1 Br onze I E T I P O R T R E 9 D I VAH NARY PICKFORD i I I diend. in zijn werk te hebben. - 10 - Een pessimist is iemand, die moeilijkheden vindt in' iedere kans; een optimist is iemand, die een kans vindt in iedere moeilijkheid! ter nen UIT DEN KINDERMOND. De vierjarige Jantje had zijn meer eigen- Mijn kleine neefje van vijf jaar is er erg trotsch op, dat hij zich alleen kan aankleeden. Op zekeren morgen trok hij echter zijn broek achterstevoren aan. Toen zijn moeder hem zei, dat hij ze moest uittrekken en omkeeren, ant woordde hij echter: „Ik kan toch veel beter me zelf even omkeeren, moeder! Dan zit hij toch ook goed!' „Vader, wie zit er De vierjarige Jantje had zijn even oude neefje Dick bij zich te spelen. Dick bleek nogal ondeugend en aan tafel werd het zelfs zóó erg met hem, dat Jantje s moeder genoodzaakt was hem duchtig onder handen te nemen. Jantje luisterde even toe, zonder wat te zeggen. Toen kon hij het blijkbaar niet langer meer over zijn kant laten gaan, want hij zei opeens: „Mam mie, u moet niet zoo tegen hem spreken! Het is net, alsof hij ook tot de familie behoort!” Indien het patiëntje moet worden, plaatse kom op het zoo 'n was de eerste keer, dat de driejarige LEVENSWIJSHEID. Het beste middel tegen oudworden is pleizier eigen jeugd reeds zoo lang achter zich hebben gelaten. Er kunnen werkelijk redenen zijn, dat vader en moeder niet meer jong mèt hun kin deren kunnen zijn, maar indien dit zoo is, dan is het de plicht van de ouders deze redenen aan hun kinderen op een zoodanige wijze mede te deelen, dat zij ze kunnen begrijpen. Hierdoor zullen veel moeilijkheden worden weggenomen. kan, vooral wanneer het koud of kil weer is. Wees niet te zuinig met handdoeken en leg een I dikken handdoek onder het lichaamsdeel van het kind, dat ge gaat wasschen, zoodat wordt voorkomen,, dat het bed vochtig wordt. Men moet het kind nooit heelemaal tegelijk wasschen en afdrogen. Begin met het hoofd en eindig met de voeten. Het gezicht wordt het eerst van alles gewasschen; dan de ooren en de nek. De ooren maakt men schoon met watjes, die met lauw water zijn bevochtigd. Wanneer men de borst van de(n) kleine(n) patiënt gaat wasschen, maakt .men de nacht- kleeding los en rolt deze naar het middel. Dan wordt de borst gewasschen en afgedroogd, waarna de patiënt op den buik wordt gelegd om den rug te kunnen wasschen. Zorg er voor, dat de patiënt geheel droog gewreven wordt. Veel aandacht dient men te besteden aan de voeten en de nagels, want na een ernstige ziek te zijn de voeten soms zeer gevoelig. Indien het kind niet goed genoeg is om het poetsen van zijn tanden te kunnen velen, kan men deze schoonmaken met een watje met lauw water. Als ge den dokter vraagt, kan deze ook nog wel een ontsmettingsmiddeltje geven, dat het reinigingsproces vergemakkelijkt. Vergeet echter nooit, de gebruikte watjes te verbranden! En tenslotte: doe nooit iets, waartoe de dok- geen toestemming heeft gegeven! Er kun- omstandigheden zijn, waarbij het opheffen van een been of arm van een patiënt heel ern stige gevolgen kan hebben! HET ZENUWACHTIGE KIND. Het gebeurt vaak dat gezonde, normale kin deren, die altijd even opgewekt zijn en steeds lust in pleziertjes hebben, opeens in zichzelf ge keerd en zenuwachtig worden zonder dat hier voor een duidelijke reden is. Ze weigeren om mee te doen aan het spel van hun vriendjes en vriendinnetjes, worden eenzelvig, gemelijk en landerig, kortom ze zijn heel anders dan vroeger. Wanneer zooiets gebeurt, staat den ouders maar één ding te doen en dat is: probeeren te ontdekken, waaraan die verandering te wijten is. Zelfs gezonde en normhle kinderen kunnen ten opzichte van sommige feiten en toestanden overgevoelig zijn. Heel wat dingen kunnen hen uit hun geestelijk evenwicht brengen, bijvoor beeld op school te moeten verschijnen in klee- ren, die „mal” zijn of het verbod deel te mogen nemen aan een uitstapje met de klassegenoot- jes. Zulke kleinigheden kunnen hen reeds hu meurig en onhandelbaarmaken. Daarom moet men trachten het standpunt van het kind te leeren begrijpen. Voor het kind zijn zelfs kleinig heden nooit dwaas, wanneer ze hem persoonlijk betreffen; integendeel, ze zijn geweldig belang- lijk voor hem! Een kind is slechts één keer jong. De jeugd gaat maar al te spoedig voorbij en het is altijd goed om hun voor hun latere leven de herinne ring te geven aan een gelukkige jeugd, zelfs al hebben zij dikwijls iets moeten ontberen. In dit verband wordt dan ook onder een gélukkige jeugd slechts verstaan een jeugd, waarin hun vader en moeder hebben getoond hen te be grijpen. Het treft pijnlijk te moeten zien, hoe een kind humeurig en somber wordt, omdat zijn ouders zich niet kunnen indenken in het wel en wee van zijn kleine leventje, omdat zij hun WANNEER EEN KIND ZIEK IS. De verzorging van een ziek kind kan moeder soms heel veel zorgen baren. Moet zij hem wasschen? En zoo ja, moet zij hem dan heele maal wasschen? En zijn tanden, moet ze die poetsen? Natuurlijk moet men zich met al deze vragen tot den dokter wenden; alleen deze kan beoor- deelen, wat in een bepaald geval het beste is voor den kleinen patiënt. Hij zal moeder pre cies vertellen, wat zij doen moet. heelemaal gewasschen men het water in een een handige plaats bij het bed en laat warm zijn als de hand het verdragen RECEPTEN. Vleeschpüdding. Hiervoor heeft men noodig: een vleeschresten (een of twee soorten). Het Jantje de zee zag. Hij bleek erg verbaasd door de voortdurende beweging van het water. Ein delijk kon hij zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en vroeg: lijk in?” pond koude een ons broodkruim, een kleine ui, twee eieren, zout, peper, en bruin van jus. De bereiding geschiedt als volgt: de ui wordt schoongemaakt en lichtbruin gefruit. Men kookt een der eieren tien minuten, waarna het wordt gepeld en gehakt. Hierna wordt het gehakte vleesch vermengd met het gehakte ei en de ui; hier wordt het fijngewreven broodkruim, het rauwe ei, benevens peper en zout naar smaak bijgevoegd. Is het mengsel te droog, dan kan men wat bruin van jus toevoegen. Vervolgens stort men de massa in een beboterden blikken puddingvorm, bedekt den pudding met een be boterd papier en laat den vorm veertig minuten in een matig warmen oven staan tot de pudding gaar is. Wanneer het vleesch zeer mager is, wordt een weinig gesmolten boter toegevoegd. De pudding wordt dan gekeerd en koud opge-

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 12