N L !X» k' r ,S‘ l z >- i1 I' K 1 A I I i t a I ft -O- op de gevoelige plaat is vast- gelegd. Intusschen was ons nog geen enkel persfotograaf bekend, die zijn jachtterrein dit woord is in verband met den persfotograaf werkelijk op zijn plaats in hooger sferen gezocht en de aarde in den geest natuurlijk! verlaten heeft. En toch is er zoo een. Het is de heer Hans Iwan Gra- matsky, die even buiten Fried- nau (Duitschland) woont. Deze persfotograaf om eerlijk te zijn, moeten wij mededeelen, dat hij er ook nog sterren kundige en uitvinder bij is laat koninklijke stoeten, zwem- kampioenen en schoonheids koninginnen voor wat ze zijn, en fotografeert slechts de maan en haar zuster-planeten van minderen rang. De foto's, die Gramatsky maakt, zijn juweeltjes van techniek en kunst. Zooals er foto's en foto's zijn, zijn er ook planeten en planeten, en de documenten, die hij ons van de hemellichamen weet te toonen, latende waarheid van dit laatste duidelijk uitkomen. Zooals hij de hemellichamen ziet en foto grafeert, krijgen wij ze als een zeer aparte schoonheid voor ons. Op het balcon van zijn nederige woning heeft Gramatsky een soort observatorium ingericht. Daar staan zijn apparaten, en wanneer de nacht over de aarde is gedaald en zijn medeburgers in een droomeloozen slaap zijn verzonken, en aan den duisteren hemel de sterren schitteren, stelt ^ramats- ky in met behulp van zijn spiegeltelescoop de camera van den sterren-fotograaf en laat alle aardsche beslommeringen ver achter zich, om op de vleugelen van zijn verbeelding de koene luchtreis te onder nemen naar waar de gouden hemellichamen wenken Met geduld en groote kennis van zaken gaat hij te werk en geen moeizaam wachten valt hem te lang, om het ge- wenschte resultaat te bereiken. Vergeleken met de groote instrumenten van de be roemde sterrenwachten doet zijn toestel wat eenvoudig, ja zelfs kinderlijk aan, maar zijn foto’s zijn mooier en duidelijker en onthullen mèèr van de geheimen des he mels, dan die welke de beroemdste geleer den met hun even beroemde „kijker-cama- ra's” weten te bemachtigen. Zelfs de Ver- eenigde Staten, die een uitstekende repu tatie genieten op het gebied der sterren fotografie, hebben nimmer zulke mooie opnamen kunnen maken als Gramatsky De foto's, die wij op deze pagina afbeel den, en waaraan de lezer zeker zijn vreugde zal hebben, toonen den amateur-hemelfoto- graaf aan den arbeid, benevens een tweetal details van onzen wachter de maan, die iederen nacht weer aan, of't mooi of slecht weer is, de artistieke belangstelling heeft van den onvermoeibaren maan-reporter. Cr zijn beroepsfotografen, wien het aan moed en schranderheid niet ontbreekt. Zij houden zooveel van hun beroep, dat zij dag in, dag uit de grootste waaghal zerijen uithalen om de wereld door hun foto's getuige te doen zijn van letterlijk iedere gebeurtenis. Dat hun leven daarbij vaak gevaar loopt, achten zij niethet maken van foto's, van góéde foto's, is hun een ware hartstocht, een soort sport ge worden, en het zal daarom moeilijk zijn, een feit of gebeurtenis te bedenken, die niét door den een of anderen persfotograaf

Zeeland. Geïllustreerd Weekblad | 1932 | | pagina 9