l^ieiêif miT seksers ENf ANDERE NATUURNZCNDEREN IDE ZONNESTRALEN WERKEN ï’ii* i TOB NIET! STADSGEZICHT TE MERGENTHEIM. De Markt met op den vóórgrond het Raadhuis. HET FORNUIS VAN Dr. ABBOT, DAT MET ZONNESTRALEN WORDT GESTOOKT. De oppervlakte van dit meer is niet zwart, zooals men zou veronderstellen, maar heeft een grijs-blauwe kleur. Men kan met volkomen veiligheid op het meer wandelen en het wordt zelfs doorsneden door een netwerk van rails. Zonderling genoeg worden de uitgravingen, die de menschen overdag verrichten, des nachts weer door de natuur aangevuld, zoodat de op pervlakte van het meer steeds glad blijft. Alge meen wordt aangenomen, dat het bodemloos is, waarmee dan natuurlijk wordt bedoeld, dat de voorraad pek onuitputtelijk is. In Tanganyika Territory, Britsch-Oost-Afrika, bevindt zich het Magadi-Meer, dat niets anders is dan een groot, natuurlijk depot van soda. Het meer is ongeveer tien kilometer lang en twee a drie kilometer breed. Als men er van de om ringende bergen op neerziet, lijkt het een reus achtig, geplooid wit laken. De oppervlakte is zoo hard als marmer, met hier en daar diepe scheuren. Ze kan echter gemakkelijk worden opgebroken en zonder veel moeite worden be reid tot de’ fijnste soda, die in den handel is. Zout-depots zijn vrij algemeen bekend en in kooktoestel. Men kon er absoluut op vertrou wen en alleen wanneer de zon eens achter de wolken verdween, staakte het tijdelijk zijn dienst, een ongemak, dat echter ruimschoots werd vergoed door den gepresteerden arbeid en ’t uitblijven van gas- en electriciteitsrekeningen. Dr. Abbot, die als een specialist op dit ge bied ’mag worden beschouwd, heeft verklaard, dat we, „wanneer we verstandig genoeg zullen zijn, de vrije zonne-energie rechtstreeks zullen weten te benutten om er de machines in onze fabrieken mee te drijven, onze auto’s mee te rijden, onze huizen mee te verwarmen en er ons eten mee te kooken!” Deze woorden werden gesproken in het zon nige Californië. Misschien dat deze geleerde minder optimistisch was geweest als hij in ons veranderlijk klimaat had geleefd. Maar hoe dit zijdat de zonnestralen een groote hoeveel heid energie in zich bergen en dat de mensch er te eeniger tijd in zal slagen deze energie te - 15 - Op den oever van het Salton Meer, een binnenzee-tje in Zuid-Califomië, bevirfdt zich een zonderlinge strook vulkanisch land, waar geisers zonder ophouden een dikke vloeistof van verschillende kleur uitspuiten, die, naar men heeft vastgesteld, niets anders dan een uit stekende verf is. Deze geisers bestaan uit kleine kraters van ongeveer een meter doorsnede, waaruit voortdurend een dikke vloeistof op borrelt, die er uitziet als modder. De kleur va rieert van vuil-wit tot donkerbruin. Niemand heeft kunnen uitmaken, waaraan deze kleuren hun ontstaan te danken hebben of dat er onder- grondsche stroomen van deze vloeistoffen be staan. Men heeft de vloeistof evenwel, vermengd met vischolie, gebruikt om er mee te schilderen en het resultaat is uitstekend geweest. Verfspecia- listen, die het hebben onderzocht, verklaren dan ook dat het wat gehalte, kleur en duurzaamheid betreft, niet afwijkt van de verfsoorten, die thans in den handel zijn. De bewoners uit den omtrek hebben zich dan ook reeds afgevraagd, of er met deze door de natuur in groote hoeveelheden gratis geleverde verf niets aangevangen kan worden. Men is overtuigd, met een waardevol product te doen te hebben, dat nu, zonder dat iemand er eenig voordeel van heeft, nutteloos wegstroomt. Deze verf-geisers zijn niet de eenige natuur wonderen! Op Trinidad bijvoorbeeld vindt men een pek-meer. Het vormt een van de voornaam ste hulpbronnen van het eiland. Ieder jaar voert men meer dan twee honderdduizend ton asphalt van de fijnste kwaliteit uit, die allemaal ver kregen wordt uit dit natuurlijke reservoir. Het wordt voor verschillende doeleinden gebruikt: om straten te plaveien, om daken waterdicht te maken, enzoovoort. benutten zonder al te kostbare toestellen, dat staat wel vast en zeer waarschijnlijk zullen we dan over de goedkoopste drijf- en verwarmings- energie kunnen beschikken, die men zich den ken kan. Wanneer we onszelf hebben afgeleerd om te tobben of te piekeren, hebben we een andere wereld aan ons bestaan toege voegd, waarin geen plaats meer is voor angst of geestelijke depressies. Hoe kunnen we soms zelf er naar ver langen, om niet meer te tobben! Tobben drukt ons terneer, en in onze zwakheid geven we er aan toe. Zoodra we dit doen, hebben wij echter de macht over onszelf verloren. Indien wij maar één oogenblik toegeven en gaan piekeren, dan slagen we er bijna niet meer in, om onze zwaar moedige gedachten te verdrijven. De mensch is een product van zijn ge woonten, en wij vormen gemakkelijk ge woonten, die niet goed vöor ons zijn. Pie keren is er één van. Maar we kunnen ons even gemakkelijk aanwennen om flink te zijn. Probeer uw tobberijen van u af te zetten, wil er niet meer aan denken en dring ze met kracht terug, zoodra zij bij u opkomen. Misschien is het moeilijk, maar houdt vol! Dan zult ge zien, dat het op den duur niet zoo moeilijk meer is, maar ge onder alle omstandigheden uzelf zult blij ven, en nuchter en opgewekt tegenover de feiten zult staan, die uw leven opbouwen. En danwel, dan zult ge eerst een volwaardig, gelukkig mensch kunnen zijn! I I et idee om onze weldoenster de zon tot F 1 I heil van de menschheid aan het werk te I I zetten, is niet nieuw. Reeds zijn er vele pogingen gedaan om de zonnestralen in het gareel te spannen. Onlangs nog hebben de Fransche koloniale autoriteiten in Tunis, dat bijna geheel en al woestijn is, ofschoon het aan de Middellandsche Zee grenst, een prijs uitge loofd voor het beste plan om de zonnehitte te gebruiken om zeewater te distelleeren en het land te irrigeeren. Er werden zeven plannen in gediend van apparaten, die aan deze beide voorwaarden zouden voldoen, maar toen men ze op de keper beschouwde bleek, dat het meest eenvoudige plan een toestel vereischte ter grootte van ongeveer vijfduizend vierkante meter en dat dit precies toereikend was om een stuk land te irrigeeren vanook on geveer vijfduizend meter! Twee typen van zonnemachines werden in Californië bedacht en gebruikt om water op te pompen. Nuttiger effect sorteerde het omvang rijke apparaat, dat in Egypte werd opgesteld. Het bestond uit verscheidene rijen kolossale, gebogen spiegels, die de zonnestralen terug kaatsten op vlampijpketels en stoom verwekten. Deze zonnemachine had een vermogen van 63 P.K., hetgeen niet meer dan drie procent vormde van de zonne-energie, die er noodig was om de machine te „stooken”. Een uitstekend zon-kooktoestel is geconstru eerd door dr. C. G. Abbot, den bekenden sterre- kundige en autoriteit op het gebied der zonne- energie. Hij heeft het geïnstalleerd op de Sterre- wacht te Mount Wilson, in Californië, waar hij gewoonlijk de zomermaanden doorbrengt. In den afgeloopen zomer heeft hij door middel van zijn apparaat alles gekookt, wat hij noodig had. Brood werd gebakken, eieren werden ge kookt en vleesch werd gebraden door dit zonne- het Athabasca-district in Canada zijn verschil lende barsten en scheuren in den aardbodem, waaruit een natuurlijk gas ontsnapt. Indien men er een brandenden lucifer bij hield, zou men een vlam krijgen, die wellicht jaren lang zou blijven branden. Men heeft de proef genomen en twintig jaar geleden een vlam ontstoken, die nu nog brandt en vooreerst nog geen teekenen geeft om uit te dooven. De stad Medicine Hat in Canada wordt uitsluitend door dit natuur lijke gas verlicht. De gaslampen worden daar nimmer uitgedraaid, want het is goedkooper het voortdurend te laten doorbranden dan het uit te draaien en het weer opnieuw aan te steken.

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 17