IDiaiJVlEWIDlE IP <D S T K A BW T <D 1& IE I’kl 1HIS ir <D IB IS 1H IE A Hf IE 1D O T IE W IT/UZ? BRIEVEN IN ZEE WORDEN GEWORPEN. „LEVENDE POSTPAKKETTEN”. DE BEDORVEN ZAKDOEK. door UIT ONS AQUARIUM. COBITIS TAENIA. je meer niet kwam SLAGVAARDIG. 15 eilanden zeer in een ze ge in tuiging, dat geen mensch slecht genoeg zal zijn dit beroep op zijn student schert- in mijn vestzak ten oude me- hun brieven te verzenden: wan- i met het hun brieven in een groote, goed en laten die, als wind en getij van studentenfeestmaaltijd zei een send: „Delbrück, kan ik wel steken!" Waarop deze antwoordde: „Dan zou in je vestzak dan in je hoofd hebben.” De Engelsche schilder Murray had eens op een reis in Picardië, toen hij een schets wilde maken, geen linnen meer bij zich en gebruikte daarom een zakdoek om zijn indruk op vast te leggen. Het stuk werd later in Londen tentoongesteld maakte daar toen grooten opgang. Een oude maar een voor riep ze en dame, die het zag, wilde het koopen, toen Murray haar vertelde, dat het op zakdoek was geschilderd, kwam de liefde haar linnenkast in deze dame boven en verschrikt uit: „Op uw zakdoek? Maar dan hebt ge die voor goed bedorven, want de verf gaat er nooit meer uit!" als brievenbesteller benuttend. Natuurlijk zijn er op Ijsland altijd wel lieden, die naar deze drijvende brievenbussen uitkijken. Afgfzien van de brievenbussen op zee zijn er ook op het vasteland nog wel zonderlinge manieren om post te verzenden. In sommige Amerikaansche steden Pasadena bijvoorbeeld zijn cle brievenbussen vaak zóó vol, dat er niets meer bij kan. In die gevallen leggen de goed-vertrouwende bewoners hun brieven en pakjes maar boven op de bus, in de vaste over- Natuurlijk moest het hoofd der stad een rede houden. Ze werd echter geschreven door zijn secretaris, aan wien tevens de moeilijke rol van souffleur werd toevertrouwd. Iets wat wel nood zakelijk was, omdat de burgemeester niet al te best kon lezen en bovendien erg bang was uit gevallen, terwijl hem bovendien de tijd ontbrak om de rede van buiten te leeren. Toen het plechtige oogenblik gekomen was en de koning zijn rijtuig verliet om de hulde der vroede vaderen in ontvangst te nemen, was de burgemeester direct van den weg. „Majesteit," stamelde hij, en verder. Zijn secretaris wilde hem moed inspreken en fluisterde: „Gedraag u toch als een man, waar op de van zenuwen geen raad meer wetende burgemeester verder ging: „Majesteit, gedraag u toch als een man!” en stad, waar men om de vier, vijf honderd meter niet een brievenbus tegenkwam, zou al gauw door de bewoners en vreem delingen als hopeloos ouderwetsch worden uit- gekreten. Zelfs waar er voldoende van deze nuttige voorwerpen voorhanden zijn, wordt dit nog niet steeds erkend, omdat er altijd men- schen gevonden worden, die alleen tevreden zijn, als ze een brievenbus vlak naast of over hun deur hebben staan. Er zijn echter plaatsen op de wereld, waar een brievenbus binnen een behoorlijken afstand zooiets als een wonder zou zijn! Een van deze primitieve plaatsen is het eiland Niuafou, dat den bijnaam „Blikken Bus-Eiland” draagt. Het behoort tot de Tonga-groep, die in de buurt van de Fiji-Eilanden ligt. Er wonen slechts een paar duizend inlanders en een stuk of zes blanken. Gewoonlijk is het voor de schepen onmogelijk om een sloep met de mail naar land te zenden, omdat het weer en de kust het landen uiterst gevaarlijk maken. In derge lijke omstandigheden behoeven de eilandbewo ners, die natuurlijk uiterst nieuwsgierig naar „post” zijn, niet van hun brieven en couranten verstoken te blijven. De purser doet ze blikken bus en „post” deze in zee, waarna naar land drijft om door de bewoners met ge juich op het droge te worden gehaald. Het is deze verzending van de post middel van een blikken bus, die het eiland zijn bijnaam heeft bezorgd. Er bestaat nog een andere methode om de mail voor de Tonga-Eilanden af te leveren. De brieven, die zelden veel in aantal zijn, worden aan een vuurpijl gebonden en naar land schoten. Deze manier van verzending is ieder geval sneller en veiliger! De bewoners van een groep Zuiden van Ijsland passep een thode toe om neer zij wenschen te correspondeeren eiland, doen ze 1z gekurkte flesch en laten die, als wind en gunstig zijn, door de zee naar de plaats bestemming drijven, op deze wijze Neptunus De bekende Pruisische minister van staat Del- brück had gedurende zijn studententijd nogal eens van zijn collega’s te lijden, omdat hij zoo klein van gestalte was. Hij wist zijn kwelgeesten echter steeds van repliek te dienen. Tijdens een EEN ZONDERLINGE REDENAAR. IjZ oning Jacob II uit het huis Stuart, de broer en opvolger van Karel II van Engeland, I bezocht eens de stad Southwold, waar de gemeenteraad besloot hem plechtig en fees telijk te ontvangen. ver- be- Rydal bijvoorbeeld leggen hun pak- in de brievenbus kunnen, liever in naast, dan eenige fninuten te loopen „Bent u gek!” viel de secretaris uit, die nu óók zijn zelfbeheersching verloor en zich achter den breeden rug van den burgemeester verborg. „Bent u gek!” riep de burgemeester met stem verheffing tegen den koning uit, zonder eigenlijk te weten wat hij zei. „Zot,” siste nu de secretaris, „ik zeg u, dat u ons allemaal naar de maan zult helpen!" En zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken ging de burgemeester tot den koning verder: „Zot, ik zeg u, dat u ons allemaal naar de maan zult helpen!" Toen de koning deze laatste woorden hoorde, was het ook met zijn zelfbeheersching gedaan. Woedend keerde hij zich om, liet den ontdanen burgemeester en zijn raadsleden staan, stapte in zijn rijtuig en reed weg! om weerstand te bieden aan betere natuur. Ditzelfde vertrouwen vindt men ook in schillende kleinere Engelsche steden. De woners van jes, die niet een nis er i naar het postkantoor. Een brievenbus, die zonder twijfel het wereld record op haar naam zal hebben, wat betreft het weinige gebruik, dat er van gemaakt werd, is die waarin Roald Amundsen den zeventien den December I9IÏ een brief voor koning Haakon van Noorwegen postte. De bus werd een maand later door captain Scott aan de Zuidpool gelicht en hoewel hij zelf niet in staat was hem te bezorgen, bereikte de brief toch zijn bestemming. Af en toe worden er op de postkantoren wel eens „brieven" bezorgd, die men niet op de ge wone wijze in de brievenbus kan werpen. Indien wij zeggen, wat voor soort brieven dat zijn, dan zal men dit wel begrijpen. In December van het jaar 1928 werd bijv, 'n baby van zeven maanden als een „gewoon post pakket” met de luchtpost van Buenaventura naar Quayaquil verzonden. Het kind had een label om den arm, waarop behalve het afleve- ringsadres stond: „Aan bederf onderhevig. Spoedig afleveren a.u.b.” Toen het kind op de plaats van bestemming was aangekomen, werd het den gelukkigen vader overhandigd via het gewone loketje! Ook in Engeland worden menschelijke post pakketten misschien spoedig iets heel gewoons. Zij, die vreemd zijn in een stad, kunnen zich nu naar ieder willekeurig adres per post laten verzenden. Niet lang geleden drukten reeds de Engelsche couranten een foto af van een heer boven op een bus in Birmingham, die zich onder de hoede van een telegrambesteller be vond. Het menschelijke postpakket had een halve crown aan het loket van het postkantoor betaald en werd nu „gepost” naar een adres vier kilometer verder!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1931 | | pagina 15