I I r* r •J i k KM Wat men met een schaar kan doen. Elly s examen. VOOR “DE KASTIJDING. LANGS HET STRAND. op Lii «lansje uitvoert. niet. DE MUZIKANTEN. Maar met men een hond of DE HAi in d G br st ee oc m< he ve sit M. du ge sp de op te he tui he, eig zo K.l gr< inv Ze. Hl L I iemand weet eigenlijk precies, waarom de I >1 naam van Etienne de Silhouette, minister I van financiën in Frankrijk, in verband wordt gebracht met de zwarte teekeningen, die onder den naam „silhouettenbekend zijn. Sommigen zeggen, dat hij, toen hij in 1759 nog minister van financiën was, zóó van alles probeerde om het land zoo goedkoop mogelijk te regeeren, dat, toen het mode werd, portretten te maken door met het licht van een kaars schaduwen te laten vallen op een blad papier en deze schaduwen zwart te maken, men dit goed- koope amusement „silhouetten" noemde. Anderen zeggenweer, dat het zijn grootste kun je met en je zult eens zien wat eens en langzamerhand ga je heele De leerlingen van de hoogste klasse van de meisjesschool waren erg opgewonden, want den volgenden dag moesten ze examen doen en voor degene, die het beste examen aflegde, was een. mooie prijs, uitgeloofd. Ze waren natuurlijk allen erg nieuwsgierig, wie den prijs zou ver werven. De meeste kansen had, dachten ze, Elly, die bijna altijd nummer één van de klas was. 's Middags liep Elly door de gang, toen zij opeens zag, dat er onder de deur van de kamer van de directrice een gewichtig-uitziende en veloppe uitstak. Ze ging er heen en zag, dat er op stond: „Antwoorden van de examen-opgaven van de Meisjesschool”. Toen liep ze maar vlug door, eer de verleiding haar te sterk werd! Eenigen tijd later kwam ze weer door de gang en daar zag ze tot haar verontwaardiging, dat Annie, een van de meisjes uit haar klas, de papieren uit de enveloppe stond te lezen. „Annie!" riep ze uit. „Wat doe je daar met die antwoorden! Dat is even erg als stelen!’ „Wat weet jij goed, wat er in die enveloppe zit! Je hebt er zeker zelf ook al in gekeken,” antwoordde Annie. Elly liep weg; ze verwaardigde zich daar nog antwoord op te geven. rapporten had gekregen en Annie ook niet, omdat ze de antwoorden wist. Het resultaat van het schriftelijk examen was: Annie nummer één en Elly nummer twee. Iedereen was daar ver baasd over, want Annie was nooit zoo erg knap geweest. Het speet Elly erg, dat de prijs haar ontging, maar ze zei toch niets van wat ze in de gang gezien had. Toen werd er bekend gemaakt, dat een van de heeren van de examen commissie de meisjes allen nog eens mondeling zou examineeren. De eerste, die binnen moest komen, was Annie. De vreemde leeraar vroeg haar van alles en was verbaasd, dat ze nu zulke slechte antwoorden gaf. Heel anders ging het met Elly; bijna alle vragen wist ze goed te be antwoorden, zoodat, toen er uitgemaakt moest worden, wie den prijs verdiende, bleek, dat Elly het beste examen had afgelegd. Zoo was alles dus nog goed voor haar terechtgekomen, en zie je maar weer eens, dat eerlijk altijd het langst duurt! een wordt. Probeer het eens! Met een klein beetje smaak en aanleg kun je heel wat aardige caricaturen maken! Dat toonen trouwens wel. de voorbeel den, die wij hierbij geven. iets dergelijks als voorbeeld en begin te knip pen. In het begin zal het misschien niet altijd lukken, maar je zal zien hoè gauw je, als je een beetje geduld hebt, heel aardige resultaten kunt bereiken. Als iets makkelijks een paar keer gelukt is, ga je het eens probeeren met wat moeilijker dingen, in verschillende houdingen of het pro fiel van menschen prenten maken! Heel wat lange winteravonden deze liefhebberij vullen knap silhouettenkunstenaar je nog Eindelijk was de dag van t examen aangebro ken. Elly zat niet erg in angst, omdat ze altijd goed haar best gedaan had en steeds mooie - 14 - plezier was, toen hij zich uit het politieke leven teruggetrokken had, zulke schaduw-portretten zelf te maken en er de wanden van zijn kasteel mee te versieren. Maar hoe het ook zij, meer dan een eeuw ge leden werd in Frankrijk en ook in Holland en Engeland veel aan t silhouetten-maken gedaan. Heele voorstellingen van boeken of gedichten werden op die manier geteekend en uitgeknipt. Toen ter tijd was het een aparte kunst (zooals nu nog de schilderkunst bijvoorbeeld) en er waren artisten, die werkelijk prachtige dingen konden maken. Tegenwoordig staan de silhouetten op een heel wat lager plan. Maar met een schaar en een rol zwart papier kan men veel doen. Na tuurlijk kan de een het beter dan de ander, maar probeer het in elk .geval eens. Neem makkelijk onderwerp, een paard of een EEN „CENTEN" SPELLETJE. Alweer een nieuw spelletje voor de lange winteravonden; ditmaal met centen. Leg een dozijn centen op een hoopje op een schaal of in een hoed en vraag een van je vriendjes er één cent uit te halen. Deze cent gaat nu van hand tot hand en ieder bekijkt hem goed, zoo dat hij hem later herkennen kan. Wanneer de munt nu bij iedereen geweest is, gooit de laatste persoon hem in den hoed en nu is het het werk van dengeen, die het spel letje begint om deze munt te zoeken tusschen de andere. Het is heel makkelijk! De cent, die door zoo veel warme handen is gegaan, voelt natuurlijk ook warm aan. Het is daarom vanzelfsprekend dat je heel vlug te werk moet gaan, anders is de cent afgekoeld. Maar als je werkelijk vlug bent, zal iedereen vol bewondering naar je kijken en zich vergeefs afvragen, hoe je zoo knap kunt raden. Bij dit spêlletje kan men beter een hoed ge bruiken dan een schaal, omdat de munt in den hoed langer warm blijft. HET DANSENDE HORLOGEGLAS. Voor dit aardige kunststukje hebben we noo- dig: een horlogeglas, een zakspiegeltje en een droppel water. Men brengt den waterdroppel op het spiegelglas en legt daarop, met de bolle zijde naar onder, het horlogeglas. Als men nu bet spiegeltje schuin houdt, valt het glas er niet af, maar begint heel grappig te draaien. Wan neer je op het horlogeglas een papieren pop petje plakt, is het net of dit een De verklaring van dit zonderlinge verschijn sel is heel eenvoudig: het glas, dat door de zwaartekracht naar beneden wil vallen, wordt door den waterdroppel tegengehouden. Probeer dit aardige kunstje maar eens. Je zult zien, dat je vriendjes en vriendinnetjes er heel verbaasd over zullen zijn!

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1932 | | pagina 14