huis. Des avonds, wanneer de zaak is gesloten, wordt zijn houten bed in den winkel \e Chineesche koopman is, wanneer hij j| J zijn beroep verstaat, een even voortreffe- lijk handelsman als kundig tooneelspeler. Geduld, een vóór alles gewichtige koopmans- eigenschap, bezit hij in werkelijk bewonderens- waardige mate. Haast, spoed of ongeduld zijn hem onbekende begrippen, en hierdoor heeft hij op den Europeaan, die alles liefst gauw mogelijk wil afmaken, heel Daarbij klaagt hij steeds over zaken, want wanneer hij niet meer zooveel op zijn waren verdient als eerst het geval was, dan jammert hij over zijn zaak waar geld bij moet, omdat hij mindere winst beschouwt als een direct verlies. Met de waarheid neemt hij het niet zoo nauw, want voor hem is het bedriegen van zijn naasten een geoorloofd en in het geheel niet oneervol wapen in den concurrentiestrijd. Waarom is de klant zoo dom om alles te ge- lopven wat hem wordt verteld? vraagt hij zich af. Omdat tijd geen rol speelt hij, heeft altijd den tijd! zijn vaste prijzen onbekend. Loven en bieden maken den handel, en hij weet zijn acteurstalenten daarbij schitterend te brengen. Ondernemingsvol, zooals hij maal is, maakt hij gebruik van iedere gelegen heid, die zich voordoet, om wat te verdienen. Omdat hij gewoonlijk zeer spaarzaam en met weinig tevreden is, en bovendien nog voor een geringe provisie werkt, is de Chinees, overal waar hij zich vestigt, een gevaarlijke concurrent voor alle andere volkeren. Geen ander volk heeft kans gezien om zich zooals de Chineezen overal als een gewichtig onderdeel in den handel van Of gebracht, terwijl het des morgens weer weggehaald. Tusschen zes en zeven op, maakt vlug toilet en koopt van een der vele ventende bakkers of gaarkeukens wat proviand, dat hij met thee nuttigt. Het middagmaal wordt met den patroon en het overige personeel gemeenschappelijk genuttigd, waarbij de plaats, die ieder in de zaak of in de huishouding in neemt, een zeer gewichtige rel speelt. Voor de ontwikkeling van een winkelbedien de is het voldoende, dat hij goed met zijn reken plank kan omgaan en rekeningen kan uitschrij ven. De rekenplank der Chineezen bestaat uit een houten raam, waarin een aantal kogeltjes aan parallel loopende draden zijn geregen. Het systeem is het decimale, dus zooals wij hebben. De kogeltjes zijn in twee afdeelingen verdeeld. De onderste bevat vier kogeltjes, waarvan ieder een één voorstelt. De bovenste afdeeling telt slechts twee kogeltjes, doch ieder van deze stelt een vijf voor. Wil men nu bijvoorbeeld één schrijven, dan schuift men een der kogeltjes van de onderste afdeeling terzijde, dus afzonderlijk van de andere. Wil men vier schrijven, dan schuift men ze alle vier terzijde. Tot vijf, want een vijf schrijft men door een der kogeltjes van de bovenste afdeeling weg te schuiven. Negen schrijft men door de vier kogeltjes van de on derste afdeeling opzij te schuiven en één van de bovenste. De handige Chinees kan met dezen „suam-pan" zeker net zoo snel rekenen als wij met een stuk papier en een potlood. Zijn reken plankje heeft echter het groote nadeel, dat men een uitgevoerde berekening niet kan contro- leeren om te zien, of men soms een fout heeft gemaakt. Naar étalages zoekt men bij Chineesche win- gewoonlijk tevergeefs. Dikwijls heeft het de straat gelegen hoofdfront van het ge bouw niet eens ramen, omdat het eenvoudig be staat uit houten palen, die het dak stutten. Des nachts wordt de voorkant gewoonlijk door mid- van een in een rails loopend blind gesloten, dat dan op zijn beurt weer door zware dwars- stangen wordt beveiligd. De inwendige inrich ting van den winkel is al evenmin aan lokkelijk, maar daarvoor zijn de Chineesche winkels dan ook vaak miniatuur warenhuizen. Een Chinees laat zich niet gauw een klant af handig maken; liever verkoopt hij met een ab normaal lagen winst, desnoods zelfs zonder winst. Hetgeen tenslotte niets anders is dan een verstandige zakenpolitiek, want door zijn klant te houden, houdt hij óók de mogelijkheid van daag of morgen weer wat aan hem te verdienen. Dat hij hem daarvoor een tijdlang voor bijna niets moet bedienen, vindt hij niet erg. Het is reeds in den aanvang gezegd, dat hij tijd niet acht! Dit is dan ook de reden, waarom de Chi neesche koopman zoo’n groot gevaar voor zijn Europeesche concurrenten vormt. Er zijn talrijke gevallen bekend, waarin de hard werkende koelie het binnen korten tijd tot kleinhandelaar bracht, om betrekkelijk spoedig daarop een aanzienlijk groothandelaar te wor den. Vooral geliefd is het beroep van gaar-

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 15