WIE W/xS IDE SCAEEET EUM1DEÜWEE ill y JJ a ri 'i- Een onverschrokken Engeischman, die Fransche aristocraten van de guillotine redde. De Broederschap van de Roos. Christine de Lamark. van van 5 te om!” revolu- - 15 - 1 i r van koenen om te van van I Hij was huwelijk. „Denk er om,” zei hij, „het is de laatste dag van dit ongehoord aanbod.” winkelbediende en zich in Frankrijk ophield met het hierboven ge noemde doel, liep hij rond als een havelooze, dronken sans-culotte met een grimmig gezicht en vuurroode haren. In Londen echter, waar hij de vrouwelijke spionnen uithoorde van Robes pierre, den dictator van het Schrikbewind, kleed de hij zich als een echte dandy, wiens eenige ambitie in het leven werd gevormd door mooie kleeren. Zoo leidde hij zijn dubbele leven van üonnair althans naar het uiterlijk en jongeman van de wereld. Maar in beide ge daanten werkte hij slechts voor één doel: hen Q Jacques Terraneuve, een Nemours, haar ontdekte. Terug te Parijs en in het hoofdkwartier de Broederschap, hoorde zij, dat de man, wien zij hield, was gevangengenomen. Ver momd als sans-culottes slaagden Christine en Smith er in, hem te bevrijden door de gebrui kelijke methode van een vervalscht bevelschrift tot overbrenging naar een andere gevangenis. Met behulp van een gestolen paspoort smok kelden zij hem daarna naar Engeland. HET HUIS TE AJACCIO OP HET EILAND CORSICA, WAAR NAPOLEON BONAPARTE HET LEVENSLICHT ZAG. Jongeman (een bootje hurend): „Ik heb geen horloge. Ik hoop dus, dat ik op een of andere wijze zal weten, wanneer het uur om is." De verhuurder: „O, dat zul je stellig. Als-ie half vol met water staat, is er een half uur om!” vroeg haar ten die ter dood waren veroordeeld, te redden de guillotine. Spreken over Reginald de Nemours en den naam noemen van Christinte de Lamark, zou gelijk staan met de interessantste en tege lijk meest romantische episode uit het leven van dezen waaghals te verzwijgen! Christine de Lamark, de dochter van een hoveling van Lodewijk XVI, was tijdens de be storming van het koninklijk paleis te Versailles door het gepeupel (1789), ten zeerste onder den indruk gekomen van een fieren jongeman, die een tijd lang geheel alleen een der trappen tegen de woedende volksmassa verdedigde. Toen zij later een bezoek bracht aan Londen, ten einde de Engelsche regeering er toe over te halen heur ouders, die ter dood waren ver oordeeld en in de Temple gevangen zaten, bevrijden, herkende zij in den modieuzen zoon der dame, wier gast zij was, niet den heldhaf- tigen jongeman uit het koninklijk paleis. Even min herkende zij hem later, toen zij hem te Parijs in het gezelschap van eenige vrouwelijke spionnen van Robespierre ontmoette in het rendez-vous van de Broederschap van de Roos, waar zij was heengebracht door Sydney Smith en Captain Wright. Door middel van een vervalscht bevelschrift tot overbrenging naar een andere gevangenis, slaagden de Nemours en zijn beide helpers er in, de ouders van Christine uit de Temple te redden. In een stille straat werden de bewakers, die met de overbrenging waren belast, door de Nemours en de zijnen overvallen en gedood, waarna de Nemours, Smith en Wright in de kleeren van de soldaten naar de poort St. Denis reden. Daar gingen de Nemours en Wright het lokaal van de poort-wacht binnen, terwijl Smith en Christine de vluchtelingen uit den wagen in een koets smokkelden, die buiten de muren gereed stond. In snellen galop ging het nu naar de kust, waar een schip zeilree lag om hen over het Kanaal en naar Engeland te bren gen. Het was niet vóórdat Christine met haar ouders in volle zee was, dat zij van haar vader hoorde, wie eigenlijk hun voornaamste redder |”“let klinkt als een paradox en toch is het een feit, dat de groote meesters der romankunst telkens weer hebben bewezen, dat het werke lijke leven boeiender en interessanter stof op levert dan zelfs de vruchtbaarste fantasie weet te bedenken. Om de waarheid van deze be wering in te zién, heeft men slechts de meest gelezen boeken der wereld-literatuur de revue te laten passeeren en op te merken, hoe zij hun roem te danken hebben aan een persoon of ge beurtenis, die op historischen basis berust. D’Artagnan was geen schepping van Dumas' verbeelding. Evenmin is dit het geval met be trekking tot den graaf de Monte Christo, wiens „prototype" is ontdekt in de archieven van de Parijsche prefectuur. Ook Victor Hugo heeft in zijn „Les Misérables” geen oorspronkelijke romanfiguur geschapen, toen hij den veelbewo gen levensloop verhaalde van Victor Vidocq. Bn Süss Oppenheimer was bekend aan een gene ratie, die niet lang genoeg heeft geleefd Feuchtwangers bekende boek „Jud Süss” kunnen lezen. Dit alles weet iedereen; maar hoevelen van de duizenden, neen tienduizenden, die geboeid zijn geworden door de heldendaden van Baro nes Orczy’s „Scarlet Pimpernel” (Roode Pimpernel) weten of vermoeden, dat ook déze avonturier zijn voorafbeelding heeft gehad in het werkelijke leven in de persoon van een „ridder zonder vrees of blaam”, een jongeman met stalen zenuwen, die een dubbel leven leidde en beurtelings optrad als ver- loopen „sans-culotte” (een revolutionnair uit het Frankrijk der eerste omwenteling) evenals een keurig, naar de laatste mode gekleed jong- mensch, dat er uitzag om door een ringetje te halen! Men weet, dat Barones Orczy in haar boeken spreekt van den „Bond van den Rooden Pim pernel". Het „origineel" hiervan is historisch bekend als „De Broederschap van de Roos”. De leider van dezen bond was een zekere Regi nald de Nemours (Barones Orczy’s Roode Pim pernel), terwijl zijn luitenants en verknochte helpers de Britsche zeeofficieren Sir Sydney Smith en Captain Wright waren. Reginald de Nemours, wiens levensloop en daden Barones Orczy de inspiratie hebben ge geven voor haar Roode Pimpernel, was on danks zijn Fransch klinkenden naam van En gelsche origine. Hij sprak echter zóó goed Fransch, dat geen mensch in Frankrijk er aan dacht hem voor een vreemdeling te houden, wanneer hij in dat land vertoefde. En dit laatste was nogal eens het geval, omdat hij er evenals de Roode Pimpernel zijn werk van maakte, aristocraten, die tijdens het Fransche Schrik bewind (17931795) ter dood waren veroor deeld en in de gevangenis op de uitvoering van het vonnis wachtten, te bevrijden en te helpen vluchten naar Engeland. Omdat hij een ge boren tooneelspeler was en uitstekend de kunst verstond zich te vermommen, lukte het bijna nooit hem op het spoor te komen. Wanneer hij was. De onverschrokken verdediger van het koninklijk paleis, het hoofd van de Broeder- niet schap van de Roos en de verloopen sans culotte, die het bevelschrift tot overbrenging van haar ouders aan de gevangenis was komen brengen, was één en dezelfde persoon: Regi nald de Nemours. En tevens hoorde zij, dat hij teruggekeerd was naar Parijs om andere ge vangenen te helpen ontvluchten! Tegen den tijd, dat het schip de haven van Dover bereikte, stond Christine de Lamarks be sluit vast; daar de jongeman, die heur hart had veroverd, edelmoedig genoeg was om zijn leven in de waagschaal te stellen om ongeluk kige vrouwen en mannen van de guillotine te redden, wilde zij naar Parijs terugkeeren om hem bij zijn avontuurlijke taak ter zijde te staan. Zonder haar ouders vaarwel te zeggen, sloop zij in de haven van Dover aan boord van een schip, dat gereed lag om naar Frankrijk uit te zeilen en het was niet voordat de Fransche kust reeds in het gezicht was, dat de kapitein bondgenoot van de

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 11